Fotogaleri

Fotogaleri

You are here

Projekti/ Debatet mbi vlerat e Bashkimit Evropian, të rinjtë pjesëmarrje aktive

A është hyrja në Bashkimin Evropian zgjidhja kryesore e problemeve në Shqipëri? A janë ndryshimet klimatike kërcënimi kryesor për njerëzimin?

Këto janë disa nga temat e debateve të përzgjedhur nga të rinjtë që janë bërë pjesë e projektit “Building the European future at home - Youth engagment in the process”.  

Më Shumë

Projekti/ 900 adoleshentë debatojnë për vlerat dhe integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian

“Debati ishte moment i rëndësishëm për mua, pasi arrita formoj më shumë veten time duke kërkuar mbi temat, por më e rëndësishmja, mësova si t’i përdor njohuritë e mia dhe të argumentoj mendimin tim. Ishte kënaqësi të kishim fokus kryesor Bashkimin Evropian duke qenë se vendi ynë aspiron për të qenë anëtar” – thotë Klevisa, 17 vjeç nga Mamurrasi.

Më Shumë

Fotogaleri/ Hapësira Miqësore për Fëmijë

Në ditët e pas tërmetit të datës 26 Nëntor, World Vision ka hapur 5 Hapësira Miqësore në zonat e prekura nga tërmeti për të ndihmuar në përballimin e traumës. Qindra fëmijë nga #Durrësi, #Thumana, #Lezha, #Kurbini, #Tirana, #Kamza, janë përfshirë në aktivitete argëtuese, edukuese dhe me mbështetje psiko-sociale.

Më Shumë

World Vision hap tri Hapësira Miqësore për Fëmijët

“Sa mirë që erdhën, fëmijët kanë nevojë të bëjnë diçka tjetër, fëminore, sepse janë të tmerruar…”- na thotë një nga prindërit që takojmë në kampin e #Thumanës.  

“Kemi frikë, por po përpiqen që të na e largojnë frikën” – na thotë Amarilda e vogël.

Më Shumë

Fotogaleri/ Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Fëmijëve

Sot është Dita e Ndërkombëtare e Drejtave të Fëmijëve, që përkon dhe me festimin e 30 vjetorit të Konventës së të Drejtave të Fëmijëve.

Fëmijët duan të jetojnë në një botë ku të drejtat e tyre të respektohen.

#CRC30 #ItTAkesAWorld #ChildRightsChampion

#WorldChildrensDay

Më Shumë

#Bashkëmundemi, të rinjtë e World Visoin i bashkohen marshimit kundër trafikimit

“#BashkëMundemi! #NdalojmëTrafikimin!” - Marshimit Sensibilizues të iniciuar Zyra e Koordinatorit Kombëtar për Çështje të Luftës kundër Trafikimit të Personave, në kuadër të muajit antitrafik, iu bashkuan të rinj vullnetarë, anëtarë dhe lidera të grupeve Impact të World Vision.

Më Shumë

Pages

Tungjatjeta.al

 
Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Ardiani, 8 vjeç e gjysmë
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

220

komunitete

10

zona të Shqipërisë

25

Bashki

50,000

fëmijë përfitojnë çdo vit nga programet e World Vision.

Ne punojmë në

10

Komuna

19

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000
    Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni