Gjyshërit e Ronaldos

You are here

  • 16-02-18 |

Gjyshërit e Ronaldos

Shtëpia e Ronaldos ka çati llamarine e mure me lagështi. Bashkë me gjyshen, vëllain dhe motrën e vogël flenë në një dhomë me dy divanë. Që mos t’iu dhembë shumë trupi, një herë fle njëri në dysheme e një herë tjetri. Kanë shumë pak mundësi për të pasur më shumë hapsirë e krevate për të gjithë sepse i vetmi që punon në familje është babai. Pjesën më të madhe të rasteve ai arrin të gjejë punë për 3 ditë, pjesën tjetër të muajit e kalon në kërkim të një tjetër vendi, që shumë shumë rrallë ia arrin. Në këto kushte nuk arrinin të siguronin dot ushqimin e përditshëm.  “Në këto ditë të vështira na u gjendën 2 njerëz nga Amerika, të panjohur dikur. Ata na kanë ndihmuar çdo muaj me ushqime. Sot unë nuk nguroj në asnjë moment t’i quaj gjysh Daniel dhe gjyshe Janica. Sepse këtë bëjnë gjyshërit, të ndihmojnë në ditë të vështira” – tregon Ronaldo.

Në fillim letrat i shkruante më së shumti e ëma në emër të Ronaldos, por shumë shpejt djaloshi mësoi të shkruante dhe tani i kthen vetë përgjigje letrave që i vijnë. Babai i Ronaldos tregon se kur ka marrë letrën e parë të prezantimit nga Danieli dhe Janica, ishte shumë i emocionuar. "U mendova për rreth 3 orë për çfarë duhet të shkruaja” – tregon ai. “Por pastaj thashë me vete që mjafton të tregohem i sinqertë dhe t’i tregoj për familjen time. Kështu fillova të shkruaj” – thotë i ati. Tani, letrat e Danielit i lexojnë të gjithë së bashku në shtëpi.

Për këtë flet edhe me kushëririn e tij. Thotë se e ka si vëlla, si shok e nuk nguron t’i tregojë edhe për ëndrrat, por dhe shqetësimet e tij. Ka pasur shumë dëshirë të bëhej futbollist e i pëlqen të pikturojë, por familja nuk ka pasur mundësi t’ia plotësonte kushtet. Kur shokët i thoshin që duhej të largoheshin për të shkuar në kurs, i dëgjonte, ndjehej keq e mërzitej që edhe ai nuk kishte të njejtat mundësi. Megjithatë, nga ana tjetër përpiqet të jetë një shembull i mirë për më të vegjëlit. “Motrës e vëllait iu them që të bëhen sa më të fortë e të vazhdojnë jetën përpara se nuk është e thënë që je i varfër e do rrish ashtu gjithmonë. Nëse vazhdon shkollën dhe përpiqesh, mund t’ia dalësh.

Unë nuk jam nxënës i shkëlqyer e ndoshta nuk jam shembulli më i mirë i mundshëm, por mundohem. Ndonjëherë kur kaloj në lagje më shajnë, më ofendojnë për shkak të ngjyrës e se jam i varfër. Unë vazhdoj rrugën se me u marrë me të gjithë ata që më shajnë mua i bie të fus familjen në ngatërresë e nuk dua ta bëj këtë gjë”- shprehet 15 vjeçari.

Do shumë të vazhdojë shkollën e lartë për arkitekturë, meqë është i prirur edhe për pikturë, por thotë se do jetë mëse i lumtur nëse do kenë mundësi ekonomike nëse do vazhdonte shkollën e mesme profesionale. Kështu, shumë shpejt do i bëhej krah babait dhe gjithë familjes.

 

Tungjatjeta.al

 
Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni