Shkrime

Shkrime

You are here

Rrëfimi i motër Rakelës

Motra e vetme shqiptare e Kishës Orthodhokse Autoqefale Shqiptare, motër Rakela futet thellë në kujtime për të na bërë të gjithëve të përjetojmë momentin kur mori vendimin  më të rëndësishëm të jetës së saj: “Ky është rrëfim shumë personal… ka qenë Krishtlindja e ’96-ës…atë natë nuk kishim as drita, më pëlqente të shikoja në dritare, frynte erë, dimër...

Më Shumë

Bledi, një kampion i të drejtave të fëmijëve

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

“Dhuna ndaj fëmijëve, në qytetin tim, por jo vetëm ka qenë gjithmonë e pranishmme dhe njerëzit nuk dijnë ose dijnë shumë pak mbi strukturat shtetërore që duhet të na mbrojnë ne. Më parë, unë mendoja se dhunimi i një fëmije nga prindi ose mësuesi është diçka normale. Kjo ishte  mënyra e vetme që ne do të na çonte drejt rrugës së mbarë.

Më Shumë

Rrugë e gjatë...për në shkollë

Alesia donte të shkonte në shkollë, por ishte shumë e vështirë, veçanërisht në ditët me shi e borë.

Më Shumë

Realiteti përmes syve të Kledit

Ai trazon vetë çajin, dallon objektet, frutat, tregon për nevojat personale e madje hipën e zbret vetë nga karroca. Kledi ishte 3 muajsh kur kaloi një temperaturë të lartë që i shkaktoi shumë pasoja në shëndet.

Më Shumë

Librazhd, hapet qendra komunitare për ofrimin e shërbimeve të integruara

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

Word Vision në bashkëpunim me MEDPAK dhe Bashkinë e Librazhdit  mbështesin  qëndrën  komunitare për ofrimin e shërbimeve  të integruara ditore  për fëmijët dhe të rinjtë me aftësi të kufizuar. Rreth 470 fëmijë dhe prindër  do të kenë mundësi  të marrin shërbime të  specializuara ditore në këtë qëndër.

Më Shumë

Falim ngrohtësi në ditë të ftohta

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

Para 15 vitesh, Adriatiku u largua nga qyeteti i tij i lindjes, Burreli, për tu vendosur në zonën e Bathores në Tiranë. 34 vjeçari është babai i katër  djemve për të cilët duhet të kujdeset. I ftohti i acartë ndihet në çdo kënd të shtëpisë së Adriatikut,  ku çatia është prej llamarine. “Para vitit të ri fryu një erë e madhe dhe shkëputi të gjitha llamarinat që kishim për çati.

Më Shumë

Lola, një "ambasadore" e mbrojtjes së fëmijëve

Të qenit në zemër të Europës në shekullin e 21-të, të bën të ndihesh keq të flasësh ende për dhunën ndaj fëmijëve. Fatkeqësisht dhuna është ende këtu, duke ulëritur në familje, shkolla dhe më pas përhapet në të gjithë familjen shqiptare. Raporti i fundit i mirëqënies së fëmijëve të World Vision tregoi se 70% e fëmijëve pranojnë se kanë përjetuar dhunë.

Më Shumë

Nga një botë e shurdhët në një botë me zëra

Sytë e tij të kristaltë, si copëza qielli pranveror, shprehin atë qe Alidoni ende nuk mundet të shprehë me fjalë. Mjafton të shohësh sytë e Alidonit dhe do të kuptosh që bota e tij është aq e pasur, e plotë me jetë dhe plot dëshira fëminore. Alidoni është 8 vjeç, nga Këneta në Durrës. Ai jeton në një familje prej 12 vjetësh, prindërit,  motrën, xhaxhallarët, hallën dhe gjyshërit.

Më Shumë

Shokët “mësues”…

Në shkollën e fshatit Podgorie në Korçë, nxënësit e mirë në mësime ndihmojnë shokët e shoqet e klasës që kanë vështirësi për të arritur të njëjtat rezultate me ta. Është viti i pestë që çdo ditë janë aty pas mësimit. Në rolin e mësuesit ata i shpjegojnë konceptet e reja, i ndihmojnë të zgjidhin ushtrime, përgatisin provime dhe i vendosin nota njëri - tjetrit.

Më Shumë

Fëmijët me aftësi të kufizuar: qendra të specializuara dhe gjithëpërfshirje

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

"Isha vetëm 3 mujshe shtatzënë kur mjekët na thanë se fëmija që po prisnim të vinte në jetë do të lindte me Sindromën Down. Për mua dhe bashkëshortin u përmbys bota. Nuk e besonim dot. Por, në asnjë moment nuk menduam abortin", - tha Orsiola, mamja e Aronit 4 vjeçar. Djali ishte fëmija i katërt i familjes pas 3 vajzave dhe ardhja e tij në jetë ishte e shumëpritur.

Më Shumë

Pages

Tungjatjeta.al

 
Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
 • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
  Kati 2, Tirana, Albania
 • Tel: +355 4 2419601
 • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
 • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
 • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni