Shkrime

Shkrime

You are here

Forca e familjes

“World Vision tashmë për ne është anëtari i pestë i familjes. Në fillim të gjithë ishim të trembur nga situata e krijuar nga #COVID19, por falë jush ne kemi patur një kohë të mrekullueshme me njëri-tjetrin dhe çdo gjë që ne kemi kaluar, e kemi dokumentuar për ta mbajtur mend gjatë në memorien tonë.

Më Shumë

“Kopshtet komunitare” në Korçë

"Për familjen është angazhim shumë i mirë për të qëndruar bashkë, për të mësuar dhe për të edukuar fëmijët. Më pëlqen shumë fryma që po arrihet ndërmjet familjeve, sepse deri tani më është dukur që familjet janë bërë individualiste, ndërkohë që këtu ka mundësi bashkëveprimi.

Më Shumë

Një strehë, një mundësi më shumë për Fatmirin nga Vlora, pjesë e RE-IN-VEST

“Ishte dhjetor kur u ktheva nga Gjermania. Kthimi ishte kaotik, shtëpi nuk kisha,  s’dija ku të shkoja. Fillimisht për pak ditë qëndrova tek disa të afërm në Tiranë. Pastaj, për fatin tim të mirë rashë në kontakt me ju. Nëse ju nuk do të më ndihmonit me shumë mundësi do isha rrugëve edhe sot.

Më Shumë

RE-IN-VEST mbështet me ide biznesi start-up 8 familje të rikthyera nga emigracioni në Dibër

Me anë të bletëve ne mund të ndihmojnë familjen, sepse angazhohemi të gjithë dhe kështu mund të sigurojmë diçka për familjen tonë. Ndihma juaj është një mundësi për ne,’- thotë Arjana nga Peshkopia.

Oborri i shtëpisë së Arjanës është sot më i bukur se kurrë. Kosherët shumëngjyrëshe të bletëve i kanë shtuar bukurinë, por dhe gëzimin familjes në nevojë.

Më Shumë

Një rrugëtim i ri, për të gjithë familjen

“Familja ime është paksa e ndarë, bashkëshorti punon jashtë shtetit për të siguruar të ardhura për familjen, vajzat ndjekin shkollën larg shtëpisë. Në shtëpi kam qenë vetëm me djalin për një kohë të gjatë. Kur filloi karantina dhe izolimi, falë Zotit bashkëshorti im dhe vajzat (binjake) ishin në shtëpi. Të qenit përsëri bashkë kishte kënaqesitë e veta, por dhe rutina e gjithësecilit u prish.

Më Shumë

Ermali nga Miloti: Rikthimi në Shqipëri dhe mundësitë e reja nga RE-IN-VEST

 “Pavarësisht vështirësive familja duhet të mbahet fort, mbi baza të forta në mënyrë që të ecë përpara për të realizuar ëndrrën dhe shpresën për një të ardhme më të mirë,”- kështu u shpreh Ermali gjatë programit 3 ditor “Festojmë Familjen”.

Më Shumë

RE-IN-VEST/ Alma nga Laçi, fituese e biznesit start-up, hap sallonin e parukerisë pranë shtëpisë

“Një grua e angazhuar edhe përtej shtëpisë është një vlerë e shtuar për familjen shqiptare, pasi bashkimi i forcave burrë dhe grua është e vetmja mënyrë për të përballuar vështirësitë e jetës,” kështu shprehet Alma nga Laçi.

Alma, 33 vjeçe nga Laçi është mamaja e tre fëmijëve, 2 vajzave dhe një djali.

Më Shumë

“Fotografët e familjes”

Hyrje

E kujt do i kishte shkuar në mendje që në vitin 2020, kur bota vraponte pandalim, të vinte padukshëm një kërcënim aq i madh për shëndetin, aq sa na detyroi të gjithëve të ndalim gjithçka dhe të ktheheshim në shtëpi...

Më Shumë

Të rinjtë për një Shqipëri Evropiane

Ne tashmë e kemi kuptuar që në shumë vlera, si liria dhe barazia, jemi shumë të ngjashëm me qytetarët evropianë prandaj shohim me optimizëm drejt së ardhmës sonë evropiane prandaj jemi të vendosur në përpjekjet tona sado modeste për ta ndërtuar këtë të ardhme në komunitetin tonë, në Shqipërinë tonë.” - thotë Leandro, 16 vjeç nga Kurbini.  

Më Shumë

Pages

Tungjatjeta.al

 
Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni