Shkrime

Shkrime

You are here

“Mirësevini në qendrën tonë rinore…”

Të rinjtë e zonave rurale i shohim shpesh në kafe, ulur buzë rrugës apo edhe në bilardon e fshatit ose qytezës, në rast se ka një të tillë në vendin ku jetojnë. Aktivitetet kulturore iu duken një ëndërr pothuajse e parealizueshme, por jo për të rinjtë e grupit Impact Club në fshatin Dorëz të Bashkisë Librazhd.

Më Shumë

Kam mësuar se jam e veçantë

Monda është një vajzë 12 vjeçare, bjonde e bukur, me sy bojëqielli dhe me një buzëqeshje mbresëlënëse. Ajo e do shumë shkollën dhe përpiqet fort të ketë rezultate të mira. Ajo jeton me prindërit, me vëllain dhe motrën. Familja jeton në Durrës, në një familje me të ardhura të pakta. Ajo ka lindur me aftësi të kufizuara në shikim. Me njërin sy ajo nuk sheh fare.

Më Shumë

Familja, strehëza më e sigurt për fëmijët

“Kur çdo gjë duket e pashpresë, Zoti sjell njerëz në jetën tënde në momentin e duhur”, thotë Arjani, një baba i cili po rrit i vetëm 3 fëmijët e tij, Mateo 8 vjeç, Malvina 7  dhe Fabiana 8 vjeçe. Për më tepër se dy vjet, mamaja e tyre la shtëpinë, tre fëmijët dhe burrin e saj.

Më Shumë

Fëmijët, rekomandime autoriteteve për shërbimet sociale në 4 vitet e ardhshme

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

Dhjetëra fëmijë, përfaqësues nga fshatrat dhe periferitë e vendit i kërkuan sot ministrisë së Mirëqenies Sociale dhe Rinisë më shumë shërbime sociale që ata të ndihen të mbrojtur dhe të përfaqësuar. “Pse nuk keni menduar të merrni mendimin tonë edhe më parë”,- tha Brajani në takimin e organizuar nga World Vision në bashkëpunim me Ministrinë e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë.

Më Shumë

Të rinjtë mbajnë në jetë Arkidën e vogël

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

Arkida, 7 vjeçe, jeton në Milot, në veri të Shqipërisë. Familja e saj përbëhet nga prindërit dhe vëllai më i madh. Ata jetojnë në kushte shumë të vështira. Babai nuk mund të punojë sepse është i sëmurë. Ai është diagnostikuar me leuçemi. As mamaja nuk punon sepse nuk arrin të gjejë punë.

Më Shumë

World Vision vazhdon të mbështesë familjet e prekura nga përmbytjet

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

Ramazani, është 21 vjeç. Ai është shtylla e familjes, ndonëse fare i ri. Jeton me gjyshen, hallën dhe 2 fëmijët e saj, në një shtëpi buzë lumit të Tiranës. Në shtëpinë me 2 dhoma, ata kanë vetëm njërën. Në tjetrën jeton daja me nusen dhe 2 fëmijët. Për të siguruar jetesën, ai punon çdo natë në mirëmbajten e qytetit.

Më Shumë

Shqipëria në situatë emergjence, qindra familje të evakuara

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

Në orët e para të mëngjesit të së mërkurës, Liljana ka rrëmbyer me shpejtësi dy fëmijët e saj të vegjël, dhe ka dalë në oborr. Brenda pak minutash në shtëpinë e saj pranë bregut të lumit në Tiranë,  vërshoi uji. Të medhenjtë nuk vunë gjumë në sy sepse “ruanin” lumin. Ishte ora 3 e mëngjesit kur uji vërshoi brenda shtëpisë. “U tmerruam. Menduam për fëmijët të parët.

Më Shumë

Në kamp, me Kesjanën

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

Kesjana është 11 vjeçe dhe jeton në fshatin Selanë të Dibrës me 2 prindërit, nënën Ardita, të atin Gazmir, motrën Ajlina dhe vëllain e vogël, Alteon. Ajo tregon se për të siguruar jetesën, prindërit, punojnë tokën. Me disa prej të korrave ato ushqehen, ndërsa të tjerat i shesin. Kështu bëjnë edhe shumë banorë të tjerë në fshatin ku ajo jeton. Në Selanë ka shumë pemë, lule dhe kafshë.

Më Shumë

Pranvera dhuron një buzëqeshje

Ajo është studente dhe, ndërsa e sheh të qeshur, mes fëmijëve, veshur thjesht me xhinse e një bluzë pambuku rozë, studimet e larta për financë zor se mund të të shkojnë në mend. Por kjo nuk është e vetmja e papritur e Pranvera Guxhos.

Më Shumë

Kampionët e padukshëm të Shqipërisë

Ajo nuk është garuese në lojërat olimpike apo kampionat tjetër, por një kampione në komunitetin e saj. Ajo nuk është e famshme, por të gjithë në lagjen e saj e njohin, pasi është ndër personat më aktivë aty. Asaj i pëlqejnë shumë sportet, sidomos futbolli. Kur ishte e vogël luante me djemtë e lagjes e më pas u bë pjesë e ekipit të shkollës në futboll, volejboll e basketboll.

Më Shumë

Pages

Tungjatjeta.al

 
Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
 • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
  Kati 2, Tirana, Albania
 • Tel: +355 4 2419601
 • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
 • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
 • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni