Shkrime

Shkrime

You are here

Shpallen fituesit e projekteve rinore për zhvillimin e komunitetit

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

“Unë e kam ndjerë gjithmonë mungesën e një qendre rinore në fshatin tim, të një vendi ku, ne, të rinjtë të mblidhemi, të bisedojmë, të mësojmë gjëra të reja, por edhe të shpalosim talentin tonë. Prandaj, vendosa që të aplikoj me projektin e qendrës rinore”, - tha Arditi nga Librazhdi sot, në aktivitetin ku u shpallën 10 fitues, mes 55 aplikantëve nga gjithë vendi.

Më Shumë

Nxënësit mobilizojnë komunitetin për një oborr të ri shkolle

Për ta është viti i fundit që do të jenë në këtë shkollë, por menduan se tanimë janë mjaftueshëm të rritur dhe të përgjegjshëm për t’u kujdesur për më të vegjlit. Behet fjalë për 16 senatorë të qeverisë së nxënësve të shkollës “Karl Gega” në Lezhë. Kanë menduar një mënyrë origjinale për rregullimin e oborrit të një prej shkollave të vogla të Balldrenit, asaj të Kodrës: shfaqjen e një filmi.

Më Shumë

Një zë më shumë në mbrojtjen e fëmijëve

Dhjetëra fëmijë, nga zona rurale të Shqipërisë ishin sot kryefjala e kërkesës për të ndaluar abuzimin ndaj të gjithë fëmijëve. Ishin vetë ata që sollën në vëmendje, nevojën për t'u ndjerë të mbrojtur. “Ne dëshirojmë që dhuna mos ekzistojë më, që fëmijët mos të abuzohen dhe lëndohen.

Më Shumë

Sa kushton një ëndërr…

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

Ai është 20 vjeç, por, sapo e takon e fillon të bisedosh me të, të vjen ta pyesësh edhe një herë nëse të ka thënë moshën e saktë. Flori, tregon për jetën e tij dhe duket sikur po rrëfen për atë të një tjeri, me më shumë vite mbi supe. I pëlqen më shumë të dëgjojë sesa të flasë, e ndërsa e bën mundohet të mësojë sa më shumë.

Më Shumë

Torovicë, një projekt për qumështin dhe fëmijët

Dhjetëra banorë të Torovicës, zonë e Lezhës, do të marrin më shumë para nga qumështi i fermave të tyre familjare. 
World Vision u dhuroi atyre 7 depozita ruajtëse me kapacitet 350 litra secila.  Për më tepër, e gjithë kjo sasi prej rreth 2500 litrash në dite, do të blihet nga një biznes vendas. Ceremonia u zhvillua dje në orën 10.00, në Kishën Katolike të Torovicës. 

Më Shumë

“Internet i sigurt”, katër ministri nënshkruajnë marrëveshjen e bashkëpunimit

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

Në kuadër të ditës ndërkombëtare të “Internetit të sigurt”, Ministri i Shtetit për Inovacionin dhe Administratën Publike, Ministria e Punëve të Brendshme, Ministria e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Ministria e Arsimit dhe Sportit, nënshkruan sot një marrëveshje bashkëpunimi, e cila synon forcimin e bashkëpunimit midis katër ministrive për sigurinë online të fëmijëve.

Më Shumë

Shqetësimet e fëmijeve mbi pasigurinë në internet

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

“Jam 15 vjeç dhe kam një profil në Facebook. Para disa muajsh, më mbërriti një link, si mesazh. E klikova sepse doja të dija çfarë përmbante. Menjeherë u hap një video me përmbajtje pornografike dhe u postua në murin e miqve të mi. Më erdhi jashtëzakonisht turp dhe u përpoqa që ta mbyll. Por sa herë që e klikoja, aq herë ajo hapej nga fillimi.

Më Shumë

Nxënësit në Dibër ndihmojnë familjet e varfra

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

Me dëshirën e madhe për të ndihmuar njerëzit më në nevojë të zonës, 36 fëmijë, të moshës 11 dhe 15 vjeç nga qeveritë e nxënësve të shkollës: Sohodoll, Dohoshisht dhe Dovolan në Dibër, mblodhën dhe shpërndanë pako me ushqime, prodhime bujqësore (qepë, fasule, patate etj) dhe veshje për 21 familje.

Më Shumë

Një urim për Krishtlindje: “Unë ju dua shumë të gjithëve!”

Krishtlindja na bashkon! Kjo festë është arsyeja që na mbledh të gjithëve në një tavolinë ose na bën të shkruajmë kartolina urimi e falenderimi.

Më Shumë

Me Anxhelën, drejt ëndrrës

 • Autori: 
  Majlinda Karameta

Anxhela, sot 18 vjeçe, nuk e kishte menduar kurrë se një ditë do të realizonte ëndrrën e nënës dhe 4 motrave të saj. Nuk e mendonte kurrë se një ditë  fshati i saj do të pushonte së qëni e gjithë bota e saj dhe se edukimi për vajzat si ajo nuk ishte thjeshtë një ëndërr.

Më Shumë

Pages

Tungjatjeta.al

 
Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Ardiani, 8 vjeç e gjysmë
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

220

komunitete

10

zona të Shqipërisë

13

Bashki

32,000

fëmijë janë pjesë e programit të Letërkëmbimit.

Ne punojmë në

10

Komuna

19

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
 • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
  Kati 2, Tirana, Albania
 • Tel: +355 4 2419601
 • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
 • Mujo Ulqinaku Nr. 1, Qyteza Pejton
  Prishtina 10000, Prishtinë, Kosovë, 10000
 • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni