Shkrime

Shkrime

You are here

Mbështetja pas tërmetit në Kurbin: Familja e Mandit rikthen kushtet normale të jetesës

Më parë gjithë shiu binte brenda, sepse çatia ishte e dëmtuar fare, kurse tani nuk ka më lagështi. Pa ndihmën tuaj ne nuk do mundnim kurrë të bënim riparimet e shtëpisë që na u dëmtua edhe më shumë nga tërmeti. Vetë nuk kemi mundësi ekonomike, asnjë nuk punon në familje, veç djalit, me ditë kur gjen...

Më Shumë

Shpresë pas tërmetit: Familja nga Durrësi rregullon shtëpinë e dëmtuar

Sot jam shumë e gëzuar, ndryshe nga dita kur ra termeti dhe më prishi shtëpinë. Isha shumë e frikësuar të jetoja në atë shtëpi me fëmijët e mi. Çatia dukej sikur do të na binte në kokë e ndërsa muret e çara të shtonin frikën se mos shembeshin mbi ne,”- kështu e nis rrëfimin e saj Nazja, nëna e katër fëmijëve nga Durrësi.

Më Shumë

Transformim përmes infrastrukturës: Kushte më të mira për 1330 nxënësit e shkollës "Ahmet Zogu" në Bathore

“Gjithmone kisha nevojë për mamin apo ndonjë shok që të më ndihmonin të përdorja tualetin e shkollës. Por, tani unë mund të shkoj vetë, dhe nuk kam nevojë për shoqërues sepse mund të përdor shufrat dhe lavamanin për tu mbajtur dhe derën tani mund t’a mbyll me çelës.

Më Shumë

Fermeri nga Korça realizon ëndrrën, krijon fermën në shtëpinë e tij

Deri para dy vitesh unë kisha vetëm dy lopë. Kisha provuar 3-4 herë emigrimin por përsëri doja një gjë timen që t’ju siguroja fëmijëve një të ardhme më të mirë këtu. Tani që kam stallën time kam katër lopë dhe dy viça, kam rosa, pata dhe një sipërfaqe toke që e kultivoj me kultura të ndryshme,”- thotë Ardiani nga fshati Pojan i Korçës.

Më Shumë

Pas tërmetit, familja e Hekuranit në Bathore gjen mbështetje për rregullimin e shtëpisë

Kur ra tërmeti, mendova se çdo gjë mbaroi me aq. Shtëpia ime ishte e vjetër edhe më përpara, por tërmeti e dëmtoi shumë. Në atë çast mendova: Nga t’ia filloj tani për ta riparuar? Dhe kur dikush të ndihmon dhe të qëndron afër kur je në vështirësi, ndihesh mirë se e di që nuk je vetëm,” – thotë Hekurani nga Kamza.

Më Shumë

Fëmijët e programit "Tungjatjeta...Jetë" në Prrenjas

Njihuni në këtë fotogaleri me disa nga fëmijët me aftësi të kufizuara në Prrenjas që prej 6 muajsh po marrin shërbime të specializuara në shtëpi nga terapistët e programit social “Tungjatjeta...Jetë”.

Me shumë punë dhe përkushtim nga fëmija, familja dhe terapistët, përmirësimet e para kanë filluar të duken.

Më Shumë

Një verë ndryshe - mes pushimeve në shtëpi dhe në kampin veror

“Ka qenë një periudhë shumë e vështirë ajo që kaluam dhe që do mbetet shumë gjatë në mendjen tonë. Ishte shumë e veshtirë të pranoja dhe të besoja që të gjitha planet, ëndërrat që kisha thurur për këto pushime verore do të anulloheshin. Kampi erdhi si një dritë në mes të errësirës.

Më Shumë

Takime ndërgjegjësuese në Korçë në Javën Evropiane të Aksesueshmërisë për personat me aftësi të kufizuar

50 persona me aftësi të kufizuar, prindër të fëmijëve me aftësi të kufizuar apo mësues ndihmës kanë marrë pjesë në dy takime ndërgjegjësuese të zhvilluara në qytetin e Korçës, në kuadër të Javës Evropiane të Aksesueshmërisë për personat me aftësi të kufizuar.

Më Shumë

Kostandini nga Elbasani "mbron" fëmijët, ja nismat e tij me grupin e të rinjve

“Dëgjoja shpesh në ambientin përreth që njerëzit ofendonin njëri tjetrin, mes tyre edhe fëmijët.

Më Shumë

World Vision në ndihmë të fermerëve për vaditjen e tokave prodhuese

Më parë vadisnim vetëm kur komshinjtë mbaronin me tokat e tyre dhe na e jepnin pompën borxh ne të tjerëve që nuk kishim. Nga ana tjetër nuk mundeshim as të merrnim dikë të na i vadiste se çmimi është shumë i kripur për ne. Tani që kemi pompën tonë, do ia bëjmë tamam yzmetin tokës e të mbjellave dhe prodhimeve tona,”- thotë Ornela, nëna e tre fëmijëve.

Më Shumë

Pages

Tungjatjeta.al

 
Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni