Fermeri nga Korça realizon ëndrrën, krijon fermën në shtëpinë e tij

You are here

  • 24-10-20 |

Fermeri nga Korça realizon ëndrrën, krijon fermën në shtëpinë e tij

Deri para dy vitesh unë kisha vetëm dy lopë. Kisha provuar 3-4 herë emigrimin por përsëri doja një gjë timen që t’ju siguroja fëmijëve një të ardhme më të mirë këtu. Tani që kam stallën time kam katër lopë dhe dy viça, kam rosa, pata dhe një sipërfaqe toke që e kultivoj me kultura të ndryshme,”- thotë Ardiani nga fshati Pojan i Korçës.

Ardiani është babi i tre fëmijëve. Si fermer gjithmonë në familje ai së bashku me bashkëshorten dhe fëmijët e tij është kujdesur për tokën rrotull shtëpisë dhe bagëtitë e imta. Ëndrra e tij e vjetër ka qënë të kishte një stallë të tijën që ta menaxhonte vetë dhe të siguronte të ardhura për familjen, duke e parë të ardhmen e tij në Shqipëri. Por, pamundësitë ekonomike për të zgjeruar punën dhe për të ngritur një biznes në fshatin e tij e kishin penguar atë.

Megjithatë dëshira për të gjetur një mënyrë që të realizonte një ditë ëndrrën e tij e solli tek ne. Fillimisht Adriani u bë pjesë e grupit të fermerëve me të cilët World Vision organizonte shpesh takime në saj të projektit për mbështetjen dhe fuqizimin e fermerëve. Pas takimeve të herëpashershme erdhi koha e trajnimeve për hartimin e planeve të bizneseve që nxisnin fermerët për të patur një biznes të tyrin. Ardiani arriti të finalizoj një plan biznesi për të zgjeruar kapacitetet e tij dhe sot ka krijuar fermën e tij.

Nuk e kisha menduar kurrë të kisha një biznes tim. Ndihmë e madhe për ne mendoj se ishte shkëmbimi i eksperiencave më fermerët e Kosovës. Atje pamë modele të suksesshme. Ato ferma që kam parë atje i kam në mendje edhe sot e kësaj dite, dhe sa herë i kujtoj dua të shtoj nga një gjë në biznesin tim familjar ”-tregon Ardiani 51 vjeç.

Familja ka qënë gjithmonë mbështetje për të dhe ka luajtur një rol të rëndëishëm në ngritjen e biznesit duke u angazhuar të gjithë për të dhënë kontributin e tyre për të ecur më tej…

Ne që në fillim e kemi mbështetur babin dhe jemi munduar të japim ndihmën tonë me lopet. Tani jemi shumë të lumtur që kemi këtë stallën, jemi akoma dhe më entuziastë kur dëgjojmë babin dhe mamin për planet e së ardhmes. Shoqeve iu flas shpesh në shkollë për stallën që kemi dhe disa prej tyre kanë ardhur dhe e kanë vizituar atë”- thotë Denada, vajza e tij 14 vjeçare.

Biznesi i ri ka sjellë më shumë mundësi për këtë famije. Ata po shijojnë frytet e para të punës të cilat sa vijnë e shtohen. Ata nuk kanë më thjesht dy lopë në shtëpi, por tashmë kanë një stallë të bukur me bagëti të cilat sigurojnë jo vetëm ushqim për familjen, por edhe të ardhura për të gjithë. 

 “Qëkur ndërtuam stallën, jetojmë më mirë. Fëmijëve nuk iu mungon kurrë qumështi apo gjapli por dhe të ardhurat na janë rritur shumë. Ne po shesim qumështin e lopëve dhe po ecim mirë. Ferma jonë ka ndikuar dhe tek djali i madh i cili kujdeset shumë për kafshët dhe madje ka zgjedhur që të studioj për veterinari,”- thotë Zhuljeta, bashkëshortja e Ardianit.

Ëndrrat për familjen e tyre janë ende të mëdha. Ata duan që stallën në të ardhmën ta përshtasin me kushte moderne sipas kohës dhe të shtojnë edhe më shumë bagëti të imta pasi tani kanë fituar eksperiencë dhe janë më të përkushtuar për ta ngritur edhe më shumë biznesin e tyre aq shumë të dëshiruar.

 

 

Tungjatjeta.al

 
Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni