Aktori Nikola Shreli viziton për herë të parë fëmijën që sponsorizon

You are here

  • 23-12-15 |

Aktori Nikola Shreli viziton për herë të parë fëmijën që sponsorizon

“Ti ke një vend të veçantë në zemrën time”, - i tha Nikola Shreli Aurelit, 9 vjeç, nga zona e Bathores në Tiranë, të cilin e sponsorizon prej me shumë se 3 vjetësh.  Nikola është një aktor hollivudian dhe skenarist nga Detroit, Michigan, nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.  Ai është djalë i dy emigrantëve shqiptarë. Kjo ishte hera e parë që ata u takuan. Edhe pse tepër i zënë, Nikola është përpjekur më shumë se 2 herë që të takonte Aurelin. Kur u takuan për herë të parë, Niku s’mund të ndalonte së përqafuari Aurelin. E përshëndeti bashkë me familjen në shqip, gjuhë të cilën Niku e kupton dhe e flet mirë.

Ai kaloi më shumë se 2 orë me Aurelin dhe familjen e tij.  Një gëzim i veçanë mbushi zemrat e të dyve. “Më duket si ëndërr. E njihja Aurelin vetëm nga fotot, por tani që e takova, mendoj vërtet që është një djalë shumë i bukur. Ai është i zgjuar dhe i ndjeshëm. Nga sytë e tij e kuptoj që është një fëmijë vërtet i veçantë,” thotë ai.

Të njëjtën ndjesi patën edhe Aureli me familjen. Ata mezi prisnin të takonin Nikun. “Kur ra telefoni dhe foli dikush nga  World Vision, dyshova se diçka po ndodhte. Dyshimi im ishte i drejtë”,- thotë Shqipja, mami i Aurelit. “Ata më thanë që ti do të vije në Shqipëri. Sapo i tregova djalit dhe dy vajzave të mia, Artemisës e Alketës, ata ndaluan së ngrëni nga emocionet. Nuk vunë gjumë në sy nga mendimi se të nesërmen do të të takonin”,- i tregon ajo Nikolës.

Niku bashkëpunon me World Vision që në vitin 2007. Fillimisht duke sponsorizuar një djalë nga Vlora, Luçianon, por ai emigroi në Greqi me famijen dhe ata i shkëputën marrëdhëniet. Por kjo nuk e ndaloi Nikun që të mbështesë fëmijët shqiptarë dhe t’i ndihmojë ata për të pasur një jetë më të mirë.  Kur e pyet përse zgjodhi Aurelin, ai përgjigjet: “Nuk ka gjë më të vlefshme se fëmijët. Doja të bëja dicka që të ndihmoja një fëmijë shqiptar dhe kështu lexova për gjendjen e fëmijëve në Shqipëri dhe bamirësitë që mund të bëhen aty. Pasi Luçiano iku, me shtysë të World Vision pashë në faqen e internetit disa foto të fëmijëve të tjerë dhe aty pashë një tjetër djalë të bukur. Ai i ngjante shumë babait tim kur ka qënë i ri. Kështu që vendosa menjëherë ta sponsorizojë, - tregon Niku duke parë nga Aureli me sytë plot gëzim. -Të bën të ndihesh mirë dhe do doja të bëja më shumë për të”.  

Niku është i martuar dhe babai i dy fëmijëve të vegjël. Ai ka një zemër të madhe për të ndihmuar fëmijët që të kenë një jetë më të sigurt. Ai beson fort se ndryshimi e mira fillojnë me fëmijët. “Nesë ndihmon një, pesë apo pesëmbëdhjetë fëmijë, qyteti do të jetë një vend më i mirë. Dhe këtë duhet ta bësh kur ata janë të rinj sepse nëse rriten mirë, atëherë vendi do të ecë”, - mendon ai.

Kur e pyes se cfarë vendi zë Aureli në jetën e Nikut, ai përgjigjet se mendon shumë për të. “Pyes veten cfarë është duke bërë. Ai është shumë i zgjuar dhe i rëndësishëm për mua”,- shton ai.

Tungjatjeta.al

 
Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni