Lajmet e Fundit

Lajmet e Fundit

You are here

“Për mbrojtjen tonë...”

“Kur u bëra pjesë e grupit 5 vite më parë, kisha dëshirë të bëja gjëra të mëdha. Ndonëse bindja brenda meje nuk ishte aq e madhe, vazhdoja të shpresoja se nëse të gjithë fëmijët do ishin të bashkuar do mund të ndryshonim diçka.

Më Shumë

Brenda mureve të “dashurisë“

Në të njëjtën godinë, në të cilën u gjend në moshën dy vjeçare, ndodhet sërish edhe pas 58 vitesh. Çdo skutë e saj është e njohur, dhe i mban zgjuar shumë kujtime. Farija, fizioterapistja e qendrës për fëmijët me aftësi të kufizuara në Librazhd nuk është ndarë asnjëherë nga kjo godine.

Më Shumë

Në shërbim të ëndrrës

Lindur dhe rritur në një fshat të Dibrës, Roni ishte fare i ri kur la qytetin e lindjes dhe u shpërngul në Tiranë për të plotësuar ëndrrën e një jete më të mirë. Dëshira për tu kthyer në fshatin e vogël, nuk iu shua kurrë. Në Tiranë filloi universitetin për Gjuhë-Letërsi me kohë të pjesshme sepse pjesën tjetër i duhej të punonte.

Më Shumë

“Edhe ato kanë të drejtë të zgjedhin”

“E kam vënë shpesh veten në vendin e tyre dhe nuk do doja kurrë që e ardhmja ime të ishte kështu”- tregon Erinda. 16-vjeçarja nga Durrësi është gjendur shpesh dëshmitare e fatit të keq të bashkëmoshatareve të saj. Ato braktisin shkollën sapo mbarojnë 9-vjeçaren dhe fejohen e martohen, zakonisht me burra shumë më të mëdhenj në moshë, dhe gjithmonë kundër dëshirës së tyre.

Më Shumë

“Gjë e gjallë të mban gjallë”

“Gjë e gjallë të mban gjallë, më thoshte gjyshi dikur. Kam qenë jo më shumë se 7 vjeç atëherë, sot jam 42. Nuk më shkonte ndërmend se vërtetë do të vinte një ditë kur kjo shprehje do ishte e lidhur kaq ngushtë me mua, familjen e ushqimin tonë të përditshëm.

Më Shumë

“…në vend të gjysheve që nuk njoha kurrë.”

“Familja ime arrin të na sigurojë vetëm nevojat krysore, por  prindërit e mi do të sakrifikonin gjithçka për të na mbështetur në vazhdimin e shkollës së lartë. Ditët e fundit kam filluar të ndihem shumë e lumtur se kam arritur të realizoj ëndrrën, ose më mirë të them kam filluar të hedh hapat e parë sepse po studioj Drejtësi.

Më Shumë

Leksion nga një 13-vjeçar

Periferitë e vendit nuk i ofrojnë shumë mundësi fëmijëve dhe të rinjve për të mësuar, argëtuar apo për tu angazhuar. Për shumë prej tyre, shkolla është i vetmi vend jashtë shtëpisë ku takojnë njerëz të rinj apo mësojnë gjëra të reja*. Ashtu është edhe për Leonardin, 13 –vjeçarin që jeton në Durrës.

Më Shumë

“Një fjalë e mirë e bën me krahë…”

 “Mezi pres orën të vij në shkollë. Lodhem pak se eci më shumë së gjysmë ore në këmbë për të arritur mësimin, por sapo hyj përqafoj mësuese Fiqen dhe pastaj ulem te banka.” – thotë Rudina.

Më Shumë

Falë teje...

“Unë jam Chaewon dhe jetoj në Daejon, Korenë e Jugut. Shkoj në klasën e 6-të. Po shkruaj për shoqen time, Ermelina. Ajo jeton në një vend të bukur të quajtur Shqipëri. Vendi i shqiponjave duket si në perralla, apo jo? Ne jemi të dyja 12 vjeçe. Ermelina jeton në Europë kurse unë jetoj në Azi. Shumë larg njëra-tjetrës, por zemrat tona janë si një familje.

Më Shumë

Dritë jeshile...

Syrjai është nga fshati Dorëz i Librazhdit. Për të ka më shumë rëndësi familja, pasioni e aspak thashethemet.

Më Shumë

Pages

Tungjatjeta.al

 
Ardiani, 8 vjeç e gjysmë
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

220

komunitete

10

zona të Shqipërisë

13

Bashki

32,000

fëmijë janë pjesë e programit të Letërkëmbimit.

Ne punojmë në

10

Komuna

19

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Mujo Ulqinaku Nr. 1, Qyteza Pejton
    Prishtina 10000, Prishtinë, Kosovë, 10000
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni