Dritë jeshile...

You are here

Dritë jeshile...

Syrjai është nga fshati Dorëz i Librazhdit. Për të ka më shumë rëndësi familja, pasioni e aspak thashethemet.

“Duhet të sakrifikoja për motrën sepse familja jonë nuk kishte mundësi të na çonte të dyve në shkollë të lartë. Unë isha çun do ta gjeja një rrugë në jetë, kurse për motrën vetëm shkolla ishte mundësia për të pasur një jetë të mirë..s’kishte dritë tjetër jeshile. Mendoja se unë mund të merresha edhe me kuzhinën se e kam pasur pasion që i vogël.

Kam filluar të gatuaj që 8 vjeç. Gjella e parë që kam përgatitur ka qenë turli. Shikoja mamin dhe motrën duke gatuar dhe më dukej se ishte diçka shumë e rëndësishme për mua. Merrja specat i laja e i prisja me një thikë të vogël, ndonjëherë fshehurazi se prindërit bëheshin merak mos prisja dorën. Kurse motrën përpiqesha ta ndihmoja jo vetëm me gatimin, por edhe me pastrimin e shtëpisë.  Kur iu tregoja shokëve ata qeshnin me mua, thoshin ti je gocë… por kjo nuk ishte e vërtetë, pra për mua kishte pak rëndësi.

Fillova të shihja emisione për guzhinën. Nuk i tregoja njeriu, por mendoja me veten time…po sikur të behem kuzhinier. Këto ishin vetëm ëndrra se në realitet mendoja që do mbetesha në fshat me blegtori e bujqësi. Por pas disa kohësh dëgjova se World Vison do hapte kurse profesionale për zhvillimin e të rinjve në zonat rurale. Direkt zgjodha kuzhinën. Në 6-muaj isha i pari që shkoja te fugoni dhe kërkoja shumë nga drejtuesi i kursit dhe nga vetja.

Kur mbarova fillimisht hapa një fast Food në Librazhd. Për pajisjet prapë më dha dorë WV që mi bleu. Kurse sot jam kuzhinier i parë i një hoteli me 5 yje në Durrës, ndihmoj edhe familjen me pagesën që marr . Tani më ka mbetur vetëm të mbledh lekët për të blerë një shtëpi e të lidh jetën me partneren.” – kujton ai.

Tungjatjeta.al

 
Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Ardiani, 8 vjeç e gjysmë
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

220

komunitete

10

zona të Shqipërisë

13

Bashki

32,000

fëmijë janë pjesë e programit të Letërkëmbimit.

Ne punojmë në

10

Komuna

19

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Mujo Ulqinaku Nr. 1, Qyteza Pejton
    Prishtina 10000, Prishtinë, Kosovë, 10000
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni