Zonja e shtëpisë

You are here

  • 08-03-18 |

Zonja e shtëpisë

Për 10 vite, Rudina iu përkushtua me shumë dashuri familjes së saj, dhe djemve të vegjël. Por sot jeta e saj ka marrë një tjetër rrjedhë.

Ajo sot mendon dhe punon si një sipërmarrëse. Në fund të Marsit do fillojë mbjelljen e tokave me fasule, patate dhe qepë duke krijuar një biznes të vogël për të mbajtur familjen e për të dërguar fëmijët në shkollë. Më parë kujdesesha për dy djemtë e për çdo punë brenda pragut të shtëpisë- tregon Rudina.

Bashkëshorti i saj mendonte se ishte shtylla e shtëpisë dhe i takonte atij të siguronte të ardhura për familjen. Nga ana tjetër ai besonte se detyra e vetme e gruas së tij ishte të kujdesej për familjen e mbi të gjitha për edukimin e fëmijëve. Vitet kalonin, fëmijët rriteshin dhe në periudhën kur të ardhurat në familje duhej të shtoheshin, bashkëshorti i Rudinës u aksidentua. Tani më lindte detyra që unë si Rudina të dilja të punoja në fushë. Ka qenë shumë e vështirë se nuk kemi në shtëpi as kafshë e as makineri për të mbjellë tokat. Por falë përfshirjes sonë në projektin e Lehtësimit të Biznesit, tani kemi edhe një motokultivator që punojmë me radhë me 3 bashkëfshatarë të tjerë. Kemi edhe një pompë që më ndihmon shumë në vaditje.

Për mua ka qenë ndihmë e jashtëzakonshme, se nuk e di si do kisha bërë. Kam qenë vetë për çdo gjë përgjegjëse që nga momenti që bashkëshorti u aksidentua: për shtëpinë, djemtë dhe bashkëshortin dhe për bujqësinë. Ne kemi marrë pjesë edhe si çift në trajnimin e Lehtësimit të Biznesit dhe mua më ka ndihmuar shumë që avash avash të filloj të realizohem si nënë, si grua, si fermere” – rrëfen sipërmarrësja e re korçare. Më parë ata nuk kishin pasur mundësi të dilnin si familje, e as nuk kanë shkuar diku për të bërë disa ditë pushime. Të gjithë e vuanin në heshtje pamundsinë për të kaluar një ditë ndryshe.

Por trajnimi i World Vision “Festojmë familjen” që u organizua në Vlorë i dha mundësinë Petritit, Ledios, Armandos dhe Rudinës të ishin bashkë si një familje, aq më tepër në një qytet bregdetar. Atje kemi treguar historitë e femijërive tona, dhe aty kuptuam përse sillemi në një mënyrë të caktuar kur rritemi e bëhemi prindër. Para se të merrja pjesë në këtë trajnim kam qenë shumë e rreptë me fëmijët, sepse më pëlqen rregulli dhe korrektësia.

Tani kam ndryshuar. Flas më shumë me fëmijët, i përfshij në diskutimet familjare të cilat na prekin të gjithëve. Djali i madh tani është 15 vjeç dhe nuk ka nevojë t’i ngresh zërin sepse na kupton me fjalë apo edhe me një shikim ” – shpjegon zonja e familjes. Edhe Petriti ka ndryshuar. Sheh peshën që zonja e tij është e aftë të përballojë e t’ia dalë mbanë me sukses. Tashmë ai e pranon dhe e beson se burri dhe gruaja janë të barabartë dhe përgjegjësitë duhen ndarë. Kurse Rudina dëshiron të vazhdojë të punojë, të mos kufizojë fëmijët, por t’iu sigurojë mundësinë për të shkuar në shkollë, mos të ngelin të pa një profesion apo zanat siç ngeli ajo dikur.

Tungjatjeta.al

 
Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Ardiani, 8 vjeç e gjysmë
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

220

komunitete

10

zona të Shqipërisë

25

Bashki

50,000

fëmijë përfitojnë çdo vit nga programet e World Vision.

Ne punojmë në

10

Komuna

19

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000
    Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni