Shkrime

Shkrime

You are here

Lola, një "ambasadore" e mbrojtjes së fëmijëve

Të qenit në zemër të Europës në shekullin e 21-të, të bën të ndihesh keq të flasësh ende për dhunën ndaj fëmijëve. Fatkeqësisht dhuna është ende këtu, duke ulëritur në familje, shkolla dhe më pas përhapet në të gjithë familjen shqiptare. Raporti i fundit i mirëqënies së fëmijëve të World Vision tregoi se 70% e fëmijëve pranojnë se kanë përjetuar dhunë.

Më Shumë

Nga një botë e shurdhët në një botë me zëra

Sytë e tij të kristaltë, si copëza qielli pranveror, shprehin atë qe Alidoni ende nuk mundet të shprehë me fjalë. Mjafton të shohësh sytë e Alidonit dhe do të kuptosh që bota e tij është aq e pasur, e plotë me jetë dhe plot dëshira fëminore. Alidoni është 8 vjeç, nga Këneta në Durrës. Ai jeton në një familje prej 12 vjetësh, prindërit,  motrën, xhaxhallarët, hallën dhe gjyshërit.

Më Shumë

Shokët “mësues”…

Në shkollën e fshatit Podgorie në Korçë, nxënësit e mirë në mësime ndihmojnë shokët e shoqet e klasës që kanë vështirësi për të arritur të njëjtat rezultate me ta. Është viti i pestë që çdo ditë janë aty pas mësimit. Në rolin e mësuesit ata i shpjegojnë konceptet e reja, i ndihmojnë të zgjidhin ushtrime, përgatisin provime dhe i vendosin nota njëri - tjetrit.

Më Shumë

Fëmijët me aftësi të kufizuar: qendra të specializuara dhe gjithëpërfshirje

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

"Isha vetëm 3 mujshe shtatzënë kur mjekët na thanë se fëmija që po prisnim të vinte në jetë do të lindte me Sindromën Down. Për mua dhe bashkëshortin u përmbys bota. Nuk e besonim dot. Por, në asnjë moment nuk menduam abortin", - tha Orsiola, mamja e Aronit 4 vjeçar. Djali ishte fëmija i katërt i familjes pas 3 vajzave dhe ardhja e tij në jetë ishte e shumëpritur.

Më Shumë

“Mirësevini në qendrën tonë rinore…”

Të rinjtë e zonave rurale i shohim shpesh në kafe, ulur buzë rrugës apo edhe në bilardon e fshatit ose qytezës, në rast se ka një të tillë në vendin ku jetojnë. Aktivitetet kulturore iu duken një ëndërr pothuajse e parealizueshme, por jo për të rinjtë e grupit Impact Club në fshatin Dorëz të Bashkisë Librazhd.

Më Shumë

Kam mësuar se jam e veçantë

Monda është një vajzë 12 vjeçare, bjonde e bukur, me sy bojëqielli dhe me një buzëqeshje mbresëlënëse. Ajo e do shumë shkollën dhe përpiqet fort të ketë rezultate të mira. Ajo jeton me prindërit, me vëllain dhe motrën. Familja jeton në Durrës, në një familje me të ardhura të pakta. Ajo ka lindur me aftësi të kufizuara në shikim. Me njërin sy ajo nuk sheh fare.

Më Shumë

Familja, strehëza më e sigurt për fëmijët

“Kur çdo gjë duket e pashpresë, Zoti sjell njerëz në jetën tënde në momentin e duhur”, thotë Arjani, një baba i cili po rrit i vetëm 3 fëmijët e tij, Mateo 8 vjeç, Malvina 7  dhe Fabiana 8 vjeçe. Për më tepër se dy vjet, mamaja e tyre la shtëpinë, tre fëmijët dhe burrin e saj.

Më Shumë

Fëmijët, rekomandime autoriteteve për shërbimet sociale në 4 vitet e ardhshme

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

Dhjetëra fëmijë, përfaqësues nga fshatrat dhe periferitë e vendit i kërkuan sot ministrisë së Mirëqenies Sociale dhe Rinisë më shumë shërbime sociale që ata të ndihen të mbrojtur dhe të përfaqësuar. “Pse nuk keni menduar të merrni mendimin tonë edhe më parë”,- tha Brajani në takimin e organizuar nga World Vision në bashkëpunim me Ministrinë e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë.

Më Shumë

Të rinjtë mbajnë në jetë Arkidën e vogël

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

Arkida, 7 vjeçe, jeton në Milot, në veri të Shqipërisë. Familja e saj përbëhet nga prindërit dhe vëllai më i madh. Ata jetojnë në kushte shumë të vështira. Babai nuk mund të punojë sepse është i sëmurë. Ai është diagnostikuar me leuçemi. As mamaja nuk punon sepse nuk arrin të gjejë punë.

Më Shumë

World Vision vazhdon të mbështesë familjet e prekura nga përmbytjet

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

Ramazani, është 21 vjeç. Ai është shtylla e familjes, ndonëse fare i ri. Jeton me gjyshen, hallën dhe 2 fëmijët e saj, në një shtëpi buzë lumit të Tiranës. Në shtëpinë me 2 dhoma, ata kanë vetëm njërën. Në tjetrën jeton daja me nusen dhe 2 fëmijët. Për të siguruar jetesën, ai punon çdo natë në mirëmbajten e qytetit.

Më Shumë

Pages

Tungjatjeta.al

 
Irena, 10 vjeçe
Librazhd

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Ardiani, 8 vjeç e gjysmë
Librazhd

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Jasmina, 7 vjeçe
Librazhd

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Leonora, 16 vjeçe
Librazhd

Vuan nga encefalopatia epileptogjene. Ka nevojë për seanca logopedie.

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Ana, 15 vjeçe
Librazhd

Diagnostikuar me epilepsi. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Oligerta, 14 vjeçe
Librazhd

Ka zhvillim të vonuar. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Donaldi, 10 vjeç
Librazhd

Arjani, 15 vjeç
Librazhd

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Emiljano, 2 vjeç
Librazhd

Vuan nga encefalopatia. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Klajdi, 11 vjeç
Librazhd

I diagnostifikuar me Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet e tij.

Gabriela, 15 vjeçe
Librazhd

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Bruna, 7 vjeçe
Librazhd

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Selma, 4 vjeçe
Librazhd

Vuan nga Spinofibi ( deformime të shtyllës kurrizore).

Arta, 7 vjeçe
Librazhd

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Ka kaluar temperaturë të brendshme. Diagnozë e papërcaktuar.

Alesia, 9 vjeçe
Librazhd

Vuan nga paraliza cerebrale.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Marigleni, 9-vjeç
Librazhd

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Soni, 11 vjeç
Librazhd

Emanueli, 4 vjeç
Librazhd

Vuan nga encefalopatia dhe paraliza e gjymtyrëve të poshtme. Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndr

Altin, 3 vjeç
Librazhd

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Sara, 6 vjeçe
Librazhd

Sara vuan nga encefalopatia dhe epilepsia.

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

220

komunitete

10

zona të Shqipërisë

13

Bashki

32,000

fëmijë janë pjesë e programit të Letërkëmbimit.

Ne punojmë në

10

Komuna

19

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
 • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
  Kati 2, Tirana, Albania
 • Tel: +355 4 2419601
 • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
 • Mujo Ulqinaku Nr. 1, Qyteza Pejton
  Prishtina 10000, Prishtinë, Kosovë, 10000
 • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni