Letra e Joridës: World Vision pjesë e rrugëtimit dhe rritjes sime ndër vite

You are here

  • 14-04-21 |

Letra e Joridës: World Vision pjesë e rrugëtimit dhe rritjes sime ndër vite

“…Mund të them që koha me World Vision ia ka vlejtur gjithmonë. Asnjëherë nuk kam humbur, vetëm kam fituar nga ju. Kam mësuar më tepër çdo ditë, muaj e vit, të #drejtat e mia, si të #mbrohem, qytetet e bukura të Shqipërisë disa duke i parë më sytë e mi, #shëndeti, shoqëria, të punuarit në grup, të duam njëri-tjetrin, ta pranojmë njëri-tjetrin me ndryshimet që kemi secili, sepse ç’kuptim do kishte të ishim njësoj….”

Janë disa radhë nga letra e Joridës nga Durrësi. Sot ajo është një e #re, e cila studion në universitet dhe ka shumë ëndrra për të arritur në vendin e saj. Në një letër ku rrëfen, hapat e saj të para si pjesë e grupeve të #fëmijëve dhe më pas të të #rinjëve të #WorldVision Albania.

Ne jemi krenar për arrijet e saj dhe të mijëra fëmijëve dhe të rinjve, jetët e të cilëve kane ndryshuar dhe janë transformuar gjatë më shumë se 20 viteve.

Një letër që përcjell #mesazhe #frymëzuese edhe për shumë fëmijë dhe të rinj të tjerë.

Letra e plotë:

“Unë quhem Jorida, jetoj në qytetin e Durrësit dhe jam në vitin e parë të shkollës të lartë dhe tashmë unë studioj në Fakultetin e Gjuhëve të Huaja. Në këtë letër dua të shkruaj disa rreshta për rrugëtimin tim në shoqatën “World Vision” dhe sa bukur kam kaluar çdo moment duke qenë pjesë e saj.

 

Tani kanë kaluar shumë kohë, më duket se nuk jam rritur vetëm unë por edhe vitet e punës së “World Vision“, bashkë me mua njëkohësisht.

Për herë të parë World Vision Durres na u prezantua në shkollë në fillore dhe si çdo fëmijë në shkollën time, dëshira ime ishte të bëhesha pjesë e saj. Përveç ndihmës, ajo që më tërhiqte më shumë ishte gëzimi dhe lojrat. Shikoja që moshatarët e mi kishin një buzëqeshje të madhe në fytyrën e tyre të vogël, çdo herë, kur ktheheshin nga takimet e tyre në grupet e fëmijëve.

 Më pas një ditë edhe unë u bëra pjesë e grupeve Nuk e di nga t’ia nis të shkruaj. Ashtu siç funksionon dhe më të tjerët,u bëra dhe unë me një mikeshe e cila kishte zgjedhur të shkëmbente letra me mua, por jo letra, ajo ndante me mua jetën e saj, udhëtimet, ditë të mira e të këqija. Sa gjë e bukur, një mik, mikeshë që dëshiron të njohë përmes letrave, siç bënin të parët tanë, kur ishin larg njëri-tjetrit.  

Mbaj mend takimet që realizonim në shkollë ne mblidheshim në grupe nën përkujdesjen e stafit të shoqatës dhe flisnim për tema të ndryshme, edukuese dhe shumë praktike. Ne nëpërmjet këtyre takimeve kemi mësuar më shumë për të drejtat tona. Jam ndjerë shumë e lumtur të mësoja për të drejtat e mia, të cilat s’mund t’i cënojë e t’i shkelë askush.

Në çdo fund viti “World Vision” kishte nga një dhuratë për çdo fëmijë në shkollën tonë, sa shumë që lumturonin fëmijët atë ditë. Mbaj mend në rrugëtimin tim shumë aktivitete, lojra, dhurata e buzëqeshje. Një ndër to edhe 1 Qershori dita e fëmijëve, nuk ishte një ditë e zakonshme në shkollën tone, mezi prisja ditën që të festonim dhe të shijoja shfaqjen, ku gjithmonë fillonte me të drejtat e fëmijëve, pasqyrimin e tyre në sytë tanë dhe të rriturve që shijonin shfaqjen bashkë me ne.

Nuk mund të harroj as udhëtimet e bukura që kemi bërë nëpër Shqipëri ku mësonim, shkëmbenim eksperiencat tona dhe kuptonim më shumë për historinë e secilit vend që shkonim. Falë jush unë kam patur mundësi të njoh vendin tim, që do ishte shumë e vështirë për shkak të pamundësisë ekonomike dhe vështirësive të përditshme.  

 Faleminderit që mi keni ndryshuar ditët e zakonshme duke i kthyer ato në të veçanta “World Vision”. Kujtoj me shumë dashuri që falë punës suaj në Tiranë na keni dërguar në kinema. Isha në klasë 7-8 dhe s’kisha qenë kurrë më përpara në kinema. Di që kam qeshur pafund atë ditë.

Këto udhëtime, takime edukuese, kanë ndodhur vit pas viti, çdo herë kam mësuar diçka të re dhe ndryshe. Pra u rrita bashkë me këtë shoqatë. Takimi i fundit që kam bërë ishte për internetin, shumë i vlefshëm sepse tani që të gjithë janë brenda për shkak të kufizimit nga COVID-19, ka filluar të shfaqet bullizmi nëpërmjet rrjeteve sociale.

Mund të them që koha në “World Vision” ia ka vlejtur gjithmonë. Asnjëherë nuk kam humbur, vetëm kam fituar nga ju. Kam mësuar më tepër çdo ditë, muaj e vit, të drejtat e mia, si të mbrohem, qytetet e bukura të Shqipërisë disa duke i parë më sytë e mi, shëndeti, shoqëria, të punuarit në grup, të duam njëri-tjetrin, ta pranojmë njëri-tjetrin me ndryshimet që kemi secili, sepse ç’kuptim do kishte të ishim njësoj.  

Falë punës së palodhur të stafit, unë jam ndjerë një fëmijë shumë e lumtur.Ka qenë një rrugëtim i gjatë, i palodhur, i përkushtuar, i cili është rritur dhe shpresojmë të rritet çdo vit. Jam e sigurt që dhe çdo fëmijë që është pjesë ose ka qenë është po aq i lumtur sa unë, por fëmijët ndonjëherë nuk dinë si ta shfaqin këtë kënaqësi dhe falenderim për ju, ndaj në emër të këtyre të vegjëlve që s’dinë të shkruajnë mendimet në rresht edhe në emrin tim dua t’ju falenderoj pafund për çdo ditë, që nga fillimi deri sot në 2021, që më keni dhuruar buzëqeshje dhe dije. E shpreh atë që ndiej me zërin e fëmijës, së drejtës dhe sa i fortë është ky zë kur bëhen shumë fëmijë së bashku.

Në çdo kohë, le të jemi së bashku, të vërtetë por dhe të ndryshëm, ta duam njëri-tjetrin, familjen që s’mund ta blejmë as me parat e gjithë universit. Misioni juaj nuk është vetëm, ndihma por edhe dija, edukimi, dhe socializimi, të mësojmë të duam njëri-tjetrin në një shoqëri dhe e keni arritur më së miri. Të falësh, të japësh, asnjëherë nuk vret, thjesht lumturon veten dhe të tjerët, këtë na keni mësuar.

Sot i kam kaluar të 18 vjec, por sërish pndihem si një fëmijë e lumtur sa herë më ftojnë të marr pjesë në aktivitete. Jam mirënjohëse për çdo gjë, mikeshës që më zgjodhi dhe ndau çdo gjë me mua, dhe çdo sekondi të kaluar me “World Vision” dhe për ta mbyllur në fund me dashurinë dhe respektin që kam krijuar për ju çdo njërin prej jush që bënë së bashku një të tërë të madhe si “World Vision” dua ta mbyll në fund, në fakt me fjalën e parë që duhet të ishte në krye të letrës “FALEMINDERIT WORLD VISION” … që ishe pjesë e rrugëtimit dhe rritjes sime ndër vite deri më tani ...”

Tungjatjeta.al

 
Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni