Shkrime

Shkrime

You are here

Flogerta, vullnetarja nga Thumana: Është koha për shpresë

Vullnetare për fëmijët që kanë humbur gjithçka

Atë të gjithë e thërrasin Gerta, ka një buzqeshje të paqtë që bie në sy, që kur e takon…Sytë i ndrisin kur shikon fëmijët që e rrethojnë, janë fëmijë që ajo i ka parë të luajnë në lagjen e saj në Thumanë dhe që sot, pas tërmetit tragjik, nuk kanë më asgjë…

Më Shumë

Në kërkim të një strehe

“Këtu jemi ngrohtë dhe jemi të qetë. Unë jam me mamin, babin dhe dy vëllezërit”

Më Shumë

Shpresë pas pasigurisë që na solli #tërmeti

World Vision Albania - në ndihmë të fëmijëve dhe familjeve të prekura nga tërmeti

Kemi shpresë se pasgoditjet e tërmetit do të ndalojnë së shpejti, fëmijët do të na rikthehen në shkollë dhe do të gjejmë një vend të sigurtë ku të fusim kokën,” – thotë Vjolanda. Ajo është e ëma e dy vajzave dhe një djali.

Më Shumë

Tërmeti/Babai me 2 fëmijë në qiell të hapur, pa shtëpi

Nuk ka burrni me tërmetet, them drejtë, jam tremb. Po a m’pshtun kalamjt? Tash s’kam ma keq,” – kështu nis të na tregojë pak nga pak Iliri, babai i dy fëmijëve që duket sikur do t’i rikujtojë vetes se nuk ka gjë tjetër më të rëndësishme se jeta e fëmijëve.

Më Shumë

Luiza Gega, një kampione e të Drejtave të Fëmijëve

Unë jam rritur në një familje të madhe, jemi 4 motra dhe 1 vëlla.  Prindërit e mi kanë punuar shumë që të na siguronin së paku nevojat bazë jetësore...ushqim, veshje, librat e shkollës. E fillova sportin kur isha ende e vogël dhe prindërit nuk kishin mundësi të mi plotësonin nevojat që ka një sportist.

Më Shumë

T’ia nisësh nga e para

Të jesh e divorcuar, nënë dhe të rrisësh e vetme një fëmijë në Shqipëri është shumë e vështirë. Kjo bëhet edhe më e vështirë kur nuk ke shtëpi, kur nuk ke punë dhe as një profesion…

Më Shumë

Një zanat për Patrisin

Një zanat për Patrisin

45-vjeçari i rikthyer nga emigracioni nis kursin për hidraulik

 

Më në fund do të fitoj një zanat me të cilën mund të gjej një punë, ” - shprehet Patris Rexho, 45 vjeç, nga Rëmbeci i Korçës.

Më Shumë

Rikthim në Shqipëri

Konferenca Kombëtare 2 ditore me temë “Rikthim në Shqipëri” mblodhi të gjithë aktorët kryesorë të përfshirë në ri-integrimin e të kthyerve nga emigracioni.

Më Shumë

Dibër/ Lançohen dy Hapësira Zhvillimore

Sot, u lançuan në Dibër hapësirat zhvillimore në shkollat “Demir Gashi” dhe “Irfan Hajrullai”. Ky model ofron mbështetje për arritjen e objektivave mësimorë, si dhe siguron mbështetje socio-emocionale dhe zhvillimore për  1196 nxënës.

Më Shumë

E ardhmja e ëmbël e Xhoanës

“Nuk i kuptoj shokët e mi që e shohin të ardhmen e tyre jo në Shqipëri, por në emigracion. Unë e di që do t’ia dal mbanë në vendin tim dhe do të bëhem inxhiniere e suksesshme. E di, që çfarëdo lloj pune të bëj, sado para që do të fitoj në muaj, pasioni për bletët do të jetë gjithmonë pjesë e jetës dhe të ardhmes sime”- tregon me pasion Xhoana. 

Më Shumë

Pages

Tungjatjeta.al

 
Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Ardiani, 8 vjeç e gjysmë
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

220

komunitete

10

zona të Shqipërisë

25

Bashki

50,000

fëmijë përfitojnë çdo vit nga programet e World Vision.

Ne punojmë në

10

Komuna

19

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000
    Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni