Historia e Stelinës, vajza që do të bëjë ndryshimin për fëmijët dhe të rinjtë

You are here

  • 07-05-21 |

Historia e Stelinës, vajza që do të bëjë ndryshimin për fëmijët dhe të rinjtë

“Kontributi i dhënë si grup fëmijësh për disa ndryshime në ligjin për të drejtat dhe mbrojtjen e fëmijëve na bën krenarë, pasi ky ligj ndihmon fëmijët në çdo cep të Republikës së Shqipërisë”- është një ndër shprehjet që të mbetet më shumë në mendje nga rrëfimi i Stelinës.

Sot 21 vjeçarja që studion për t’u bërë punonjëse sociale, kur hedh shikimin pas, në fëmijërinë e saj me grupet e fëmijëve dhe të #rinjve të World Vision Albania mbushet me emocione.

Ka zgjedhur profesionin e punonjëses sociale për të ndihmuar #fëmijët e brezave të rinj, që ata të kenë një jetë në plotësinë e saj.

Pjesë e një famije të madhe me 7 anëtarë Stelina, u bë pjesë e programit të Letërkëmbimit të World Vision Albania në vitin 2005 dhe më pas u angazhua dhe në grupet e fëmijeve.

Mbaj mend grupin "Mbrojtja e Fëmijëve" i krijuar nga World Vision Lezhë. Për t'u bërë pjesë e tij duhej punë, angazhim, disiplinë, vullnet dhe dëshirë për të parë botën e fëmijëve në dy aspekte Aspekti i parë për ta parë botën e fëmijëve me ngjyra,me shpresë, lojëra dhe argëtim ashtu sikurse të gjithë fëmijët e shohin. E nga ana tjetër ishte pjesa më e vështirë e medaljes për mua si fëmijë. Ishte ta shihja botën e fëmijës me mangësitë që kishte, me të drejtat e mohuara dhe të paplotësuara. Të isha fëmijë veshur me “këpucët’ e fëmijëve që nuk dinin çfarë ishte fëmijëria. Të ishe pjesë e grupit nuk ishte vetëm të kishe dëshirën, por vullnetin për të bërë ndryshime, të kishe disiplinë dhe të ishe e qartë në mendime, si dhe të dije të luftoje për të drejtat që të takojnë jo vetëm ty, por dhe atyre që përfaqëson”- rrëfen Stelina sot, kur si 21 vjeçare shikon me qartë për ndikimin që aktivitetet me Grupin e Mbrojtjes së Fëmijëve kanë patur në karakterin e saj.

Mentaliteti patriakal dhe një komunitet ku të drejtat e fëmijëve ishin të përmbushura, ishin arsyet qe e shtynë Stelinën të angazhohet per të dhënë kontributin e saj.

Mosarsimimi i fëmijëve dhe lënia pas dorë e edukimit të tyre, mentaliteti për martesat e hershme të vajzave, pra përpos jo-arsimimit ishte e pranishme dhe martesa e padëshiruar dhe e hershme, bullizmi që fëmijët vendas u bënin të ardhurve, një ndër gjërat që e kam kaluar vet në kurriz, më kanë bërë që të bëhem pjesë ë këtij grupi, për të kërkuar të drejtën që më takon mua dhe të gjithë bashkëmoshatarëve të mi në atë kohë dhe fëmijëve që kanë ardhur pas,”- shprehet Stelina.

Në kujtimet e saj ende sot janë të gjalla disa fitore të vogla.  

“Mbaj mend që me grupin kemi arritur që të mbajmë në shkollë dhe të rikthejmë po aty ca nxënës. Dikujt sot mund të mos i duket një numër i lartë, por për ne ishte një hap i madh, një arritje e madhe për faktin se një apo dy qofshin kanë arritur të përfundojnë me sukses një cikël, që sot ndoshta u ka hyrë në punë për një kurs, universitet apo dhe mjafton për veten dhe dijet e tyre”- thotë Stelina.

Me kalimin e kohë Stelina rritej dhe e shikonte veten se ndryshonte duke gjetur forca të panjohura brenda vetes. Duke u bërë e vetëdijshme se dhe pse vetë fëmijë ata mund ndryshonin realitetin dhe të ndikonin jo vetëm në jetët e tyre, por dhe të mijëra fëmijëve në  Shqipëri.

“Ndryshimet e para i pashë te vetja, unë tashmë isha një fëmijë më luftarak për atë që më takonte, por isha njëkohësisht më bashkëpunues dhe më tolerant. Ajo që më bën të ndjehem krenar është fakti që si grup kemi bërë punën tonë për ndryshimin e ligjit për Mbrojtjen e të Drejtave të Fëmijëve. Ligji si çdo gjë tjetër kishte nevojë për përmirësime. Kemi punuar relativisht 5 vite për të arrirë një produkt të mirë dhe domethënës. Me takime, trajnime me shumë punë, me krijimtari dhe me këmbëngulje arritëm të shohim rezultate të kënaqshme. Ligji tashmë ishte ndryshuar, iniciativa jonë kishte mbërritur në parlament, shqyrtuar, miratuar dhe ndryshuar. Kjo nuk është pak... Një grup fëmijësh që ndryshon një ligj, që ndihmon secilin fëmijë, në çdo cep të Republikës së Shqipërisë”.

 

E ardhmja ... pranë fëmijëve

Vitet e kaluar në Grupin e Mbrojtjes së Fëmijëve dhe më pas në grupet Impact Club, shënuan jo vetëm fëmijërinë e vajzës nga Lezha, por dhe e drejtuan atë drejt të ardhmes, ndaj arsimit universitar dhe profesionit të ardhshëm.

“Ky grup më ka dhënë një shtysë më të madhe për të zgjedhur profesionin që dua të studioj dhe të punoj në një të ardhme të afërt. Kur punonim, mbanim mbledhje ose merrnim pjesë në aktivitete, kuptova se ajo që po bëja sot si anëtar i një grupi nesër do të ishte profesioni im. Dëshirat e mia kanë qenë gjithmonë gjithëpërfshirëse, dëshira këto që i kam dhe sot e me profesionin që po marr si punonjëse sociale shpresoj t’i realizoj”- na tregon ajo.

Miq të mirë përjetë

“E fundit, por jo më pak e rëndësishme është miqësia. Në shumë momente miqësia zë vendin e parë dhe kjo më është bërë e mundur nga Grupi. Kështu që nuk ka rëndësi nëse kam qenë pjesë e grupit si fëmijë apo anëtar, ato që kanë rëndësi janë vlerat dhe formimi që më ndihmuan të marr. Ishte një periudhë shumë nostalgjike për mua dhe unë ende vazhdoj të ndikoj në komunitetin tim për gjërat që kam mësuar, unë e mendoj vete një mikeshë të mirë të familjes së World Vision për të cilën jam shumë krenare.

Nëse dikur unë si fëmijë flisja me një fëmijë, sot unë  e ndjej si detyrim që si profesioniste të ngre ngritur zërin”- përfundon Stelina.

 

Tungjatjeta.al

 
Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni