Shkrime

Shkrime

You are here

Dritë jeshile...

 • Autori: 
  Vasilika Bargjo

Syrjai është nga fshati Dorëz i Librazhdit. Për të ka më shumë rëndësi familja, pasioni e aspak thashethemet.

Më Shumë

“Unë e kam fituar luftën time”

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

“Isha 3 vjeçe kur u rrëzova nga shkallët dhe isha 4 vjeçe kur fillova të kuptoj që diçka nuk shkonte me fytyrën time. E kuptova nga shkimet e të tjerëve. Bashkëmoshatarët e mi më thonin: Po ti pse je kështu?. Unë e shihja veten në pasqyrë, shihja që fytyra ime nuk ishte perfekte, por nuk e kuptoja se si duhet të isha. Më pas pyesja mamin dhe babin: Po unë pse jam kështu?

Më Shumë

Çdo moment i humbur nuk kthehet pas...

 • Autori: 
  Vasilika Bargjo

Profesioni i Irinit është mësuese, por aktualisht punon si përgjegjëse në shtëpinë e fëmijës së Kishës Orthodhokse Autoqefale Shqiptare në Manastirin e Shën Vlashit. “Kam 3 fëmijë, 2 vajza dhe 1 djalë.

Më Shumë

Duke rritur një brez tolerant

Fëmijët në Shqipëri rriten në një mjedis të dhunshëm. Sipas Raportit të Mirëqenies së Fëmijëve, publikuar nga World Vision në 2016-ën, 70 % raportojnë se kanë përjetuar dhunë. Fëmijët dhunohen në shtëpi, në shkollë, në rrugë dhe nga bashkëmoshatarët, duke u rritur me një model dhune e cila tejçohet nga brezi në brez.

Më Shumë

...po të mos ishe ti...

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

Leoni 11- vjeçar ka një mike të veçantë. Ata flasin me gjuhën e miqësisë së vërtetë. Gyeong është mikja e tij koreane, të cilës ai i ka besuar sekretet e zemrës.

Më Shumë

Për miken dhe familjen time...

 • Autori: 
  Vasilika Bargjo

Klea është vlerësuar me notë maksimale në të gjitha lëndët mësimore dhe jo rrallë herë ka marrë fletë lavdërimi. 17 vjeçarja është në vitin e tretë gjimnaz e tregon se më në fund shqetësimi i saj për të vazhduar shkollën e lartë për mjekësi ka filluar të marrë zgjidhje: “Një ditë sa u ktheva nga shkolla më tha nana dhe mami që sponsori ishte interesuar për studimet e mia. Shtanga!

Më Shumë

“Ditën që do ecë e gjithë Shqipëria do të jetë e imja!”

Valentina jeton me djalin e sëmurë dhe vajzën në një hapësirë 2 m2, në oborrin e shtëpisë së babait në Dibër. U martua kur ishte 19-vjeç, por jeta i solli jo pak pengesa që duhet t’i përballojë e vetme. “Kam një fëmijë të sëmurë 9-vjeç. Ndër vite, e nga njëri mjek te tjetri i janë përcaktuar diagnoza të ndryshme.

Më Shumë

Kleina dhe Anisa, vajzat që na sjellin me afër librit dhe sportit

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

“Unë quhem Kleina. Jam në klasën e 9-të, në shkollën 9 vjeçare “Hajdaran”, në Elbasan. Unë bashkë me disa shokë te klasës kemi realizuar projektin “Unë lexoj”. Ne dhe prindërit tanë ishim të parët që dhuruam libra. Nismës sonë iu bashkua edhe një pjesë e komunitetit të cilët kanë kontribuar në pasurimin e bibliotekës së shkollës.

Më Shumë

Shpresoj të shihemi një ditë...

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

Kështu i shkruan mikeshës së saj, në Korenë e Jugut, Margaritës, Samanta nga Dibra.  Ato kanë lidhur miqësi të fortë, ndonëse nuk janë parë e takuar kurrë personalisht. Letrat e tyre përshkojnë plot 8,500 kilometra para se të mbërrijnë në adresën e vajzave.

Më Shumë

Mike përtej oqeanit

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

"Unë quhem Desara dhe jam 17 vjeçe. Ne jemi me origjinë nga Burreli, por familja ime u shpërngul në Durrës për një jetë të mirë. Këtu në fakt, nuk ka qenë dhe aq e lehtë. Nuk ka punë, shpesh s'ka as ujë dhe drita, rrugët janë të pashtruara dhe shumë kanale janë të hapura. Unë e kisha humbur shpresën se gjërat mund të përmirësohen, sepse askush nuk i hedh sytë nga periferia.

Më Shumë

Pages

Tungjatjeta.al

 
Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
 • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
  Kati 2, Tirana, Albania
 • Tel: +355 4 2419601
 • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
 • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
 • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni