Lajmet e Fundit

Lajmet e Fundit

You are here

Një verë ndryshe - mes pushimeve në shtëpi dhe në kampin veror

“Ka qenë një periudhë shumë e vështirë ajo që kaluam dhe që do mbetet shumë gjatë në mendjen tonë. Ishte shumë e veshtirë të pranoja dhe të besoja që të gjitha planet, ëndërrat që kisha thurur për këto pushime verore do të anulloheshin. Kampi erdhi si një dritë në mes të errësirës.

Më Shumë

Takime ndërgjegjësuese në Korçë në Javën Evropiane të Aksesueshmërisë për personat me aftësi të kufizuar

50 persona me aftësi të kufizuar, prindër të fëmijëve me aftësi të kufizuar apo mësues ndihmës kanë marrë pjesë në dy takime ndërgjegjësuese të zhvilluara në qytetin e Korçës, në kuadër të Javës Evropiane të Aksesueshmërisë për personat me aftësi të kufizuar.

Më Shumë

World Vision në ndihmë të fermerëve për vaditjen e tokave prodhuese

Më parë vadisnim vetëm kur komshinjtë mbaronin me tokat e tyre dhe na e jepnin pompën borxh ne të tjerëve që nuk kishim. Nga ana tjetër nuk mundeshim as të merrnim dikë të na i vadiste se çmimi është shumë i kripur për ne. Tani që kemi pompën tonë, do ia bëjmë tamam yzmetin tokës e të mbjellave dhe prodhimeve tona,”- thotë Ornela, nëna e tre fëmijëve.

Më Shumë

RE-IN-VEST/ Të rinjtë e "Impact" në Peshkopi realizojnë nismën e veçantë për dy vogëlushet

“Dëshira jonë ishte të bënim disa fëmijë të lumtur dhe pasi na treguan për dëshirën e dy vëllezërve të vegjël, nuk nguruam për t’iu plotësuar kërkesën e shumë ëndërruar: një dhomë gjumi me të gjitha objektet e nevojshme, duke nisur me krevatët e rehatshëm që më parë iu mungonin,"- thotë Marisa, një nga pjesëtarët e grupit "Impact Club", në Dibër.

Më Shumë

Nis viti i shkollor, World Vision në mbështetje të fëmijëve që rikthehen në bankat e shkollës

20.297 sete kancelarike po shpërndahen nga World Vision Albania në 9 Bashki të Shqipërisë në mënyrë që fëmijët të rikthehen në bankat e shkollës me mjetet e nevojshme shkollore.

30.000 maska po shpërndahen në Fier, Durrës, Lezhë dhe Korçë për të ndihmuar institucionet arsimore të ulin rrezikun e infektimit dhe përhapjes së COVID-19.

Më Shumë

Hapësira të reja sportive për fëmijët në këtë vit të ri shkollor

"Ndihem e qetë dhe e plotësuar që fëmijët e kësaj shkolle, pas shumë e shumë vitesh, do të mësojnë dhe argëtohen në një ambjent të ri sportiv, me kushte të mira dhe të sigurta. Uroj që ky vit akademik të nisë mbarë dhe të shfrytëzohen këto ambjente jo vetëm nga fëmijët, por dhe nga komuniteti i  zones,”- thotë Entela, drejtorja e shkollës ‘Asdreni’ në Korçë.

Më Shumë

World Vision në ndihmë të fermërve në Kurbin

“Eshtë një ndihmë e vogël në dukje, por me vlera të mëdha për ne si familje. Edhe fëmijët janë gëzuar pa masë, tashmë vijnë me dëshirë tek lopa dhe besoj do jenë ndihmë në këtë proces në vijimësi.”- thotë Fatmiri, një fermer nga një prej fshatrat e Kurbinit.

Më Shumë

Një dritë në fund të tunelit

Ndihma nga World Vision për familjen tonë ishte si një dritë në fund të tunelit... Të gjendur pa shtëpi dhe pa punë, çdo shpresë për ditë më të mira po shuhej për familjen tonë....”- thotë Nexhmija, nëna e tre fëmijëve nga Durrësi.

Më Shumë

World Vision mbështetje me masa mbrojtëse për familjet, stafet mjekësore dhe punonjës të administratës

Maskat janë thelbësore për mbrojtjen tonë dhe të pacientëve nga COVID-19, ndaj çdo ndihmë në mjete mbrojtëse është e mirëpritur pasi ul rrezikun e përhapjes së virusit ndër ne.

Më Shumë

Pages

Tungjatjeta.al

 
Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni