Donatorë

You are here

Donatorë

Dibër: Familja e Eraldit ndihmohet me ushqime dhe ilaçe

Eraldi është djali 7 vjeçar nga fshati Brest i Peshkopisë, i cili të rrëmbën vëmendjen me buzëqeshjen dhe shkëlqimin e syve të tij. 

Më Shumë

RE-IN-VEST në ndihmë të fëmijëve të familjeve të rikthyera nga emigracioni

Enesi më përpara më thoshte vetëm tre fjalë: mama, bukë, ujë. Tani pas trajtimit me seanca logopedie ai flet më shumë dhe bën të gjitha veprimet që unë i them. Ai ka ndryshuar sjellje dhe dëshira e tij e madhe është të vizatoj dhe të ngjyros me bojëra,”- kështu shprehet Fidarija, mamaje e Enesit 4 vjeç nga Korça.

Më Shumë

Barrierat e tua bëhen barrierë për mua!

Agoni, ankth, izolim, vështirësi, pritje, shpresë…Këto janë disa prej ndjesive që shumë qytetarë po përjetojnë në këtë periudhë - në karantinë dhe izolim social. Ndërsa, për personat me aftësi të kufizuar shpeshherë këto janë ndjesi të zakonshme, kjo është rutina! - Rutinë e ndërtuar mbi barrierat dhe pengesat që ofron mjedisi përreth.

Më Shumë

Fëmijët e familjeve të rikthyera nga emigracioni rinisin klasat pas mësimit online

Mes shumë sfidash që #familjet shqiptare po hasin në ditët e sotme si pasojë e distancimit social, familjet e rikthyera nga emigracioni, mes të tjerave, po përballen edhe me vështirësi të shtuara në proçesin e të mësuarit online të fëmijëve të tyre.

Më Shumë

50 familje të rikthyera nga emigracioni ndihmohen me paketa ushqimore

Familje të varfra, prindër të papunë, pjesa më e madhe prej tyre pa një shtëpi, por të strehuar tek të afërmit e tyre pas tërmetit të 26 Nëntorit, fëmijë të vegjël më probleme shëndetësore, kushte të vështira jetese. Kjo është panorama e pjesës më të madhe të familjeve të rikthyera nga emigracioni në rrethin e Kurbinit.

Më Shumë

"Festojmë Familjen" bën bashkë në Durrës 12 familje vlonjate të rikthyera nga emigracioni

Qëkur jemi kthyer nga jashtënuk kam lëvizur me familjen larg shtëpisë. Po e shoh këtë si mënyrën   mirë për  kaluar  shumë kohë me 

Më Shumë

Lezhë/ Nxënësit fitues të debateve mirëpriten nga drejtuesit e institucioneve

“Në debat edhe zëri i ulët, i qetë, por me argumente vlerësohet. Edhe mendimi ndryshe vlerësohet. Kjo eksperiencë që nxënësit e shkollës sonë patën falë World Vision, e tregoi më së miri këtë gjë.” – Sandri, Lider Impact shkolla "At Shtjefen Gjeçovi" Lezhë.

Më Shumë

RE-IN-VEST/ Pas rikthimit nga emigrimi, Edmondi kërkon të rihapë servisin e kompjuterave

“Pas kthimit nga Gjermania dua të rihap dyqanin tim, një servis kompjuterash pasi m’u desh ta mbyllja kur emigrova bashkë me familjen,”- thotë Edmondi, 41 vjeçari nga Rrësheni.

Më Shumë

RE-IN-VEST/Nisin klasat pas mësimit për fëmijët e rikthyer nga emigracioni

Për herë të parë kanë nisur sot në Bashkinë e Maliqit klasat pas mësimit për nxënësit e shkollave 9-vjeçare, pjesë e familjeve të rikthyera nga emigracioni. Fëmijë dhe adoleshentë do të kenë mundësi të përmirësojnë dijet e tyre në dy lëndët bazë, gjuhë shqipe dhe matematikë, për të cilat ata kanë më shumë nevojë. 

Më Shumë

RE-IN-VEST/Prezantohen në Mirditë idetë e biznesit nga të rikthyerit nga emigracioni

Servis kompjuterash, kreperi, qendër kursesh për gjuhë të huaja, por dhe fermë për mbarështimin e pulave apo rritjen e bletëve ishin disa ide biznesi të prezantuara nga të rikthyerit nga emigracioni në qarkun e Mirditës, që kanë aplikuar për financim në projektin RE-IN-VEST.

Më Shumë

Pages

Tungjatjeta.al

 
Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni