Video - Audio

Video/Audio

You are here

Mos u nxeh nga World Vision

E mbani mend lojën “Mos u nxeh”? Një lojë ku bashkohen e gjithë familja me kujtimet e fëmijërisë së djeshme dhe të sotme.

Podcast 9 - Rutina e shëndetshme e karantinimit

Pas mbi 6 javësh që qëndrimit të detyruar për #fëmijët dhe për të gjithë #familjen është shumë e rëndësishme që të keni krijuar një rutinë të shëndetshme, nëse jo, jeni ende në kohë për të filluar sa më shpejt.

Podcast 8 - Përballu dhe përshtatu

Rezilienca është aftësia e njeriut jo vetëm për t’u përballur me situatën, por edhe për t’u shëruar, për ta rimarrë veten dhe për t’u zhvilluar sërish. 
“Përballu dhe përshtatu” është tema e tetë e serisë së 30 podcast-eve “Lumturia është zgjedhje, pavarësisht rrethanave” nga World Vision. 

Podcas 7 - Shpërthimet e zemërimit në familje

Nga të dhënat e fundit, rreth 60% e fëmijëve deklarojnë se kanë përjetuar një situatë dhune në familje, shkolle ose komunitet gjatë vitit të fundit.

Por ankthi, stresi, pasiguria për të ardhmen në këto ditë #karantine si pasojë e #COVID-19 ndikojnë në marrëdhëniet në familje. Zemërimi, në jo pak raste përjetohet dhe shfaqet nga të #rriturit, #adoleshentët dhe #fëmijët.

Podcast 6 - Çfarë rrugësh gjen vetja jonë për të përballuar situatat e vështira?

E keni menduar ndonjëherë se si i përballojmë ne situatat e vështira?
Cilat janë rrugët që gjen vetja jonë për të mirëmenaxhuar dhe tejkaluar situata emergjence siç është pandemia #Covid-19?

Podcast 4 - Ndihma e parë psikologjike, si të ndihmoni veten dhe të tjerët

Emergjencat shëndetësore si pandemia e #COVID-19, por dhe fatkeqësitë natyrore si #tërmeti i 26 nëntorit na përballën me situata të vështira psikologjike, si #stresi dhe #trauma.

Pages

Tungjatjeta.al

 
Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni