Shkrime

Shkrime

You are here

Rrugëtimi i Eljesës përmes Vullnetarizmit

E frymëzuar nga shoqet e klasës, të cilat ishin pjesë e grupit që në fillimet e tij, vajza 13 vjeçare nga Lipjani tregon për takimet e Super-Vullnetarëve “Fuqia ekziston te ne”.

Eljesa i është bashkuar grupit gjashtë muaj më parë e ndërsa na tregon për aftësitë dhe njohuritë e reja që mësojnë na pohon se janë krejt të ndryshme nga njohuritë që marrin gjatë procesit mësimor.

Më Shumë

Letra e Joridës: World Vision pjesë e rrugëtimit dhe rritjes sime ndër vite

“…Mund të them që koha me World Vision ia ka vlejtur gjithmonë. Asnjëherë nuk kam humbur, vetëm kam fituar nga ju.

Më Shumë

Një normaliteti të ri për Mirjanin dhe familjen e tij

Mirjani, 12-vjeçari nga Kurbini dhe vëllai i tij, gjatë kohës së izolimit prej pandemisë COVID-19 nuk mundën të ndiqnin mësimin online. Ata nuk kishin një telefon gjatë kohës që duhet të bënin detyrat apo të ndiqnin mësimin paralelisht me shokët e klasës. Babai i tyre e merrte telefonin me vete paradite kur ishte në punë, e ndërsa telefoni i nënës së tyre nuk mundëson shërbim interneti.  

Më Shumë

Historia e Dritës

Shtëpia e Dritës dhe familjes së saj u dëmtua nga tërmeti i 26-nëntorit. Frikën e asaj nate dhe luftën me kohën për të nxjerrë jashtë mureve të shtëpisë 3 fëmijët e saj ajo e kujton ende sot me lot në sy.

Më Shumë

Amara, vogëlushja me sindromën Down që fal kaq shumë dashuri

Asaj i pëlqen të dëgjojë përralla, ndjen shumë muzikën dhe kërcen bukur.

E kemi fjalën për Amaralis, vogëlushen 6 vjeçare nga Prrenjasi.

Në kontaktin e parë me Amarën sheh sytë e saj që shndrrsin aq fort dhe brenda tyre rrezatojnë dritë. Ajo është e ndrojtur nga natyra, por e dashur, e qetë dhe di të tregojë mjaft mirë emocionet si pozitive ashtu edhe ato negative.

Më Shumë

Renato, vullnetari misionar që shërbeu edhe gjatë karantinës

Një vit pas fillimit të pandemisë COVID-19.

Kujtimet e Renatos, një prej vullnetarëve të World Vision në ditët e para të izolimit total të vendit

Më Shumë

Në oborrin e shtëpisë së Leonardit...

Në oborrin e një shtëpie të vogël një katëshe, në një fshat të Shkodrës, sheh një djalë që luan i lumtur në oborrin e shtëpisë me kecat e tij të vegjël. Ai quhet Leonard dhe është 13 vjeç. Gëzimi i tij më i madh janë kecat të cilët ai i ushqen dhe kullot me shumë dashuri.

Më Shumë

Letra e Deboras për nënën e saj këtë 8-Mars

Ty …

Në çdo histori, shqetësim, ndodhi që kam ndarë me blogun e Reporterit, këtë do e cilësoja si shkrimin më të veçantë për mua… pasi ky, të dedikohet Ty!

Më Shumë

Ditari i mësueses ndihmëse në Hapësirën Zhvillimore, Kamëz

Aty ka dritë, ka ngjyra, ka buzëqeshje. Larmi lodrash dhe fëmijë që sillen të lumtur rreth tyre.

Kjo është Hapësira Zhvillimore për fëmijët në shkollën Halit Coka në Bathore, Kamëz. E hapur prej dy vitesh ky ambient ofron më shumë mundësi zhvillimi për fëmijë dhe më shumë shpresë për prindër të lumtur.

Më Shumë

Rrugëtimi i Dionit në klubin IMPACT

Dioni është pjesë e klubit të të rinjve IMPACT në Lipjan. Grupi përbëhet nga 23 anëtarë, ku secili e pasuron grupin me tipare dhe karakteristika të veçanta e të ndryshme por me një qëllim të përbashkët: Përmirësimi i komunitetit ku banojnë.

Më Shumë

Pages

Tungjatjeta.al

 
Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni