Nga Fatos Baxhaku/ Stop dhunës dhe egoizmit

You are here

  • 15-07-19 |

Nga Fatos Baxhaku/ Stop dhunës dhe egoizmit

Jetojmë në një vend ku ethet e kapërcimit të shpejtë të së kaluarës diktatoriale, të kapjes së kohës së humbur, të arritjes së standarteve jetësore perëndimore, të krijimit të një shoqërie shqiptare të konsumit, kanë zaptuar shumicën. Të jesh më mirë është një kërkesë e drejtë, gati-gati e dhënë nga Zoti, andaj përpjekja në vetevete nuk do të kishte asgjë për t’u shqetësuar e as për t’u sharë. Vetëm se, nëse në këtë garë me kohën shohim vetëm nga vetja, nga momenti dhe aspak nga ata që na rrethojnë, nga e ardhmja, atë herë rrezikojmë shumë të krijojmë një shoqëri të përbërë prej individësh të babëzitur, një grup të madh njerëzish që nuk e kanë mendjen te njëri-tjetri, te respekti reciprok duke qenë edhe të ndryshëm, pra një shoqëri ku ekzistojnë vetëm dy vlera: paraja dhe forca. Dhe nëse kjo ditë vjen, atëherë fjala e shumëbrohoritur, demokraci, nuk do të ketë më asnjë kuptim.

Të zënë sikurse janë ngaherë të rriturit vetullvrenjtur, që merren me diskutime të gjata, historike, idelologjike, politike, nuk kanë pasur kohë deri më tani, por me sa duket as dëshirën, për të dëgjuar zërin e bijve të tyre. Ka ndodhur një ndarje në mendimet, shpresat dhe ëndrrat, veprimet mes të rriturve dhe të rinjve. Kjo është e kuptueshme, të rriturit kanë përgjegjësinë që, sa të dalin në jetë, të jenë përgjegjës për edukimin, shkollimin, arritjet apo gabimet e fëmijëve të tyre. Vetëm se kjo ndarje e madhe tradicionale, te ne, në Shqipëri, ka ardhur duke u mahisur dhe kjo çon në situata që shkojnë nga pesimizmi deri te mungesa e plotë e shpresës, gjëja më e rëndë që mund t’i ndodhë një kombi.

Nuk kanë qenë të këtij mendimi nxënësit vullnetarë të World Vision të projektit “Reporter” nga Dibra, Tirana, Durrësi, Kurbini, Elbasani, Librazhdi, Lezha, Shkodra, Korça, Shkodra dhe Kosova të cilët në këtë fotoekspozitë na përçojnë mendimin e tyre: mirësia ndahet me të tjerët, asgjë nuk mund ta ndalë shpresën për të qenë më mirë nëse mbështesim supet te njëri-tjetri. Vetëm kështu dhuna, babëzia, fodullëku, egoizmi, urrejtja, skërmitja e dhëmbëve, të gjitha këto mund të shndërrohen vetëm në figura letrare nëpër tekstet e letërsisë dhe jo si ngjarje të përditëshme sikurse janë sot.

Fëmijë e adoleshentë me këtë ekspozitë kanë gjetur mjetin e tyre të thjeshtë: fotoreportazhin. Ata kanë meritën se kanë kthyer te ne një zhanër elitar, që kishte kohë i harruar nën peshën e lajmeve të bujshme. Askush nuk priste prej tyre scoop-in, lajmin e bujshëm, tronditës. Arma e tyre e fortë është ndershmëria dhe zemra e madhe që nuk rreh vetëm për vete. Bashkohuni me ta në këtë ekspozitë…

Fatos Baxhaku

Tungjatjeta.al

 
Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Ardiani, 8 vjeç e gjysmë
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

220

komunitete

10

zona të Shqipërisë

13

Bashki

32,000

fëmijë janë pjesë e programit të Letërkëmbimit.

Ne punojmë në

10

Komuna

19

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Mujo Ulqinaku Nr. 1, Qyteza Pejton
    Prishtina 10000, Prishtinë, Kosovë, 10000
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni