Pandemia e COVID-19/ World Vision: Bota të fokusohet tek ata që janë të padukshëm e më tepër të rrezikuar

You are here

  • 17-03-20 |

Pandemia e COVID-19/ World Vision: Bota të fokusohet tek ata që janë të padukshëm e më tepër të rrezikuar

Deklarimi i COVID-19 si pandemi kërkon nga e gjithë bota fokusim dhe vëmendje kundrejt atyre që janë më të padukshëm e më tepër të rrezikuar prej virusit, e veçanërisht ndikimin që mund të ketë në jetën e fëmijëve.

Specialistët e shëndetit të World Vision International bëjnë thirrje që fokusi të mos jetë vetëm në impaktin që ky virus ka për qytetarët, bizneset, udhëtimin dhe tregëtine kombëtare, por së bashku të ofrojmë mbështetjen tonë për shtetet e varfra të prekura nga koronavirusi i ri, i cili rrezikon t'i çojë këto vende në mjerim.

Presidenti dhe CEO i World Vision, Andrew Morley paralajmëron: "Deklarimi i pandemisë nga Organizata Botërore e Shëndetit është një sinjal pë të gjithë ne, që të punojmë së bashku e të përshkallëzojmë ndërhyrjen tonë ndërkombëtarisht. Ndërsa shumë shtete e qytetarë janë fokusuar në mbrojtjen e vetvetes, ne nuk duhet të harrojmë sidomos fëmijët - që jetojne diku tjetër, siç janë refugjatet e ata që jetojnë në vende ku ka pak doktorë, infermierë dhe spitale. Shqetësimi ynë kryesor është për fëmijët të cilët janë ndikuar në aspekte që lidhen me familjen, mbylljen e shkollave dhe një sistem shëndetësor të sforcuar."

Në vende të ndyshme të botës World Vision është duke ndihmuar personat më në nevojë, si dhe është duke bashkëpunuar me autoritetet shëndetësore për të mbështetur në përballimin e situatës si dhe parandalimin e përhapjes së mëtejshme të Covid-19.

 

Lexoni të plotë deklaratën për shtyp: https://www.wvi.org/…/pandemic-declaration-demands-world-un…

Tungjatjeta.al

 
Ardiani, 8 vjeç e gjysmë
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

220

komunitete

10

zona të Shqipërisë

25

Bashki

50,000

fëmijë përfitojnë çdo vit nga programet e World Vision.

Ne punojmë në

10

Komuna

19

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000
    Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni