Shpresë pas pasigurisë që na solli #tërmeti

You are here

Vjolanda dhe tre fëmijët e saj
  • 02-12-19 |

Shpresë pas pasigurisë që na solli #tërmeti

World Vision Albania - në ndihmë të fëmijëve dhe familjeve të prekura nga tërmeti

Kemi shpresë se pasgoditjet e tërmetit do të ndalojnë së shpejti, fëmijët do të na rikthehen në shkollë dhe do të gjejmë një vend të sigurtë ku të fusim kokën,” – thotë Vjolanda. Ajo është e ëma e dy vajzave dhe një djali.

Kanë kaluar disa ditë që nga dita që Shqipëria u godit nga tërmeti me magnitudë 6.4 ballë dhe pasgoditjeve që ende vazhdojnë.

 “U ngrita dhe mora vëllain e vogël në krahë, por nga lëkundjet nuk mbajta dot ekuilibrin dhe u rrëzova, më ra si gjendje të fikti,” – tregon Rominda, më e madhja e tre fëmijëve.  Ajo ishte në gjumë, në shtëpinë e saj në Durrës, kur zëri i tmerruar i së ëmës lajmëroi zgjimin e vrullshëm të Rominës, Kristjanës dhe Rivaldos. Tërmeti me magnitudë 6.4 i shkallës Rihter po trondiste themelet e shtëpisë së tyre.

E ëma, Vjolanda kujton: “Kërciti shtëpia dhe filloi të binte suvaja. Njëra nga dhomat u shkatërrua, por fatmirësisht, jo ajo që ishim ne. Sapo ndjeva lëkundjet e para, vrapova të hap derën, por sapo vura përpara fëmijët dera u mbyll sërish, s’kishim fuqi ta hapnim më dhe qëndruam aty derisa mbaroi tërmeti.”

Ajo përpiqej të mbante për vete e të mos e shfaqte frikën për jetët e fëmijëve, por përpiqej shumë të qetësonte dy vajzat dhe të birin që vazhdimisht e pyeste: ‘Do të vazhdojmë të jetojmë ne o ma?’

Pyetjet e djalit dhe lotët e së bijave ia shtuan ankthin, por vendosi që të mos dorëzohej, por të përpiqej. Sapo lëkundjet filluan të qetësoheshin, hapi derën, nxori jashtë fëmijët dhe për t’i mbrojtur nga vesa, i mbuloi me një mushama të hollë që e ruante në oborr nga tërmeti i shtatorit. “Gjithë njerëzit ndenjën jashtë. Ikën edhe dritat. Nuk guxova më të futem brenda, as atë ditë e as sot. Jemi vetëm me rrobat e trupit, shtëpia është e pabanueshme. Fëmijët më thonë nuk futemi më në atë shtëpi. Nuk shkoj dot as te familja ime se edhe atje janë dëmtuar shtëpitë. Por as këtë që është dëmtuar nuk kam mundësi ta rregulloj ”- thotë e menduar Vjolanda.

Nga ana tjetër e bija thotë se i mungon ndjesia e të qenit e sigurt në shtëpi. 15 vjeçarja ndër të tjera shton: “Kam frikë, por s’kam ç’bëj. Do të bëhem e fortë se motrën e vëllain i kam më të vegjël.

U bënë disa ditë që ata nuk po shkojnë në shkollë, por kur shkolla të rifillojë e t’i kthehet normalitetit, ata ende nuk e dinë se kur do kthehen, por shpresojnë që të jenë aty që ditën e parë që mësimi do të rifillojë normalisht.

Ndërkohë që janë mbyllur operacionet e kërkim-shpëtimit me dhjetra banorë që kanë humbur jetën, qindra të dëmtuar e mijëra banesa të dëmtuara, World Vision Albania vijon të ofrojë mbështetje psiko-sociale për fëmijët përmes hapësirave miqësore në zonat ku janë strehuar bashkë me familjet e tyre.

Në këtë situatë emergjence, World Vision Albania iu ka ardhur në ndihmë banorëve që kanë humbur shtëpitë në zonat e prekura nga tërmeti dhe pas-tërmetet që tronditën Shqipërinë, #Durrës, #Thumanë #Kurbin #Lezhë #Tiranë.

 

Tungjatjeta.al

 
Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Ardiani, 8 vjeç e gjysmë
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

220

komunitete

10

zona të Shqipërisë

25

Bashki

50,000

fëmijë përfitojnë çdo vit nga programet e World Vision.

Ne punojmë në

10

Komuna

19

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000
    Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni