Shkrime

Shkrime

You are here

Pas tërmetit, familja nga Durrësi strehohet në shtëpinë e rregulluar

Pasi ra termeti kemi qëndruar jashtë për 1 javë sepse djemtë kishin shumë frikë. Djali i vogel ka qarë shumë, ai ka ndjenjur 3 ditë pa ngrëne nga frika e përjetuar për shkak të situatës së krijuar. Me fëmijët kemi fjetur në makinë sepse kishin frikë të futeshin në shtëpi nga dëmtimet që kishte marrë” – thote Ariana, nëna e e dy fëmijëve nga Durrësi.

Më Shumë

Igli, i riu nga grupi "IMPACT" i World Vision në Kamëz, zëri i të rinjve në aktivitetin "Qeverisja për Ndryshim"

“Në tetor 2020, bashkë me 677 të rinj të moshës 14-18 vjeç nga klubet IMPACT në gjithë Shqipërinë, u përfshiva në proçesin e konsultimit të Startegjisë së re të Bashkimit Evropian (BE) për të Drejtave e Fëmijëve 2021- 2024.

Më Shumë

Drejtësia sociale dhe mirëqenia e fëmijëve në Shqipëri

20 shkurti shënjon Ditën botërore për Drejtësi Sociale. E ndërsa kjo ditë mund të shihet nga të gjithë, si një mundësi për të dhënë mesazhe që promovojnë drejtësinë sociale, mbase do të ishte këtu rasti për të risjellë në vëmendje atë se çfarë nënkuptohet me “drejtësi sociale”, të paktën në këndvështrimin e World Vision Albania, dhe sa afër apo larg është shoqëria jonë nga ajo.

Më Shumë

Rikthimi i Sarës në shkollë

Në një shtëpi të vogël, në një pallat "pensioni" 4 katësh, në qytetin verior të Peshkopisë, ku bie shumë dëborë e ku vështirësitë për të siguruar jetesën janë të mëdha, jeton Sara.

Prej më shumë se një viti, kryesisht Sara ka ndihmuar të ëmën me punët e shtëpisë dhe kujdesin për motrën dhe vëllain e vogël.

Më Shumë

Një dritare e hapur...

Familja është emëruesi i përbashkët i njerëzimit. Të gjithë jemi pjesë e një familjeje dhe muret e shtëpisë, krevatët, e çdo send tjetër marrin kuptim kur i ndan me familjen. Megjithatë si në çdo marrëdhënie edhe mes anëtarëve të një familjeje ka momente të vështira, ashtu sikurse ka çaste gëzimi e hareje.

Më Shumë

Ndryshimi përmes Vullnetarizmit Edukativ

Mund të them me plot përgjegjësi se tani jam një person më empatik dhe gjithashtu njohuritë e mia mbi rëndësinë e Vullnetarizmit janë zgjeruar,”- shprehet Alma, gjashtëmbëdhjetë vjeç, e cila prej dy muajsh është pjesë e klubeve të Super-Vullnetarëve.

Më Shumë

Në shtëpinë time...

Vetëm 12 km larg qytetit të Korçës, në një fshat aty pranë të bien në sy tokat e mbjella të fermerëve të kësaj ane. Një nga fermerët më të rinj të zonës është edhe Marigleni.

Më Shumë

Familja e Sarës

Sara është një nga nxënëset e dalluara të klasës. Ajo nuk ka munguar asnjë ditë në shkollë pavarësisht vështirësive me të cilat përballet shpesh familja e saj. Pandemia e ka vështirësuar edhe më shumë gjendjen ekonomike në familjen e saj sepse i ati, Aleksandri nuk po gjen dot ende një punë të qëndrueshme.

Më Shumë

“Qyteza e Fëmijëve” në Korçë një mundësi më shumë për fëmijët dhe familjet

Kurrë më parë nuk kisha parë një teleskop nga afër e jo më të vështroja yjet. Këtu i kam parë të gjitha, i kam ‘prekur me dorë’ të gjitha ato që mësojmë në shkollë. Më përpara nuk isha shumë i mirë në lëndën e Diturisë se Natyrës, kurse tani jam nxënësi më i mirë i klasës” thote Rajani nga Korça.

Më Shumë

Loris dhe të rinjtë e grupit “Impact” Lezhë, kontribues me vlerë në komunitetin e tyre

Rrugëtimi i Lorisit si pjesë e grupit të të rinjve IMPACT në Lezhë nisi 3 vite më parë. Nga muaji në muaj, së bashku ata kanë ndërmarrë nisma të ndryshme, por ndërsa shpreh qëllimet e së ardhmes, 14 vjeçari tregon edhe për angazhimin e komunitetit dhe bashkëmoshatarëve të tij për të ndihmuar gjatë emergjencave fëmijët dhe familjet më në nevojë të komunitetit të tij.

Më Shumë

Pages

Tungjatjeta.al

 
Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni