Mjalt!

You are here

  • 25-09-17 |

Mjalt!

“Mjalti është ilaç!” – thotë populli.

Kësaj here mjalti ose Festa e Mjaltit në Librazhd mikpriti jo vetëm qytetarët e banorët e fshatrave përreth, por edhe shumë miq nga e gjithë Shqipëria.

Mjalti ishte produkti kryesor i panairit, por kishte edhe shumë produkte të tjera bujqësore, blegtorale e prodhime artizanale. Çdo prodhim apo produkt ka një histori pas. Kështu është edhe historia e Seferit. Sytë i shkëlqejnë ndërsa njerëzit ndalojnë për të shijuar djathin e baxhos së tij. Është 53 vjeç dhe jeton në Pishaksh Veri, 40 minuta larg Qendrës së Njësisë Administrative Qukës të Bashkisë Përrenjas. Është babai i 4 fëmijëve, më i madhi 26 vjeç e më i vogli, Danieli. Si shumë kryefamiljarë të tjerë në atë zonë, edhe Seferi emigroi në Greqi për t’i siguruar familjes së tij një jetë më të mirë se sa fshati iu ofronte. Por 11 vite më parë, familja u gëzua me djalin e dytë. Siç thonë familjarët, për shkak të disa komplikacioneve gjatë lindjes, djali u diagnositikua me  paralizë  të gjymtyrëve dhe zhvillim të vonuar intelektual.

Jeta e Seferit dhe e bashkëshortes së tij ndryshoi. “Nuk mund të largohesha më nga familja sepse Danieli kishte nevojë për kujdes, për t’u dërguar në spitale e për t’u ndjekur tek mjekët. Vendosa të qendroj pranë familjes. Me ato pak të ardhura që kisha mora 150 krerë dhi dhe mes shumë vështirësish e sfidash fillova biznesin e blegtorit, për t’u bërë më pas baxhier. Fillova të shes produktet e para e të shikoja përsëri një dritë të ardhurash për të gjithë, por veçanërisht për Danielin që kishte nevojë për më shumë përkujdesje e vëmendje” – thotë Seferi.

Biznesi i tij, sado i vogël e ka ndihmuar të mbulojë shpenzimet e familjes, por që edhe bashkëshortja e tij të jetë më e lirë dhe t’i përkushtohet Danielit. Këtë vit do të heqë veç disa të ardhura që të sigurojë transportin e Danielit për në qendrën ku mund të marrë shërbimet e nevojshme. Por për të arritur deri në Festën e Mjaltit, rruga nuk ishte aspak e thjeshtë.

Në këto momente të vështira e pa asnjë përkrahje, gjeta forcë dhe zemër tek World Vison. Përveç ndihmës materiale, stafi i WV ka qenë gjithmonë pjesë e halleve të familjes sime, madje i kanë organizuar Danielit edhe festën e ditëlindjes. Kurse unë kam marr pjesë gjithmonë në trajnimet e organizura për zhvillimin e biznesit. Por Festa e Mjaltit, siç po e quajmë tani, ka qenë një ëndërr për të gjithë ne! Gjithmonë kemi dëshiruar një panair të mirëfilltë këtu në vendin tonë. Para disa kohësh mora pjesë në një tjetër panair dhe produkti im i djathit u vlerësua me çmim të parë” – tregon ai.

Ka një vit që po pregatitej për Festën e Mjaltit. E thotë se gjithmonë iu bënte thirrje bashkëfshatareve që mos të emigronin, por të kthenin kokën pas nga tokat e tyre. “Ndoshta nuk do fitojmë shumë dhe nuk do bëhën kurrë të pasur, por me siguri do u mundësojë të mbajnë familjet e tyre dhe do fitojnë gjënë më të shtrenjtë: afrimitetin, dashurinë, familjen e tyre” – rrëfen i lumtur Seferi që nuk ka hequr dorë.

Tungjatjeta.al

 
Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Ardiani, 8 vjeç e gjysmë
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

220

komunitete

10

zona të Shqipërisë

13

Bashki

32,000

fëmijë janë pjesë e programit të Letërkëmbimit.

Ne punojmë në

10

Komuna

19

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Mujo Ulqinaku Nr. 1, Qyteza Pejton
    Prishtina 10000, Prishtinë, Kosovë, 10000
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni