Lajmet e Fundit

Lajmet e Fundit

You are here

RE-IN-VEST/ Të rikthyerit nga emigracioni nisin bizneset start-up, Patrisi nga Maliqi hap furrë buke

Në fshatin tim nuk ka furrë buke, ndaj dhe un mendova të hap një të tillë pasi vite më parë kam punuar si furrxhi dhe mendoj se di ta menaxhoj mirë si biznes,”- kështu shprehet Patrisi, nga fshati Rëmbec i Maliqit.

Më Shumë

Përtej errësirës ka dritë…

Këtu ku jetoj unë është shumë e vështirë që dikush të kuptojë se ke nevojë për një psikolog, pasi për ta psikologu është v

Më Shumë

Të mbjellat/ Ujë vaditës për tokën sjell shpresë për familjet në Kuturman të Librazhdit

Një kanal vaditës rreth 1 km i gjatë ka mundësuar furnizimin me ujë për 20 familje në fshatin Kuturman të Librazhdit, duke kthyer tek banorët shpresën për më shumë prodhime në tokat e tyre.

Më Shumë

Dashuria për librin/ Të rinjtë e rikthyer nga emigracioni, nisma për pasurimin e bibliotekave të shkollave

40 të rinj, pjesë e familjeve të rikthyera nga emigracioni në bashkitë përkatëse, kanë krijuar grupet e të rinjve, 14-16 vjeç, të quajtur IMPACT.

Gjatë tre muajve ata kanë finalizuar me sukses nismat e tyre në ndihmë të komuniteteve ku banojnë. Këtë herë kryefjala ka qenë libri dhe pasurimi i biblotekave të shkollave të tyre me tituj të rinj. 

Më Shumë

Aktiviteti "Vijmë pranë jush", një mundësi më shumë për fëmijët me aftësi të kufizuar

50 fëmijë të moshave 15-19 vjeç, mes tyre 36 fëmijë me aftësi ndryshe nga Elbasani dhe fshatrat përreth si Kuqan, Bradashesh, Shushicë, Shelcan, Labinot kanë marrë pjesë në aktivitetet verore “Vijmë pranë jush” të zhvilluara në datat 27-31 Korrik 2020, në ambjente të hapura si oborre shtëpish, oborre shkollash, apo fusha sportive.

Më Shumë

Promovimi i serisë së libërthave psiko-edukues për fëmijë 4-13 vjeç: Trinka dhe Semi

 

74% e fëmijëve ishin të frikësuar dhe të traumatizuar pas tërmetit në Nëntor 2019-ës 

35% e të intervistuarve në raportin mbi mirëqënien e fëmijëve dhe familjeve në Shqipëri gjatë periudhës së COVID 19, pohojnë së po shfaqin nivele të larta ankthi dhe stresi.

 

Më Shumë

Familjet e Kopshteve Komunitare, dhurojnë produktet e para tek mensa e Metropolisë

“Për ne ky kontribut vullnetar që po japim ka vlerë dyfish. Ka vlerë për ne si familje, iu japim fëmijëve një parim të shëndetshëm dhe praktik dhe ka vlerë për komunitetin që na rrethon, japim një shembull të mirë për të gjithë. Kemi kënaqësi kur shikojmë që frytet e duarve tona do të shkojnë në ndihmë të atyre që kanë nevojë.

Më Shumë

“Art and Rights” të rinjtë e Impact Clubs ndërgjegjësojnë nëpërmjet artit

Gjithëpërfshirja, mbrojtja e fëmijëve nga dhuna dhe bullizmit, barazia gjinore dhe ajo racore, diversiteti, riintegrimi i të rikthyerve dhe respektimi i të drejtat e njeriut janë disa nga mesazhet e dhëna nëpërmjet pikturave dhe grafiteve nga të rinjtë e Impact Club në Korcë, në Ditën Ndërkombëtare të Rinisë.

Më Shumë

Forca e familjes

“World Vision tashmë për ne është anëtari i pestë i familjes. Në fillim të gjithë ishim të trembur nga situata e krijuar nga #COVID19, por falë jush ne kemi patur një kohë të mrekullueshme me njëri-tjetrin dhe çdo gjë që ne kemi kaluar, e kemi dokumentuar për ta mbajtur mend gjatë në memorien tonë.

Më Shumë

“Fotografët e familjes” – Një udhëtim fotografik në vatrën e familjeve shqiptare gjatë pandemisë COVID -19

Ekspozita Online “Fotografët e familjes” – Një udhëtim fotografik në vatrën e familjeve shqiptare gjatë pandemisë COVID -19

World Vision Albania sjell në 3D ekspozitën me imazhe të realizuara nga vetë familjet shqiptare     

Më Shumë

Pages

Tungjatjeta.al

 
Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni