Donatorë

You are here

Donatorë

50 familje të rikthyera nga emigracioni ndihmohen me paketa ushqimore

Familje të varfra, prindër të papunë, pjesa më e madhe prej tyre pa një shtëpi, por të strehuar tek të afërmit e tyre pas tërmetit të 26 Nëntorit, fëmijë të vegjël më probleme shëndetësore, kushte të vështira jetese. Kjo është panorama e pjesës më të madhe të familjeve të rikthyera nga emigracioni në rrethin e Kurbinit.

Më Shumë

"Festojmë Familjen" bën bashkë në Durrës 12 familje vlonjate të rikthyera nga emigracioni

Qëkur jemi kthyer nga jashtënuk kam lëvizur me familjen larg shtëpisë. Po e shoh këtë si mënyrën   mirë për  kaluar  shumë kohë me 

Më Shumë

Lezhë/ Nxënësit fitues të debateve mirëpriten nga drejtuesit e institucioneve

“Në debat edhe zëri i ulët, i qetë, por me argumente vlerësohet. Edhe mendimi ndryshe vlerësohet. Kjo eksperiencë që nxënësit e shkollës sonë patën falë World Vision, e tregoi më së miri këtë gjë.” – Sandri, Lider Impact shkolla "At Shtjefen Gjeçovi" Lezhë.

Më Shumë

RE-IN-VEST/ Pas rikthimit nga emigrimi, Edmondi kërkon të rihapë servisin e kompjuterave

“Pas kthimit nga Gjermania dua të rihap dyqanin tim, një servis kompjuterash pasi m’u desh ta mbyllja kur emigrova bashkë me familjen,”- thotë Edmondi, 41 vjeçari nga Rrësheni.

Më Shumë

RE-IN-VEST/Nisin klasat pas mësimit për fëmijët e rikthyer nga emigracioni

Për herë të parë kanë nisur sot në Bashkinë e Maliqit klasat pas mësimit për nxënësit e shkollave 9-vjeçare, pjesë e familjeve të rikthyera nga emigracioni. Fëmijë dhe adoleshentë do të kenë mundësi të përmirësojnë dijet e tyre në dy lëndët bazë, gjuhë shqipe dhe matematikë, për të cilat ata kanë më shumë nevojë. 

Më Shumë

RE-IN-VEST/Prezantohen në Mirditë idetë e biznesit nga të rikthyerit nga emigracioni

Servis kompjuterash, kreperi, qendër kursesh për gjuhë të huaja, por dhe fermë për mbarështimin e pulave apo rritjen e bletëve ishin disa ide biznesi të prezantuara nga të rikthyerit nga emigracioni në qarkun e Mirditës, që kanë aplikuar për financim në projektin RE-IN-VEST.

Më Shumë

Ëndrra e Irenës: Hapja e një qëndre zhvillimi për fëmijët me aftësi të kufizuar në Bathore

“Dëshira ime më e madhe në këto momente është të hap një qendër për shërbime terapeutike për fëmijët me aftësi të kufizuara. Kështu angazhoj edhe vëllain tim, i cili është i papunë dhe nuk dua të emigrojë sërish, por të qendrojë në Shqipëri pranë familjes. Ai është shumë i aftë veçanërisht në pjesën e animacioneve.

Më Shumë

Njihuni me të rinjtë fitues të debateve në nivel kombëtar

Nxënësit e shkollës 9-vjeçare "At Shtjefen Gjeçovi" nga Lezha dhe grupi IMPACT nga Vlora ishin dy grupet fituese të debateve të zhvilluara në Tiranë në nivel kombëtar.

Më Shumë

Të rinjtë krijojnë lojra tavoline/ Të mësojmë më shumë mbi të Drejtat e Njeriut

Të mësosh mbi të drejtat e njeriut në mënyrë argëtuese, kreative dhe aspak të zakontë. “Fair Play – Creative learning for human rights” ishte projekti ku vetë të rinjtë kanë qenë krijues të katër lojrave edukative të tavolinës, me tematike të drejtat e njeriut.

Më Shumë

E ardhmja evropiane e Shqipërisë, çfarë thonë të rinjtë

“Një ndër gjërat që mësova dhe kuptova gjatë angazhimit tim në këtë projekt ishte: detyrimet që kishte Shqipëria për të hyrë në Bashkimin Evropian dhe disa nga çështjet që lidhen me këtë proces”- thotë Elsjana, 15 vjeç nga Maliqi.

Më Shumë

Pages

Tungjatjeta.al

 
Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Ardiani, 8 vjeç e gjysmë
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

220

komunitete

10

zona të Shqipërisë

25

Bashki

50,000

fëmijë përfitojnë çdo vit nga programet e World Vision.

Ne punojmë në

10

Komuna

19

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000
    Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni