Forca e familjes

You are here

  • 05-08-20 |

Forca e familjes

“World Vision tashmë për ne është anëtari i pestë i familjes. Në fillim të gjithë ishim të trembur nga situata e krijuar nga #COVID19, por falë jush ne kemi patur një kohë të mrekullueshme me njëri-tjetrin dhe çdo gjë që ne kemi kaluar, e kemi dokumentuar për ta mbajtur mend gjatë në memorien tonë. Ne ju kemi mësuar prindërve tanë lojra moderne, por dhe ata na kanë kthyer në kohë me fëmijerinë e tyre me lojrat që bënin në atë kohë,” - shprehet Donatela, 21 vjeç nga Kurbini.

Ajo dhe familja e saj janë një ndër 178 familjet që u bënë pjesë e sfidës “Stay at Home Family Challenge” nga World Vision Albania. Edhe pse një periudhë e vështirë, për Donatelën, prindërit e saj Altin dhe Angjelina, si dhe për vëlllain e vogël Amandeon 5-vjeçar, qëndrimi i detyruar në shtëpi është transformuar në një kohë cilësore kaluar me familjen.

“Jam shumë e lumtur që kemi patur mundësinë të jemi të gjithë bashkë pasi asnjëherë nuk kemi qenë kaq të afërt. Babai punon shofer dhe ai vjen shumë vonë në shtëpi, ndërsa kjo periudhë na e ka bërë kohën më të çmuar, sepse përvecse kemi qenë bashkë me temat e diskutimit, jemi argëtuar dhe jemi forcuar më shumë si familje,”- vijon ajo.

Familja me katër anëtarë nga një fshat i Kurbinit, i siguronte të ardhurat vetëm falë punës së kryefamiljarit Altinit, që ka qenë i vetëpunësuar si shofer me makinën e tij. Por gjatë kohës së pandemisë, ai ka qenë i detyruar të qëndrojnë në shtëpi dhe familja ka qenë në vështërsi të mëdha ekonomike. Për këtë arsye, World Vision Albania e ka mbështetur familjen edhe me paketa ushqimore dhe higiienike.

Gjatë kohës së karantinës krahas vështirësive, halleve dhe shqetësimeve familja ka arritur të zbulojnë diçka më të madhe, forcën e familjes.

Ata tashmë janë më të bashkuar, njohin me shumë njëri-tjetrin, dinë se çfarë e gëzon dhe çfarë e lumturon secilin antarë të familjes. Ata kanë shpresuar së bashku si familje, kanë ëndërruar për vazhdimin dhe gjithashtu i kanë shprehur mirënjohjen ndaj njëri-tjetrit.

“Nuk mund të harroj gëzimin dhe lumturinë e fëmijëve të mi kur ju sollët materialet. Edhe pse ne ju blemë gjëra, gëzimi i tyre ishte aq i madh sa nuk përshkruhet. Ju keni ndryshuar jashtëzakonisht shumë familje tonë,”-na thotë Angjelina, zonja e shtëpisë.

“Nuk do kishte qenë asnjë kohë më e mirë se kjo që kemi kaluar dhe merita më e madhe i takon organizatës suaj që na ka sfiduar në këto takime,” - është mesazhi që familja ndan me ne sot.

Tungjatjeta.al

 
Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni