Lajmet e Fundit

Lajmet e Fundit

You are here

Të rinjtë: Pasojat e pandemisë COVID -19 tek fëmijët në Shqipëri dhe Kosovë

“60% e fëmijëve pohojnë se ndihen të stresuar pas izolimit nga miqtë dhe bashkëmoshatarët e tyre gjatë periudhës së karantinës, ndërsa 41.6% prej tyre deklarojnë se përvoja e ndjekjes së mësimit gjatë periudhës së pandemisë ka qenë stresuese,”- kjo ishte një ndër gjetjet e studimit “COVID-19 dhe fëmijët” që Florida, e reja nga grupi IMPACT në

Më Shumë

Nevjoni, mësuesi model i të rinjve në Korçë

“Vullnetarizmi është një vlerë e shtuar në jetën time. Më ka bërë të jem më social dhe të jap ndihmën time aty ku mundem, sidomos tek të rinjtë që kanë nevoje që të kenë shembuj,”- kështu e nis rrëfimin e tij si vullnetar Nevjoni, mësuesi i dashur për të rinjtë e Libonikut në Korçë.

Më Shumë

Pas tërmetit, një strehë e ngrohtë për Leonorën dhe familjen e saj në Kamëz

U trembëm shumë nga tërmeti. Por, pastaj më e keqja ishte se çfarë do bënim me shtëpinë e dëmtuar. Shumë herë uji është futur nga çatia dhe nga dritaret se ishin të çara. Ndonjëherë më dukej sikur çatia do na binte mbi kokë, se shihja pjesë të saj që vareshin poshtë. Tani jam më e qetë. Duket sikur ka dritë këtu brenda tani.

Më Shumë

“Qyteza e Fëmijëve” në Korçë, zgjedhja më e mirë për fëmijë dhe të rritur, ja risitë për këtë sezon

 “Nuk e mbaj mend si ka qenë jeta jonë si familje përpara Qytezës, por di të them që tani është shumë më mirë, jemi të qetë që vijmë dhe i sjellim fëmijët këtu dhe ne si prindër kalojmë kohë me njëri-tjetrin,”- thotë Aurela, një prej prindërve që frekuentojnë rregullisht “Qytezën e Fëmijëve” në Korçë.

Më Shumë

Deklaratë për shtyp

66% e prindërve apo kujdestarëve ligjorë e konsiderojnë dhunën si mjet disiplinimi[1]

 

Më Shumë

Reagim

Çdo fëmijë duhet ta jetojë jetën në plotësinë e vet, të jetë i mbrojtur nga çdo lloj forme dhune dhe abuzimi. 

Shpërndarja në rrjetet sociale e rasteve të dhunës dhe abuzimit seksual përbën cënim të të drejtave të fëmijëve dhe ka nevojë për ndërhyrje të menjëhershme nga institucionet, por edhe nga shoqëria për mospërsëritjen e situatave të ngjashme.

Më Shumë

Fermeri nga Korça realizon ëndrrën, krijon fermën në shtëpinë e tij

Deri para dy vitesh unë kisha vetëm dy lopë. Kisha provuar 3-4 herë emigrimin por përsëri doja një gjë timen që t’ju siguroja fëmijëve një të ardhme më të mirë këtu. Tani që kam stallën time kam katër lopë dhe dy viça, kam rosa, pata dhe një sipërfaqe toke që e kultivoj me kultura të ndryshme,”- thotë Ardiani nga fshati Pojan i Korçës.

Më Shumë

Fëmijët e programit "Tungjatjeta...Jetë" në Prrenjas

Njihuni në këtë fotogaleri me disa nga fëmijët me aftësi të kufizuara në Prrenjas që prej 6 muajsh po marrin shërbime të specializuara në shtëpi nga terapistët e programit social “Tungjatjeta...Jetë”.

Me shumë punë dhe përkushtim nga fëmija, familja dhe terapistët, përmirësimet e para kanë filluar të duken.

Më Shumë

Pages

Tungjatjeta.al

 
Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni