Shkrime

Shkrime

You are here

Angjela: Të hapësh “dyert” e Bashkimit Evropian....

“Për mua ishte interesante të mësoja se themelet e Evropës së Bashkuar u vunë mbi idetë dhe vlerat themelore si solidariteti, barazia dhe liria, të cilave shtetet anëtare u përmbahen. Më parë nuk dija shumë gjerë për Bashkimin Evropian dhe shkolla ishte i vetmi burim informacioni.

Më Shumë

Të rinjtë e grupit 'Impact' pjesë e RE-IN-VEST në Kamëz zbukurojnë oborrin e shkollës me stola dhe lule

‘Duam të bëjmë një ambjent miqësor me kushte të përshtatshme për të gjithë nxënësit e shkollës sonë si dhe komunitetit përreth. Pushimin e gjatë tani do ta kalojmë tek këto stola të bukur.’- thotë Krisela nga Kamza e cila shprehet e gëzuar që nisma e grupit të saj u vu në jetë.

Më Shumë

Për fëmijët dhe familjet më në nevojë

#2000 familje që hasin vështirësi në plotësimin e nevojave bazë të jetesës po mbështeten me paketa ushqimore dhe higjienike për të #përballuar situatën e krijuar nga pandemia #COVID19. 
 
Më Shumë

Të rinjtë e grupeve "Impact" në Vlorë dhe Korçë finalizojnë projektet për shkollat e tyre

“BiblIoteka e Ëndrrave” është projekti që po merr jetë nga të rinjtë e grupit Impact në bashkinë e Vlorës.

Më Shumë

Për familjen time

“Për mua dhe familjen time ishte si ta fillosh jetën nga e para.

Më Shumë

Sfidat e Albanës nga Vlora/ Familja e saj në vështirësi ekonomike pas kthimit nga Gjermania

Kur njoha Klarën, fillova të besoj sërish se ekzistojnë ende njerëz të mirë në këtë botë. Ajo më ka ndihmuar shumë për çdo gjë, edhe nga ana psikologjike, pasi kam qenë shumë e rënduar, sepse jetojmë në kushte të vështira ekonomike. Falë ndihmës suaj kam filluar të shpresoj për më të mirën,”- thotë Albana nga Orikumi, nënë e dy fëmijëve të vegjël.

Më Shumë

RE-IN-VEST/ Trajnimet me nënat e rikthyera në Dibër zhvillohen në grupe online

“U zgjova sot me mirënjohje, me shumë mirënjohje, dhe jo vetëm sot! U zgjova sot duke qenë mirënjohës dhe falenderues pafund Zotit, që më ka falur gjërat më të bukura në jetë. U zgjova duke thënë: Zot jam falenderues për gjithçka më ke fal, për shëndetin mbi të gjitha.

Më Shumë

Si ta bësh të këndshme kohën e mësimeve në shtëpi?

Izolimi brenda një hapësire të kufizuar në shtëpi është bërë tashmë realiteti sfidues i shumë familjeve shqiptare.

Më Shumë

Edmondi nga Maliqi/ Pas operacionit, ia del të ecë vetë

 “Kur trokita për herë të parë në familjen e Edmondit, ndjesia ishte e njëjtë me atë të çdo familje të varfër e në nevojë që vizitoj shpesh për shkak të punës: shumë pjesëtarë, shumë fëmijë të vegjël që hynin e dilnin, por çuditërisht kishte shumë gëzim dhe gjallëri.

Më Shumë

Pages

Tungjatjeta.al

 
Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni