Shkrime

Shkrime

You are here

RE-IN-VEST/ Pas rikthimit nga emigrimi, Edmondi kërkon të rihapë servisin e kompjuterave

“Pas kthimit nga Gjermania dua të rihap dyqanin tim, një servis kompjuterash pasi m’u desh ta mbyllja kur emigrova bashkë me familjen,”- thotë Edmondi, 41 vjeçari nga Rrësheni.

Më Shumë

Çdo fëmijë duhet të jetojë jetën në plotësi, i mbrojtur nga çdo formë dhune

Çdo fëmijë duhet të jetojë jetën e tij në plotësi, i mbrojtur nga çdo formë dhune. Shkolla është pikërisht një nga institucionet kryesore që duhet ta ofrojë këtë mbrojtje, por dhe të edukojë fëmijët për të reaguar dhe raportuar raste abuzimi.

Më Shumë

Mbi të gjitha... familja

Shemsia është 40 vjeç dhe së bashku me bashkëshortin dhe dy fëmijët, jeton në Bathore. Ajo i ka kushtuar jetën familjes dhe kujdeset me shumë merak për nevojat e saj të përdishme dhe për çdo gjë tjetër në shtëpi. Pas 26 Nëntorit 2019, ajo pranon se frika dhe pasiguria për të dhe familjen e saj janë shtuar.

Më Shumë

Për fëmijët e mi

Rrugëtimi i #Tungjatjeta...jetë në familjen me 3 persona me aftësi të kufizuara

Më Shumë

Ëndrra e Irenës: Hapja e një qëndre zhvillimi për fëmijët me aftësi të kufizuar në Bathore

“Dëshira ime më e madhe në këto momente është të hap një qendër për shërbime terapeutike për fëmijët me aftësi të kufizuara. Kështu angazhoj edhe vëllain tim, i cili është i papunë dhe nuk dua të emigrojë sërish, por të qendrojë në Shqipëri pranë familjes. Ai është shumë i aftë veçanërisht në pjesën e animacioneve.

Më Shumë

Suada vullnetarja nga Durrësi: Dua t’ju rikthej buzëqeshjen fëmijëve

Nëna e dy fëmijëve që humbi shtëpinë gjatë tërmetit, tregon për forcën për t’iu rikthyer përditshmërisë.

Ende i ka shumë të forta kujtimet që lidhen me 26 Nëntorin 2019, kur mes errësirës dhe frikës, përpiqej të shpëtonte fëmijët, Alvin 10 vjeç me aftësi të kufizuara dhe Arlin disa muajsh…

Më Shumë

Ina, fotografja që sfidon aftësinë e kufizuar

Nëpërmjet fotografisë ajo i flet publikut, i përçon atij emocionet, të vërtetat, realitetin si ajo e shikon botë përtej objektivit. Për Inën, 30 vjeç nga Fieri, aparati fotografik është një mik, që e ndihmon të shprehet, që e ndihmon të shohë botën, që e nxit që të dalë nga shtëpia dhe që të gjejë kurajon për të bërë gjërat që i pëlqejnë.

Më Shumë

Një fillim i ri për Artin...

Me të ardhurat që fitoj ndihmoj familjen dhe veten time. Tani që kam një punë, nuk jam i detyruar t’i kërkoj lekë mamit për çdo gjë, por shpesh e ndihmoj unë atë,” shprehet Arti, 19 vjeçari, i cili është #punësuar me ndihmën e projektit RE-IN-VEST në një kompleks në Përrenjas.

Më Shumë

Të ringrihesh...

Rrëfimi i Suelës pas tërmetit: “Mes dhimbjes dhe dashurisë për jetën dhe të tjerët”

Më Shumë

Tungjatjeta Arsi!

Arsi do të thotë guximtar dhe luftëtar…  Edhe pse vetëm 7 vjeç, në jetën e tij ai ka luftuar fort për të mbijetuar… e bashkë me të edhe e ëma, Aida. Vogëlushi na pret mbështetur tek porta e brendshme e shtëpisë një katëshe me sytë që i shkëlqejnë nga lumturia. Në fshatin e tij, 20 minuta larg qytetit të Peshkopisë, i ftohti është i madh dhe në ajër ndihet aroma e durëve që digjen në oxhaqe.

Më Shumë

Pages

Tungjatjeta.al

 
Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni