Ti je pjesë e familjes…jam këtu për të të ndihmuar

You are here

  • 20-10-17 |

Ti je pjesë e familjes…jam këtu për të të ndihmuar

Ne jemi përkrah teje, ashtu sikurse janë edhe prindërit e tu. Ne duam të të ndihmojmë që ti të ecësh në jetë. Unë dua që të jesh e lumtur! Ne kemi besim tek ty, sepse ti je pjesë e familjes. Kështu që nëse do të kesh nevojë për ndihmë mos nguro të kërkosh mbështetjen tonë. E di që ke punuar për orë të gjata gjatë verës së shkuar dhe vërtetë vlerësojmë angazhimin dhe dëshirën për të ndihmuar familjen, por të lutem, kushtoju studimeve. Ato janë detyra jote kryesore! Do të të ndihmoj unë me pjesën financiare të shkollës së lartë, ashtu siç do të bëja me time bijë. Jam këtu për të të ndihmuar, besomë” – shkruan John në një prej letrave që ka shkëmbyer me Irisën, një prej fëmijëve që sponsorizon në Shqipëri që prej fillimit të vitit 2009.

Ajo sapo ka mbushur 18-vjeç dhe tashmë është gati të vazhdojë shkollën e lartë. Mundësitë ekonomike të një familjeje të madhe prej 8 personash, ku punon vetëm nëna e babai, janë shumë të pakta për t’i blerë ushqimet, librat, rrobat apo për t’i siguruar një vend tjetër ku të qendrojë jashtë pragut të shtëpisë, por më afër dijes. Madje, gjatë verës së shkuar edhe vetë Irisa punoi me orë të zgjatura, për 2 muaj e gjysmë, në një kompani fasone. Emocionet e ndjenjat e atyre ditëve, ku fitoi pak të ardhura për të ndihmuar familjen, por shumë “ekperiencë” mbi punën e djersën e prindërve për të siguruar ushqimin e përditshëm, i ndan me familjen e John-it.

Puna ishte e lodhshme dhe sfilitëse, por jo çdo gjë kishte të bënte me paratë dhe nuk jam penduar aspak sepse jam kaq shumë e lumtur që ia dola. Unë mësova se si punojnë prindërit e mi çdo ditë. Mësova se njerëzit nuk janë gjithmonë të dashur e miqësorë. Mësova sesi duhet të komunikoj me njerëzit që kam rreth e rrotull. Kuptova se ç’do të thotë të mos kesh një profesion të vërtetë . Kuptova se cila do të ishte e ardhmja ime nëse nuk do të vazhdoj universitetin. Jam e re dhe kam shumë për të mësuar, por deri më tani kjo ishte eksperieca më e vlefshme që do të më ndihmojë shumë për të ardhmen”- shprehet Irisa mes radhësh.

John është zjarrfikës, kurse bashkëshortja e tij infermiere. Ata janë të lumtur dhe shumë entuziastë që kane mundesine te mbeshtesin një vajzë te zgjuar e me zemër të madhe si Irisa. Ata thonë se ndiehen shumë krenarë për rezultatet që ka arritur në shkollë, pjesa më e madhe 10-a dhe fare pak 9-a. Dy degët e preferuara të Irisës janë matematika, një degë që pakkush nga të rinjtë e sotëm e ka me zell, dhe mjekësia, njëe profesion nëpërmjet së cilit vajza dëshiron të ndihmojë të tjerët.

 

Irisa 18-vjeçare, thotë se falë mbështetjes së John-it po sheh një dritë në fund të tunelit. “Jam shumë e lumtur që ju kam bërë të ndieheni krenarë. Jam duke fluturuar nga gëzimi sepse ju ndryshuat jetën time në të gjitha kuptimet. Është një mrekulli që unë do kem mundësi të studioj mjekësinë ose matematikën. Janë pasionet e jetës sime, dhe unë nuk do ta harroj kurrë ndihmën tuaj e në të ardhmen edhe unë do të ndihmoj gjithkënd që ka nevojë nëpër botë. Do bëj c’është e mundur. Fëmijët tuaj janë me shumë fat që kanë prindër si ju, njerëz shpritmirë” – thotë vajza me shpresën se një ditë do i takojë ballë për ballë e t’ia shprehë gjithë mirënjohjen duke e parë në sy.

Rezultatet janë bërë publike e vajza tashmë sapo ka filluar shkollën e lartë për matematikë në Vlorë.

Familja e Irisës pati mundësinë e artë të ketë një vajzë si Irisa e një mik si John.Duke ndihmuar Irisën të vazhdojë universitetin, nuk do të thotë vetëm mbështetje për të. Në të ardhmen Irisa do të jetë mbështetja dhe frymëzimi për 2 motrat e tjera dhe vëllain që dhe ata të vazhdojnë arsimin e lartë. Ashtu siç thotë Irisa, ajo është duke shkruar kapitullin e parë të së ardhmes. Tashmë bota e saj nuk është më bardh e zi, por plot ngjyra jete, dhe kjo falë John-it dhe familjes së tij.

 

 

Tungjatjeta.al

 
Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni