Amara, vogëlushja me sindromën Down që fal kaq shumë dashuri

You are here

  • 21-03-21 |

Amara, vogëlushja me sindromën Down që fal kaq shumë dashuri

Asaj i pëlqen të dëgjojë përralla, ndjen shumë muzikën dhe kërcen bukur.

E kemi fjalën për Amaralis, vogëlushen 6 vjeçare nga Prrenjasi.

Në kontaktin e parë me Amarën sheh sytë e saj që shndrrsin aq fort dhe brenda tyre rrezatojnë dritë. Ajo është e ndrojtur nga natyra, por e dashur, e qetë dhe di të tregojë mjaft mirë emocionet si pozitive ashtu edhe ato negative.

E vogla është diagnostikuar me Sindromën Down që në momentin e lindjes pasi doktori i saj qëkur e pa konstatoi se kishte diçka që nuk shkonte në portretin e saj. Pas analizave të para u konstatuan dyshimet e para të mjekut.

Pas kësaj prindërit e Amarës kaluan një periudhë të vështirë pasi nuk dinin si të silleshin me të porsalindurën, por edhe si ta përballonin situatën. Nëna e saj, Klevina na tregon se vitet e para ishin të vështira dhe si çdo nënë ajo shqetësohej shumë për shëndetin e së bijës, ndërsa priste që të shihte vajzën tek rritej e zhvillohej…

Në vitet e para të jetës Amara pinte qumështin rregullisht por konsumonte shumë pak ushqim. Në moshën 1 vjeç e gjysëm ajo filloi të flasë, e ndërsa në moshën 2 vjeçare ajo filloj të ecë. Fjala e para ka qënë “ba ba” me ndërprerje. Viti i tretë i jetesë së Amarës ka qenë më i bukuri, jo vetëm për të por edhe për ne pasi ajo filloi të luante me të motrën gjithë gëzim,”- tregon e ëma.

Gjatë takimeve në shtëpinë  e Amarës vihet re lidhja e ngushtë që ajo ka me të ëmën dhe motrën e saj, ndoshta kjo lidhet me faktin se i ati ndodhet në emigracion prej vitesh. Ai është i vetmi që siguron të ardhura për familjen pasi e ëma është e papunë dhe kujdeset për dy vajzat e saj, veçanërisht për Amarën që ka nevojë për më shumë përkujdesje.

Ndërsa po aq e fortë është edhe lidhja mes dy motrave. E motra e shoqëron atë çdo ditë për në kopsht ku ajo luan dhe ndërvepron me të gjithë shokët dhe shoqet.

Përfshirja në programin “Tungjatjeta…Jetë”

Amaralis është një nga fëmijët me aftësi të kufizuara që  merr shërbimet e Programit “Tungjatjeta  Jetë”.

Më përpara ajo s’ka marrë kurrë terapi, ka ndjekur vetëm vizitat e nevojshme mjekësore që sipas prindërve të saj tregonin se Amara nuk po zhvillohej njëlloj me shoqet e saj dhe se kishte nevojë për terapi zhvillimi.

E vogla, falë programit “Tungjatjeta Jetë” ka përfituar terapi zhvillimi një herë në javë nga psikologia e ekipit që prej muajit prill 2020, ndërsa punonjësja sociale këshillon familjen rreth problemeve sociale të tyre, dhe kjo mbështetje është mundësuar pa ndërprerje, edhe online gjatë kohës së izolimit prej pandemisë Covid-19.

Fëllënza, terapistja dhe psikologia e Amarës ka gjetur një bashkëpunim shumë të mirë me mamanë e vajzës dhe ka arritur që të fitojë dashurinë e vogëlushes e cila e pret gjithë buzëqeshje dhe kënaqësi.

 “Amara ka përmirësuar komunikimin e saj duke krijuar marrdhënie të qëndrueshme me njerëzit përreth. I pëlqen që të dëgjojë përralla dhe të dëgjojë këngë. Ka kontaktin me sy , përqëndrohet në numërator, mund të numëroj nga 1 deri në 10 dhe shkruan 0 dhe 1. Ajo njeh mirë ngjyrat dhe arrin që t’i kategorizojë ato. I pëlqen më shumë që të punojë më ngjyrat e ndezura dhe me puzzle. Njeh mirë perimet dhe i bashkon sipas funksionit. Me ndihmën tonë arrin të ngjyrosë mjaft mirë brenda kontureve.”- thotë Fëllënza, terapistja e ekipit.

Familja e Amarës pavarësisht vështirësive është e lumtur me progresin që po bën ajo dhe mbi të gjitha me vazhdimin e terapisë edhe në përiudhën e pandemisë, pasi kjo e ka ndihmuar Amarën të ruajë ritmin e të mësuarit dhe ndërvepruarit.

“Jam e lumtur që jam nëna e  Amaralis. Vajza ime është e dashur, e qetë, e buzëqeshur. Komunikon qartë ashtu si fëmijët e tjerë, është e ndrojtur vetëm kur shikon njerëz të rinj. Ka vështirësi, por me ndihmën e terapistes dhe ndihmën time besoj se do t’ ia dalim. Jam shumë e  kënaqur nga shërbimi i programit “Tungjatjeta Jetë”. Shpresoj të vazhdojmë ta marrim këtë shërbim për një kohë të gjatë pasi falë tij Amara ka shumë përmirësim,”- mbyll rrëfimin e saj shpresëplotë Klevina, mamaja e Amarës.

Amara ëndërron që një ditë të bëhet edukatore dhe të kujdeset për fëmijët, ndërsa prindërit e saj kanë vetëm një ëndërr të madhe, që e vogla të jetë mirë me shëndet dhe t’ia dalë me sukses në çdo kohë.

 

 

Tungjatjeta.al

 
Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni