Shkrime

Shkrime

You are here

Jeta ime...

 • Autori: 
  Vasilika Bargjo

 “Babi na braktisi kur ishim të vogla. Megjithatë bashkë me mamin dhe tre motrat vazhduam jetën duke pasur të afërm e komshinj që na u gjendën pranë në çdo vakt të ditës. Ai ishte shumë i rëndësishëm për mua, dhe këtë gjë arrij ta kuptoj vetëm tani që jam rritur ” – tregon Anxhela, vajza nga Korça.

Më Shumë

101 arsye për të mos u larguar!

 • Autori: 
  Vasilika Bargjo

Kur Novis lindi, i madhi i fëmijëve kishte emigruar në Greqi. Ata janë 7 vëllezër dhe 1 motër. Sot, ai është 18 vjeç, aq sa ishte i vëllai kur emigroi, ndërkohë që ai vetë ende nuk kishte ardhur në jetë. Vit pas viti, i pa të gjithë më të rriturit të largoheshin duke kërkuar të ardhmen e tyre jashtë Shqipërisë, krejtësisht ndryshe nga e ardhmja që ai vetë po kërkon këtu në viset e tij.

Më Shumë

Tungjatjeta Donald!

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

Donaldi mbushi 10 vjeç në korrik. Në shtëpinë e tij u bë festë e madhe, ndonëse ai pak kuptoi dhe gëzoi. E ëma, Pranevera na tregon se bashkëshorti erdhi enkas nga Greqia, ku punon. Ata i blenë një tortë me foton e tij, por Donaldi nuk mundi as ta provonte, ndaj e ëma i përgatiti një kek me qumësht.

Më Shumë

Për komunitetin tim

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

E shihte tek rrinte orë të gjata në oborrin e shkollës. Një ditë u fut brenda dhe pyeti rojen. Ai i tregoi se ai vinte aty që në 7 dhe priste derisa të fillonte mësimi. Klasa e tij ishte turni i dytë në shkollë. Ai fillonte mësimin në 13 e 30 dhe mbaronte pasdite vonë. E pyeti përse. Ai I tregoi që e ëma dhe motrat niseshin herët për në punë dhe e sillnin aty.

Më Shumë

Tungjatjeta Ana!

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

“Gjithmonë e kam dashur jetën, por ka 15 vite që e dua më shumë se kurrë. I lutem Zotit të rroj më shumë se 100 vite, jo për vete, po për gocën”- tregon Fiqiretja. Ajo është mamja e 3 fëmijëve. Jeta e saj ndryshoi kur në jetë erdhi vajza e dytë, Ana, që sot është 15 vjeçe. Kur ishte 6 muajshe ajo kaloi një ftohje të rëndë.

Më Shumë

Tungjatjeta Elvan!

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

Elvani ishte gëzimi ynë i parë. Sa fëmijë i bukur ka qenë! Qeshte shumë me të gjithë. Kam kaluar çastet më të bukura të jetës sime me të kur ishte bebe. S’na e merrte mendja kurrë...”- fillon të tregojë Vjollca.

Më Shumë

Tungjatjeta Emanuel!

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

Emanueli është fëmija i parë i Mirës. Ishte vetëm 3 muajsh kur u diagnostikua me encefalopati. Sot është 4 vjeç dhe për shkak të sëmundjes së rëndë nuk flet, nuk ecën, as ulur nuk qëndron dot... Mira tregon se çastet më të bukura janë ato kur ai e ndjek me sy dhe hera herës i buzëqesh. Lodra e tij e prefuar është një makinë e vogël, të vetmen që mund t’i mbajë dora.

Më Shumë

Tungjatjeta Bruna!

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

Bruna është shumë e dashur dhe miqësore. Ajo është mikesha me e shpeshtë e të gjithëve në lagje. Ata e duan shumë vogëlushen që i viziton e heshtur. Brunës i pëlqen shumë të luaj me fëmijët në lagje, me qenin që kanë pas shtëpisë dhe të mbledhë fruta në pemë.

Më Shumë

“Mami, po unë pse nuk eci?”

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

“Mami, po unë pse nuk eci?”- kjo është pyetja më e shpeshtë që Arta i bën të ëmës, Florinës. Arta është 7 vjeçe dhe mund të ecë vetëm nëse mbahet tek mami. Kur mami nuk është ajo duhet të tërheqë këmbët në tokë. Arta sybukur, ishte vetëm 2 muajshe e gjysmë kur kaloi temperaturë të lartë. Prindërit e dërguan menjëherë në spital.

Më Shumë

Tungjatjeta Ardian!

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

Ardiani është 8 vjeç e gjysmë. Ai jeton në Qukës të Librazhdit dhe është më i vogli i tre fëmijëve të Nexhmijes. Fjala e tij e parë dhe e vetme ishte për mamanë e tij. “Ma” - i tha ai. Por pasi mbushi një vjeç gjithçka ndryshoi. Ardiani nuk foli më asnjë fjalë, dhe nisi të bëhej nervoz.  Prindërit u nisën drejt Tiranës, për ta vizituar. “Na thanë ka autizëm”- kujton ajo.

Më Shumë

Pages

Tungjatjeta.al

 
Ana, 15 vjeçe
Librazhd

Diagnostikuar me epilepsi. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Gabriela, 15 vjeçe
Librazhd

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Soni, 11 vjeç
Librazhd

Marigleni, 9-vjeç
Librazhd

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Irena, 10 vjeçe
Librazhd

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Leonora, 16 vjeçe
Librazhd

Vuan nga encefalopatia epileptogjene. Ka nevojë për seanca logopedie.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Ka kaluar temperaturë të brendshme. Diagnozë e papërcaktuar.

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Emiljano, 2 vjeç
Librazhd

Vuan nga encefalopatia. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Oligerta, 14 vjeçe
Librazhd

Ka zhvillim të vonuar. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Selma, 4 vjeçe
Librazhd

Vuan nga Spinofibi ( deformime të shtyllës kurrizore).

Bruna, 7 vjeçe
Librazhd

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Altin, 3 vjeç
Librazhd

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Emanueli, 4 vjeç
Librazhd

Vuan nga encefalopatia dhe paraliza e gjymtyrëve të poshtme. Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndr

Alesia, 9 vjeçe
Librazhd

Vuan nga paraliza cerebrale.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Arta, 7 vjeçe
Librazhd

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Arjani, 15 vjeç
Librazhd

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Jasmina, 7 vjeçe
Librazhd

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Sara, 6 vjeçe
Librazhd

Sara vuan nga encefalopatia dhe epilepsia.

Klajdi, 11 vjeç
Librazhd

I diagnostifikuar me Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet e tij.

Donaldi, 10 vjeç
Librazhd

Ardiani, 8 vjeç e gjysmë
Librazhd

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

220

komunitete

10

zona të Shqipërisë

13

Bashki

32,000

fëmijë janë pjesë e programit të Letërkëmbimit.

Ne punojmë në

10

Komuna

19

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
 • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
  Kati 2, Tirana, Albania
 • Tel: +355 4 2419601
 • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
 • Mujo Ulqinaku Nr. 1, Qyteza Pejton
  Prishtina 10000, Prishtinë, Kosovë, 10000
 • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni