Reporteri

Reporteri

You are here

Shkrim nga Stelina Shabi, Lezhë: "Shkolla..."

Kjo histori nuk fillon sot, por shumë vite më parë. Aty kanë marrë dije shumë breza që janë ulur në bankat e kësaj shkolle dhe të gjithë kanë kaluar të njëjtin problem. Kanë kaluar afërsisht rreth 60 vite dhe asnjë zgjidhje.

Më Shumë

Nga Xhesika Pasha, Tiranë: "Ëndrrat përballë realitetit"

Pamundësia për të blerë librat nuk ia shuajnë dëshiren e madhe Entelës për të studiuar dhe për të shkuar në universitet. Entela Imeri është një vajzë 15 vjeçare që jeton në qytetin e Bathores me prindërit dhe dy motrat.

Më Shumë

Shkruar nga Kristina Belba, Librazhd: "Bullizmi mbi mua"

Si çdo ditë, i ulur në fund të klasës me frikën se nga çasti në çast mund t’i vijë ndonjë ofendim apo goditje pa kurrfarë arsye. I tillë është rasti i 14 vjeçarit me inicialet D.K, i cili ka qenë pre e fenomenit të Bullizmit. Ai rrëfen për historinë e tij që në momentin që kur jeta i merr një rrjedhë krejt ndryshe.

Më Shumë

Nga Vekisa Vranici, Dibër: "Fshati dhe qyteti i ndryshëm, adoleshentët të barabartë !"

Të ndryshëm, por të barabartë! Vazhdimisht në komunitetin tonë ndarjet që vijnë si pasojë e origjinës kanë qenë të pranishme. Adoleshentët si pjesa më e ndjeshme e reagimeve shoqërore vuajnë nga përceptimet e vrazhda, të cilat qëndrojnë boshe përballë vlerave që ata mbartin si individë. Prandaj e shtojmë si të nevojshme pyetjen: “A duhet të ndikojë mjedisi banues në diferencat shoqërore?”

Më Shumë

Pages

Tungjatjeta.al

 
Alesia, 9 vjeçe
Librazhd

Vuan nga paraliza cerebrale.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Irena, 10 vjeçe
Librazhd

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Altin, 3 vjeç
Librazhd

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Ka kaluar temperaturë të brendshme. Diagnozë e papërcaktuar.

Jasmina, 7 vjeçe
Librazhd

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Emiljano, 2 vjeç
Librazhd

Vuan nga encefalopatia. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Leonora, 16 vjeçe
Librazhd

Vuan nga encefalopatia epileptogjene. Ka nevojë për seanca logopedie.

Arta, 7 vjeçe
Librazhd

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Ana, 15 vjeçe
Librazhd

Diagnostikuar me epilepsi. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Arjani, 15 vjeç
Librazhd

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Gabriela, 15 vjeçe
Librazhd

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Marigleni, 9-vjeç
Librazhd

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Oligerta, 14 vjeçe
Librazhd

Ka zhvillim të vonuar. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Donaldi, 10 vjeç
Librazhd

Soni, 11 vjeç
Librazhd

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Selma, 4 vjeçe
Librazhd

Vuan nga Spinofibi ( deformime të shtyllës kurrizore).

Bruna, 7 vjeçe
Librazhd

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Emanueli, 4 vjeç
Librazhd

Vuan nga encefalopatia dhe paraliza e gjymtyrëve të poshtme. Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndr

Klajdi, 11 vjeç
Librazhd

I diagnostifikuar me Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet e tij.

Sara, 6 vjeçe
Librazhd

Sara vuan nga encefalopatia dhe epilepsia.

Ardiani, 8 vjeç e gjysmë
Librazhd

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

220

komunitete

10

zona të Shqipërisë

13

Bashki

32,000

fëmijë janë pjesë e programit të Letërkëmbimit.

Ne punojmë në

10

Komuna

19

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Mujo Ulqinaku Nr. 1, Qyteza Pejton
    Prishtina 10000, Prishtinë, Kosovë, 10000
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni