Lajmet e Fundit

Lajmet e Fundit

You are here

Çfarë duhet të dimë rreth Covid-19?

Pyetjet më të shpeshta të qytetarëve...

Më Shumë

NJOFTIM-World Vision Albania pezullon përkohësisht aktivitetet publike me fëmijët

                                                                                             

                                                                                                     Njoftim

Më Shumë

"Festojmë Familjen" bën bashkë në Durrës 12 familje vlonjate të rikthyera nga emigracioni

Qëkur jemi kthyer nga jashtënuk kam lëvizur me familjen larg shtëpisë. Po e shoh këtë si mënyrën   mirë për  kaluar  shumë kohë me 

Më Shumë

Lezhë/ Nxënësit fitues të debateve mirëpriten nga drejtuesit e institucioneve

“Në debat edhe zëri i ulët, i qetë, por me argumente vlerësohet. Edhe mendimi ndryshe vlerësohet. Kjo eksperiencë që nxënësit e shkollës sonë patën falë World Vision, e tregoi më së miri këtë gjë.” – Sandri, Lider Impact shkolla "At Shtjefen Gjeçovi" Lezhë.

Më Shumë

Eligerta, një mësuese speciale në Kuqan

“Mësimdhënia për mua është një mision i gërshetuar me pasionin,”- kështu e nis rrëfimin e saj Eligerta, 35 vjeç mësuese ndihmëse në qytetin e Elbasanit.

Më Shumë

RE-IN-VEST/ Pas rikthimit nga emigrimi, Edmondi kërkon të rihapë servisin e kompjuterave

“Pas kthimit nga Gjermania dua të rihap dyqanin tim, një servis kompjuterash pasi m’u desh ta mbyllja kur emigrova bashkë me familjen,”- thotë Edmondi, 41 vjeçari nga Rrësheni.

Më Shumë

Çdo fëmijë duhet të jetojë jetën në plotësi, i mbrojtur nga çdo formë dhune

Çdo fëmijë duhet të jetojë jetën e tij në plotësi, i mbrojtur nga çdo formë dhune. Shkolla është pikërisht një nga institucionet kryesore që duhet ta ofrojë këtë mbrojtje, por dhe të edukojë fëmijët për të reaguar dhe raportuar raste abuzimi.

Më Shumë

RE-IN-VEST/Nisin klasat pas mësimit për fëmijët e rikthyer nga emigracioni

Për herë të parë kanë nisur sot në Bashkinë e Maliqit klasat pas mësimit për nxënësit e shkollave 9-vjeçare, pjesë e familjeve të rikthyera nga emigracioni. Fëmijë dhe adoleshentë do të kenë mundësi të përmirësojnë dijet e tyre në dy lëndët bazë, gjuhë shqipe dhe matematikë, për të cilat ata kanë më shumë nevojë. 

Më Shumë

Mbi të gjitha... familja

Shemsia është 40 vjeç dhe së bashku me bashkëshortin dhe dy fëmijët, jeton në Bathore. Ajo i ka kushtuar jetën familjes dhe kujdeset me shumë merak për nevojat e saj të përdishme dhe për çdo gjë tjetër në shtëpi. Pas 26 Nëntorit 2019, ajo pranon se frika dhe pasiguria për të dhe familjen e saj janë shtuar.

Më Shumë

Pages

Tungjatjeta.al

 
Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni