Shkrime

Shkrime

You are here

Çfarë solli Indeksi për mbrojtjen e fëmijëve në Kosove?!

Fëmijët përbëjnë 30% të popullsisë në Kosovë dhe 20.7 % e tyre jetojnë në varfëri. Indeksi për mbrojtjen e fëmijëve, i cili sapo u lançua në Kosovë nga Koalicioni për Mbrojtjen e Fëmijës i mbështetur nga BE  tregoi se 6.8% e fëmijëve punojnë në kushte të vështira dhe të rrezikshme për shëndetin e tyre.

Më Shumë

Zanati im . . .

“Ka punë, por nuk ka zanatçinj.”- kjo është një nga shprehjet më të dëgjuara të viteve të fundit.

Më Shumë

“Fjalët e qiririt”

Era* ka 6 muaj që përpiqet të mos e lerë më shkollën për të shitur qirinj. Ka filluar gjimnazin dhe e ëma është në kërkim të një pune që mund t’ia plotësojë nevojat familjes.

Më Shumë

Tungjatjeta Arjan!

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

Arjani është djali i vogël i familjes. Ai erdhi në jetë pas motrës dhe 2 vëllezërve më të mëdhenj. Prindërit tregojnë se jetesa në një familje të madhe si e tyrja, në një fshat të varfër si Xhyra e Librazhdit nuk është e lehtë. Ata janë të dy të papunë. Ata kanë një lopë dhe kanë pak tokë ku mbjellin zarzavate, fruta dhe misër. Këto janë i vetmi burim të ardhurash për familjen e tyre.

Më Shumë

Mes vëllezërish

Ana, motra e Ensarit thotë se i duket e pabesueshme që tanimë Ensari ka filluar t’iu përgjigjet kur e thërrasin në emër, sepse i vëllai nuk mundej as të fliste e as të dëgjonte.

Më Shumë

Tungjatjeta Mariglen!

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

Marigleni 9-vjeçar është djali i dytë i familjes. Ai erdhi në jetë 1 vit pas lindjes së të motrës, Irenës.  E ëma, Hatushja, tregon se në lindje, çdo gjë shkoi mirë. Por, ndërsa ai rritej, të afërmit filluan t’i thonin që djali nuk po zhvillohej si bashkëmoshatarët. Ai nuk po fliste si ata… Pas disa kohësh, ata e vizituan djalin, në Elbasan. Marigleni u diangonstikua me autizëm.

Më Shumë

Tungjatjeta Leonora!

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

Rruga për në shtëpinë e Leonorës është e gjatë. Mban rreth 40 minuta me makinë. Në një pjesë të rrugës nuk duken më shtëpi, dhe të duket sikur ke humbur rrugën. Por nuk duhet dhe shumë dhe fillojnë të shquhen disa shtëpi, tek tuk. Pas malit dallohet edhe shtëpia e Leonorës, bashkë me 3-4 shtëpi të tjera. Jemi në Kokrevë, një fshati i largët i Librazhdit.

Më Shumë

Tungjatjeta Jasmina!

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

Jasminës i pëlqen të dëgjojë muzikë, të shohë filma vizatimorë në televizor, të dalë shëtitje me motrën dhe vëllain. I pëlqen kur mami e vesh me rrobat e saj të preferuara dhe kur i përkëdhel kokën teksa i kreh flokët, por më shumë se çdo gjë tjetër Jasminës i pëlqen të dëgjojë zërin e të atit në telefon.

Më Shumë

Tungjatjeta Irena!

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

Irena është 10 vjeçe. Ajo jeton në Gizavesh, një prej fshatrave të varfër të Librazhdit. Në qendër të tij është ndërtuar një xhami. Ajo është ndoshta e vetmja gjë me të cilën krenohen bashkëfshatarët atje. E përdorin edhe si pike orientimi gjithashtu. Përshembull shtëpia e Irenës është 2 minuta larg xhamisë.

Më Shumë

Fëmijët e mi

 “Në 10 vite u gëzuam me 6 fëmijë. Mbaj mend njëherë që ishte dimër, ftohtë, shiu binte në divanët e krevatët ku flinim, në atë dhomëz të vogël që mezi mbahej në këmbë. Nuk e di si mu dha e iu thashë fëmijëve hajde dilni këtej matanë. Sapo lëvizën ata, direkt ra tavani. U tmerruam. Dëshira e vetme e atyre fëmijëve ishte të fusnin kryet diku e të kishin te hanin.

Më Shumë

Pages

Tungjatjeta.al

 
Ardiani, 8 vjeç e gjysmë
Librazhd

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Selma, 4 vjeçe
Librazhd

Vuan nga Spinofibi ( deformime të shtyllës kurrizore).

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Oligerta, 14 vjeçe
Librazhd

Ka zhvillim të vonuar. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Jasmina, 7 vjeçe
Librazhd

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Klajdi, 11 vjeç
Librazhd

I diagnostifikuar me Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet e tij.

Emiljano, 2 vjeç
Librazhd

Vuan nga encefalopatia. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Ana, 15 vjeçe
Librazhd

Diagnostikuar me epilepsi. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Marigleni, 9-vjeç
Librazhd

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Arjani, 15 vjeç
Librazhd

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Ka kaluar temperaturë të brendshme. Diagnozë e papërcaktuar.

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Bruna, 7 vjeçe
Librazhd

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Sara, 6 vjeçe
Librazhd

Sara vuan nga encefalopatia dhe epilepsia.

Altin, 3 vjeç
Librazhd

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Alesia, 9 vjeçe
Librazhd

Vuan nga paraliza cerebrale.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Irena, 10 vjeçe
Librazhd

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Donaldi, 10 vjeç
Librazhd

Soni, 11 vjeç
Librazhd

Arta, 7 vjeçe
Librazhd

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Emanueli, 4 vjeç
Librazhd

Vuan nga encefalopatia dhe paraliza e gjymtyrëve të poshtme. Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndr

Leonora, 16 vjeçe
Librazhd

Vuan nga encefalopatia epileptogjene. Ka nevojë për seanca logopedie.

Gabriela, 15 vjeçe
Librazhd

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

220

komunitete

10

zona të Shqipërisë

13

Bashki

32,000

fëmijë janë pjesë e programit të Letërkëmbimit.

Ne punojmë në

10

Komuna

19

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
 • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
  Kati 2, Tirana, Albania
 • Tel: +355 4 2419601
 • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
 • Mujo Ulqinaku Nr. 1, Qyteza Pejton
  Prishtina 10000, Prishtinë, Kosovë, 10000
 • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni