Tungjatjeta Jasmina!

You are here

Tungjatjeta Jasmina!

Jasminës i pëlqen të dëgjojë muzikë, të shohë filma vizatimorë në televizor, të dalë shëtitje me motrën dhe vëllain. I pëlqen kur mami e vesh me rrobat e saj të preferuara dhe kur i përkëdhel kokën teksa i kreh flokët, por më shumë se çdo gjë tjetër Jasminës i pëlqen të dëgjojë zërin e të atit në telefon. Kur ai e përkëdhel, ajo lëshon britma gëzimi dhe sytë i marrin një tjetër shkëlqim, atë që vetëm zëri i tij mund t’ia japë.

Jasmina sot është 7 vjeçe. Kur ishte vetëm 2 vjeçe u diagnostikua me Sindromën Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë funksione të tjera. E vogla ka edhe kriza të shpeshta epilepsie.

E ëma, Mirela, tregon se që prej asaj kohe ata luten vetëm për shërimin e saj. “Nuk e besonim dot se si krejt papritur goca nuk na fliste më. Ndryshoi shumë: qante, nervozohej shumë shpejt, rrëzohej në tokë...”- tregon Mirela.

Bashkë me të shoqin, ajo e solli në Tiranë. Për pak kohë vajza iu nënshtrua vizitave dhe terapisë së logopedisë. Pas pak muajsh vajza u kthye në fshatin ku jetojnë, në Berzeshtë të Librazhdit dhe gjatë gjithë kësaj kohe ajo nuk ka mundur të marrë kurrë shërbimet e specializuara për të cilat ka nevojë. Mirela tregon se ata nuk kanë makinë dhe për të shkuar tek qendra e shërbimeve, në qytet, i duhet të dalë në rrugën e madhe e të presë furgonat e rastit. “Na ka ndodhur të presim edhe 30 min, po ku mbahet Jasmina…Ajo bëhet shumë nervoze dhe fillon grindet, bërtet. Të gjithë na shohin neve…”- rrëfen Mirela teksa tregon për luftën për t’i bërë ballë mentalitetit që fëmijët me aftësi të kufizuara i mbyll në shtëpi.

Vitin që shkoi, Jasmina, shkoi për disa kohë në kopësht. E ëma e shoqëronte dhe ulej me të, që ajo të përshtatej më lehtë, të ambjentohej dhe të mund të mësonte diçka. Mirela bëri rolin e edukatores për të. Këtë vit, ajo kishte dëshirë që e bija të fillonte klasën e parë. “Kisha frikë. Ajo nuk ishte gati. Vendosëm që këtë vit ta çojmë më shpesh në qendër me shpresën që edhe krizat e epilepsisë do ta zënë më rrallë dhe shpresojmë që ta çojmë vitin tjetër”- thotë Mirela.

Ajo lutet që e bija të përmirësohet. “Të paktën të më thonte prapë “mami”...kaq dua!”- shprehet Mirela.

Që Jasmina dhe fëmijë të tjerë si ajo të mund të marrin shërbimet e specializuara, World Vision ka filluar programin Tungjatjeta, që do të mundësojë vizita në shtëpi për fëmijët me aftësi të kufizuara.

 

Si mund të dhuroni:

Raiffeisen Bank

Numër llogarie: 00 3088 0359

IBAN: AL60 2021 1013 0000 0000 3088 0359

SWIFT: SGSBALTX

Kartë Debiti / Krediti: http://www.tungjatjeta.al/#dhuro.

Tungjatjeta.al

 
Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Bruna, 7 vjeçe
Librazhd

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Emiljano, 2 vjeç
Librazhd

Vuan nga encefalopatia. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Ka kaluar temperaturë të brendshme. Diagnozë e papërcaktuar.

Soni, 11 vjeç
Librazhd

Arta, 7 vjeçe
Librazhd

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Klajdi, 11 vjeç
Librazhd

I diagnostifikuar me Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet e tij.

Irena, 10 vjeçe
Librazhd

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Alesia, 9 vjeçe
Librazhd

Vuan nga paraliza cerebrale.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Ardiani, 8 vjeç e gjysmë
Librazhd

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Oligerta, 14 vjeçe
Librazhd

Ka zhvillim të vonuar. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Marigleni, 9-vjeç
Librazhd

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Arjani, 15 vjeç
Librazhd

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Altin, 3 vjeç
Librazhd

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Selma, 4 vjeçe
Librazhd

Vuan nga Spinofibi ( deformime të shtyllës kurrizore).

Gabriela, 15 vjeçe
Librazhd

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Emanueli, 4 vjeç
Librazhd

Vuan nga encefalopatia dhe paraliza e gjymtyrëve të poshtme. Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndr

Jasmina, 7 vjeçe
Librazhd

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Donaldi, 10 vjeç
Librazhd

Ana, 15 vjeçe
Librazhd

Diagnostikuar me epilepsi. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Sara, 6 vjeçe
Librazhd

Sara vuan nga encefalopatia dhe epilepsia.

Leonora, 16 vjeçe
Librazhd

Vuan nga encefalopatia epileptogjene. Ka nevojë për seanca logopedie.

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

220

komunitete

10

zona të Shqipërisë

13

Bashki

32,000

fëmijë janë pjesë e programit të Letërkëmbimit.

Ne punojmë në

10

Komuna

19

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Mujo Ulqinaku Nr. 1, Qyteza Pejton
    Prishtina 10000, Prishtinë, Kosovë, 10000
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni