Lajmet e Fundit

Lajmet e Fundit

You are here

RE-IN-VEST/Skemë për menaxhimin e nevojave të menjëhershme për të kthyerit nga emigracioni

260 familje, afërsisht 1040 burra, gra e fëmijë, të kthyer nga emigracioni do të përfitojnë nga skema e menaxhimit të rastit për nevojat e tyre të menjëhershme falë projektit RE-IN-VEST, financuar nga Qeveria Gjermane dhe implementuar nga GIZ.

Më Shumë

World Vision në ndihmë të banorëve të prekur nga tërmetet në Korcë

Mbi 100 lëkundje sizmike janë regjistruar në qarkun e Korçës, sipas Institutit të Gjeoshkencës, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit.
Më Shumë

RE-IN-VEST/Mbështetje për 100 biznese të vogla për të kthyerit nga emigracioni

100 biznese të vogla (start-ups) për të kthyerit nga emigracioni do të mbështeten nga projekti “Riintegrimi i të kthyerve nga emigracioni dhe investimi për ta në Shqipëri”(RE-IN-VEST),  financuar nga Qeveria Gjermane dhe implementuar nga GIZ.

Më Shumë

RI-IN-VEST/Punësim një ndër shtyllat kryesore të projektit

Punësimi i 100 të kthyerve nga emigracioni në Shqipëri brenda vitit 2020, do të bëhet i mundur falë projektit “Riintegrimi i të kthyerve nga emigracioni dhe investimi për ta në Shqipëri”(RE-IN-VEST), financuar prej Qeverisë Gjermane dhe implementohet nga GIZ Albania.

Më Shumë

Një gjuhë miqësore për Ligjin e Mbrojtjes së Fëmijës

Rreth 900 fëmijë pjesë e World Vision nga 6 bashki: si Kurbini, Lezha, Kamza, Korça, Durrësi dhe Shkodra kanë qenë pjesë e konsultimit të ligjit "Për të drejtat dhe mbrojtjen

Më Shumë

RE-IN-VEST/Fillon projekti i riintegrimit të të kthyerve nga emigracioni dhe investimi për ta në Shqipëri

Riintegrimi i 6,268 qytetarëve shqiptarë të riatdhesuar nga shteti gjerman vetëm gjatë një viti, është një proces i gjatë dhe sfidues për Shqipërinë.

Më Shumë

Repoteri.net/Synohet rritja e rezultateve e të nxënit te fëmijët 3 deri 18 vjeç

Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi ka njoftuar se bashkë me drejtoreshën e World Vision për Ballkanin Perëndimor, znj. Eljona Boçe Elmazi, kanë nënshkruar sot Marrëveshje Bashkëpunimi ka për qëllim të rrisë rezultatet e të nxënit te fëmijët dhe të rinjtë e moshës 3 deri 18 vjeç në Kosovë.

Më Shumë

Një ligj në gjuhën e fëmijëve

A e njohin fëmijët ligjin për mbrojtjen e të drejtave të tyre? A mund ta kuptojnë atë? Çfarë mund të bëjmë për të ndryshuar ta përmirësuar atë?

Më Shumë

Deklaratë për shtyp - Kosovë

 

Kosovë - Bullizmi; braktisja e shkollës; përkrahja e fëmijëve me aftësi të kufizuara; hapësirat kreative për të moshuarit, të rinjtë e fëmijët; por edhe ndërgjegjësimi për jetë të shëndetshme janë vetëm disa ndër 20 nismat komunitare që të rinjtë e grupmoshës 18-25 vjeç kanë ndërmarrë në 6 komuna të Kosovës.

Më Shumë

"Raporto dhe Reago"/ Trajnohen 78 profesionistë që punojnë me rreth 1200 fëmijë

Çfarë duhet të dinë mësuesit, psikologët, punonjësit socialë, apo dhe profesionistë tjerë që punojnë me fëmijët për t’i ndihmuar ata në raste dhune? Si mund t’i fuqizojnë ata fëmijët, që të kuptojnë dhe t’i raportojnë këto raste?

Më Shumë

Pages

Tungjatjeta.al

 
Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Ardiani, 8 vjeç e gjysmë
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

220

komunitete

10

zona të Shqipërisë

13

Bashki

32,000

fëmijë janë pjesë e programit të Letërkëmbimit.

Ne punojmë në

10

Komuna

19

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Mujo Ulqinaku Nr. 1, Qyteza Pejton
    Prishtina 10000, Prishtinë, Kosovë, 10000
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni