Reporteri

Reporteri

You are here‘Reporteri’ është blogu ku të rinjtë nga zona dhe komunitete të ndryshme të Shqipërisë ndajnë mendime dhe sjellin në vëmendje çështje që i shqetësojnë.
Ata jetojnë në qytete dhe fshatra të largëta të Shqipërisë, por janë të bashkuar në qëllimet e tyre.
Përmes shkrimeve dhe fotove të ndryshme, ata na njohin me Shqipërinë e tyre; me nevojat dhe shqetësimet që kanë adoleshentët dhe të rinjtë. Nuk janë ende profesionistë, por janë të vërtetë dhe përcjellin shumë energji e pasion përmes shkrimeve të tyre që na bëjnë të shohim realitetin me sytë e të rinjve.
Gazetarët e mirënjohur Fatos Baxhaku, Monika Stafa, Elira Canga, Armand Mero dhe jo vetëm kanë qenë disa prej trajnuesve të të rinjve.

Nga Eriselda, Librazhd/ "Të flasësh nëpërmjet ngjyrave..."

Është vetëm 13 vjeç dhe duket mjaft i fortë dhe i vendosur në atë çka dëshiron në jetë. Njihuni me Flamurin, një djalë i talentuar në pikturë, nga fshati Gizavesh i Librazhdit. Deri më tani ai ka arritur të hapë dy ekspozita me pikturat e tij. Njëra prej tyre u realizua pranë ambienteve të “SHMB” Dorëz dhe tjetra në qytetin e Librazhdit. 

Më Shumë

Nga Brajan Dukaj, Laç/ "Armëmbajtja në shtëpinë kurbinase"

Mendoni çfarë emocionesh përjeton secili prej nesh gjatë përiudhës së ndërrimit viteve. Përtej asaj atmosfere festive, në Shqipërinë tonë të dashur ka edhe më ndryshe, veçanërisht në Kurbin. Një traditë prehistorike akoma vazhdon të veprojë në heshtje. Armët buçasin, por çfarë lënë ato pas?

Më Shumë

Nga Suelv, Vlorë/ "Bullizmi në komunitetin tonë"

Një ndër problemet e shumta të komunitetit tonë është edhe Bullizmi.

Fjalët e thëna me qëllim që të ndihesh keq, qoftë edhe për një palë pantallona jo të modës, janë bërë trend në kohët e fundit dhe nuk po di të ndalet.

Më Shumë

Nga Marsela, Librazhd: "Një djalë pa gëzim!"

Bëhet fjalë për një djalë në klasë të 7-të, 13 vjeç nga komuniteti rom, i cili është vuan nga bullizmi. Nxënës më të mëdhenj e ofendojnë për shkak të ngjyrës së lëkurë që ai ka. Ai djalë ka marrë shumë ofendime që nuk kanë të krahasuar.

 “Mundohem ta bëj të qeshë, por e kuptoj që e ka të vështirë ta fshehë dhimbjen”- thotë shoku i tij i bankës.

Më Shumë

Pages

Tungjatjeta.al

 
Donaldi
Shqipëri
Emanueli
Shqipëri
Leonora
Shqipëri
Soni
Shqipëri
Juliani
Librazhd
Selma
Shqipëri
Arjani
Shqipëri
Irena
Shqipëri
Marigleni
Shqipëri
Oligerta
Shqipëri
Fjorida
Librazhd
Arta
Shqipëri
Elvani
Librazhd
Ana
Shqipëri
Bruna
Shqipëri
Jasmina
Shqipëri
Klajdi
Shqipëri
Emiljano
Shqipëri
Gabriela
Shqipëri
Ardiani
Shqipëri
Alesia
Shqipëri
Altin
Shqipëri
Sara
Shqipëri

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Vëllezërit Manastirli”, Ndërtesa nr. 4,
    P.O.Box 1725, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org

empty

Na Ndiqni