Selma mundet!

You are here

  • 15-03-19 |

Selma mundet!

Selmën e takuam sërish, por kësaj here nuk e gjetëm shtrirë apo në krahët e së ëmës, por në një cep të divanit, të buzëqeshur e me sytë që i shkëlqenin nga gëzimi. Më në fund, Selma mund të qëndojë ulur, pa ndihmën e askujt.

Ky ishte vetëm fillimi i shumë surprizave që jo pa mundim kishte arritur vajza e diagnostikuar me spina bifida.

Nuk ka gjë më të bukur se kur shikon fëmijën tënd që bën përparime. E shoh që Selma është më mirë, si fizikisht, ashtu edhe emocionalisht. Shpresoj shumë që të vijojë kështu dhe pse jo, një ditë të ecë…”- tregon Lindita, nëna e vajzës.

(Lindita, nëna e Selmës gjatë kohës që e bija zhvillon fizioterapi në shtëpi me ekipin e "Tungjatjeta...Jetë")

Rreth 1 vit më parë filluan terapitë në shtëpi... ishte e vështirë, por ditë pas dite, terapi pas terapie, filluan ndryshimet...

5-vjeçarja arrin të qendrojë ulur për disa sekonda, mund të drejtojë kurrizin dhe arrin të mbajë në dorë objekte të ndryshme” - tregon Dorela, fizioterapistja e “Tungjatjeta…Jetë.

Edhe pse Selma dikur e kishte të vështirë të fliste e të artikulonte qartë fjalët, sa herë i jepej mundësia të takonte dikë e pyeste “Si je?” apo “A u lodhe?” (shprehje të cilat dikur duhej të na i deshifronte e ëma).

Pas më shumë se 10 muajve punë të vazhdueshme në shtëpi me logopedisten e Tungjatjetës, Selma rreket të na tregojë se jo vetëm mund të qendrojë ulur, por ka edhe përmirësime të tjera që nuk mund të kalojnë pa u vënë re.

Selma përgjigjet kur dikush e pyet, duke formuar edhe fjali të shkurtra”- thotë Eva, logopedistja.

Prej disa kohësh familja e Selmës jeton në Librazhd, ku e vogla merr rregullisht terapi nga ekipi i specializuar i programit social ‘Tungjatjeta…Jetë’ të World Vision.

Me nismën e ambasadores së World Vision për programin Tungjatjeta, por njëkohësisht edhe drejtoreshës së komunikimit në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës, znj. Arlinda Çaushollit u arrit që Selma dhe familja e saj të kishin një banesë në qendër të qytetit të Librazhdit si dhe një paketë ushqimore, çdo muaj për 1 vit. Punonjësit e aeroportit “Nënë Tereza” kontribuuan nga të ardhurat personale që 5 vjeçarja të kishte më shumë mundësi të merrte terapi, por edhe të shkonte rregullisht në kopësht.

Nëse 1 vit më parë do të kaloje në fshatin Dardhë të Librazhdit, pas gardhit të një prej shtëpive, shpesh mund të të rastiste të shihje një nënë të re e cila bënte punët e shtëpisë duke mbajtur në krahë një vogëlushe. Ende fëmijë, por në atë periudhë duhej të kishte filluar të luante e të vraponte nëpër oborr. Por Selma nuk mundej as të vraponte e as të ecte… Ajo kishte lindur me një qese të vogël uji dhe me probleme të shtyllës kurrizore. Shtëpia e tyre ndodhej në një zonë piktoreske të Librazhdit, por përtej bukurisë së natyrës, fshati ndodhej 1 orë larg qytetit.

 “Jam torturuar vetë dhe kam torturuar vajzën duke e mbajtur në krahë poshtë e lart nëpër furgona për ta çuar te qendra të merrte terapi. Mos të flas pastaj sa lekë duheshin. Lekë që unë dhe burri nuk i kishim se jemi pa punë. Po edhe ime bijë nuk kishte përmirësime shëndetësore. E si mund të përmirësohesh kur bën terapi 1 herë po e 20 herë jo” – tregon Lindita.

Që prej atyre ditëve të vështira ka pasur shumë ndryshime në familjen e Selmës. Ajo është më mirë si fizikisht, ashtu edhe emocionalisht, por ende ka shumë sfida të tjera. Ende vazhdon ta kalojë pjesën më të madhe të kohës në karrigen e posaçme me rrota të modifikuar enkas për fizikun e saj. Ndërkohë shkon rregullisht në kopësht. Ka mësuar shumë gjëra të reja që mundohet të na i tregojë për aq kohë sa jemi me të.

Por orën e terapisë e pret me padurim sepse shpreson që një ditë do mundet të flasë rrjedhshëm dhe...të ecë.

70 mijë fëmijë në Shqipëri rezultojnë me aftësi të kufizuar. Pamundësia ekonomike, largësia nga qendrat, mungesa e transportit, mungesa e informacionit apo mentaliteti janë vetëm një pjesë e vogël mes një liste të gjatë faktorësh se përse fëmijët me aftësi të kufizuar nuk merrnin shërbimet e specializuara.

Selma është një ndër 36 fëmijët me aftësi të kufizuara në zonat e thella të Librazhdit që marrin terapi çdo në javë nga ekipi i specializuar i programit social ‘Tungjatjeta...Jetë’ të World Vision.

Këtë vit programi social “Tungjatjeta...Jetë” do të pilotohet edhe në Dibër. Ju mund të na ndihmoni që më shumë fëmijë të marrin terapitë e nevojshme.

Edhe ti mund t’i bashkohesh programit social ‘Tungjatjeta…Jetë’ e të ndihmosh që fëmijët me aftësi të kufizuar të marrin rregullisht terapi në shtëpi.

Si mund të bashkoheni? #Dhuro: www.tungjatjeta.al / www.worldvision.al

Raiffeisen Bank
Numër llogarie: 00 3088 0359
IBAN: AL60 2021 1013 0000 0000 3088 0359
SWIFT: SGSBALTX
Kartë Debiti / Krediti: http://www.tungjatjeta.al/#dhuro
Paypal: https://www.tungjatjeta.al/paguaj-me-paypal

Ose

Në kutitë e dhurimit në hipermarketet Interspar në TEG e QTU dhe market Spar; dyqanet Jumbo dhe Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës.

 

Tungjatjeta.al

 
Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Ardiani, 8 vjeç e gjysmë
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

220

komunitete

10

zona të Shqipërisë

13

Bashki

32,000

fëmijë janë pjesë e programit të Letërkëmbimit.

Ne punojmë në

10

Komuna

19

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Mujo Ulqinaku Nr. 1, Qyteza Pejton
    Prishtina 10000, Prishtinë, Kosovë, 10000
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni