Donatorë

You are here

Donatorë

Ëndrra e Irenës: Hapja e një qëndre zhvillimi për fëmijët me aftësi të kufizuar në Bathore

“Dëshira ime më e madhe në këto momente është të hap një qendër për shërbime terapeutike për fëmijët me aftësi të kufizuara. Kështu angazhoj edhe vëllain tim, i cili është i papunë dhe nuk dua të emigrojë sërish, por të qendrojë në Shqipëri pranë familjes. Ai është shumë i aftë veçanërisht në pjesën e animacioneve.

Më Shumë

Njihuni me të rinjtë fitues të debateve në nivel kombëtar

Nxënësit e shkollës 9-vjeçare "At Shtjefen Gjeçovi" nga Lezha dhe grupi IMPACT nga Vlora ishin dy grupet fituese të debateve të zhvilluara në Tiranë në nivel kombëtar.

Më Shumë

E ardhmja evropiane e Shqipërisë, çfarë thonë të rinjtë

“Një ndër gjërat që mësova dhe kuptova gjatë angazhimit tim në këtë projekt ishte: detyrimet që kishte Shqipëria për të hyrë në Bashkimin Evropian dhe disa nga çështjet që lidhen me këtë proces”- thotë Elsjana, 15 vjeç nga Maliqi.

Më Shumë

520 të rinj të rikthyer nga emigracioni ngrenë zërin për shqetësimet në komunitet

Rreth 520 të rinj të moshës 15-18 vjeç të rikthyer nga emigracioni në 13 bashki të vendit kanë nisur trajnimet si pjesë e 26 grupeve IMPACT Club,  për të diskutuar dhe për të ngritur zërin mbi çështjet që i shqetësojnë në komunitetin e tyre.

Më Shumë

Vlorë/ Prezantohen idetë e biznesit për projektin RE-IN-VEST

Dyqan me bimë medicinale dhe aromatike, ferma për mbarështimin e pulave, blerja e koshereve të bletëve, kthimi i dy shtëpive në hostele për turistë ishin disa prej ideve të biznesit të prezantuara sot në Vlorë, prej të rikthyerit nga emigracioni të identifikuar në këtë qark, që kanë aplikuar për financim në projektin RE-IN-VEST.

Më Shumë

Ina, fotografja që sfidon aftësinë e kufizuar

Nëpërmjet fotografisë ajo i flet publikut, i përçon atij emocionet, të vërtetat, realitetin si ajo e shikon botë përtej objektivit. Për Inën, 30 vjeç nga Fieri, aparati fotografik është një mik, që e ndihmon të shprehet, që e ndihmon të shohë botën, që e nxit që të dalë nga shtëpia dhe që të gjejë kurajon për të bërë gjërat që i pëlqejnë.

Më Shumë

Lançohet platforma e vetme online për informimin e personave me aftësi të kufizuara

Sot për herë të parë në Shqipëri është prezantuar platforma e vetme online për informimin e personave me aftësi të kufizuara.

www.platforma-pak.al është hapësira e parë online e dedikuar dhe e përshtatur për personat me aftësi të kufizuara që kanë vështirësi në shikim, dëgjim dhe lëvizje.

Më Shumë

Aurela dhe Myzejeni çertifikohen si kuzhiniere profesioniste

Aurela dhe Myzejeni  nga Korça janë certifikatuar si kuzhiniere profesioniste, falë përfshirjes në projektin RE-IN-VEST.

Më Shumë

Projekti/ Debatet mbi vlerat e Bashkimit Evropian, të rinjtë pjesëmarrje aktive

A është hyrja në Bashkimin Evropian zgjidhja kryesore e problemeve në Shqipëri? A janë ndryshimet klimatike kërcënimi kryesor për njerëzimin?

Këto janë disa nga temat e debateve të përzgjedhur nga të rinjtë që janë bërë pjesë e projektit “Building the European future at home - Youth engagment in the process”.  

Më Shumë

Një fillim i ri për Artin...

Me të ardhurat që fitoj ndihmoj familjen dhe veten time. Tani që kam një punë, nuk jam i detyruar t’i kërkoj lekë mamit për çdo gjë, por shpesh e ndihmoj unë atë,” shprehet Arti, 19 vjeçari, i cili është #punësuar me ndihmën e projektit RE-IN-VEST në një kompleks në Përrenjas.

Më Shumë

Pages

Tungjatjeta.al

 
Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni