Shkrime

Shkrime

You are here

Guri i rëndë në vendin e vet

Dita e Marias nis e ngarkuar, me mendimet për Universitetin, me nxitimin për të kapur autobusin që do e sjellë nga Pojani në Korçë, me telefonatat me shoqet e saj që ndjekin të njëtën degë për Infermieri në Universitetin e Korçës, me ndjekjen e leksioneve të gjata në auditor, punëve vullnetare e kur fundi i ditës rikthehet në shtëpi, në familje.

Më Shumë

Duart plot e zemrën plot

Iglin e gjejmë duke punuar mes tre varieteteve të domates që ka mbjellë në serën e vet 500m2. Më tregon për domaten ‘pink’-rozë dhe për dy varietetet e tjera të domates që ka mbjellë në serën prapa oborrit të shtëpisë ku ai banon me të dy prindërit.

Më Shumë

Puna - e ardhmja ime në Shqipëri

Fatjoni është punësuar si ndihmës-elektriçist në një kompani private në #Kurbin. Pak nga pak situata ka filluar të ndryshojë për mirë.

Më Shumë

Familja, shkolla e dashurisë

"Koha kushtuar njëri-tjerit është investimi më i mirë për ne. Na sjell plot të qeshura dhe gëzim"-  na thotë nga Tirana.

Në Javën Ndërkombëtare të Familjes, rreth 300 familje të programeve të World Vision Albania do të angazhohen në aktivitete të ndryshme edukuese dhe argëtuese, duke u mbledhur së bashku, por dhe në formatin online gjatë harkut kohor 10-15 Maj.

Më Shumë

Historia e Stelinës, vajza që do të bëjë ndryshimin për fëmijët dhe të rinjtë

“Kontributi i dhënë si grup fëmijësh për disa ndryshime në ligjin për të drejtat dhe mbrojtjen e fëmijëve na bën krenarë, pasi ky ligj ndihmon fëmijët në çdo cep të Republikës së Shqipërisë”- është një ndër shprehjet që të mbetet më shumë në mendje nga rrëfimi i Stelinës.

Më Shumë

Pamela: Ne mund të bëjmë ndryshimin

Pamela është 15 vjeç dhe jeton në një fshat të Shkodrës. Prej 2 vitesh është pjesë e grupeve #IMPACT club nga World Vision Albania dhe për të, si shumë bashkëmoshatarë të saj, pjesëmarrja në këto grupe, është ndër te vetmet angazhimet krahas shkollës për të qenë aktive.

Më Shumë

Libri, një mik i mirë gjatë pandemisë së COVID-19

Libri shoku më i mirë i të gjitha kohërave. Një shok besnik, që nuk del kurrë nga moda, një shok edhe më i mirë në kohëra të vështira dhe kur frikrat shtohen,  e si nevojë për parandalimin e pandemisë njerezit duhet të distancohen.

Më Shumë

Të besosh në drejtësi

Juliana është studente e fakultetit të Drejtësisë. Ajo beson në të drejtën, beson se asnjë rrethanë apo arsye nuk duhet të cënojë të drejtat e cdonjërit prej nesh si qenie njerëzore.

Më Shumë

Letër e hapur drejtuar deputetit të ardhshëm të Kuvendit të Shqipërisë

I/E nderuar deputete e ardhshme e Kuvendit të Shqipërisë,

Më Shumë

Ullinjtë, rrënjët dhe e ardhmja e familjes së Ndues

Ullinjtë janë rrënjët dhe e ardhmja e familjes së Ndues fermerit nga Kurbini dhe njihet në fshatin e tij pasi prej vitesh kujdeset për 500 rrënjë ullinj, së bashku me familjen. 53 vjeçari, që prej 3 vitesh është pjesë projektit të Zhvillimik Ekonomik të World Vision Albania.

Më Shumë

Pages

Tungjatjeta.al

 
Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni