Të humbasësh shtëpinë...

You are here

  • 24-09-19 |

Të humbasësh shtëpinë...

Në momentin kur ra tërmet kemi qenë brenda, dolëm të gjithë jashtë me vrap, ndërsa dilnim shtëpia kërciste dhe një pjesë e saj u shemb. Gjithçka që kishim mbeti brenda, shpëtova vetëm fëmijët …”- rrëfen Havija, nënë e 5 fëmijëve, një ndër to me aftësi të kufizuara.  Një pjesë e shtëpisë me qira në fshatin Badinak të Durrësit ku jetonte familja është shembur, duke e kthyer banesën në të pabanueshme.

Dolëm jashtë dhe nuk kishim asgjë, vetëm rrobat e trupit, nuk kishim as për të ngrënë, nuk kishim as lekë në telefon. Për fat më morën motrat për të më pytetur dhe na sollën për të ngrënë mua dhe fëmijëve. Me telefonin e tyre morëm policinë, që erdhi dhe qëndroi me ne, derisa u vendosëm çadrat. Natën e të shtunës dhe pasditen e të dielës e kemi kaluar në çadër, në darkë kemi ardhur këtu në Kavaleshencë”, - tregon ajo me lot në sy.

Familja e saj është një ndër 83 familjet që aktualisht janë strehuar në Shtëpinë e Pushimit në Kavaleshencë të Durrësit, si pasojë e tërmetit të ditës së shtunë, ndërkohë që situata e shumë familjeve të tjera është vështirësuar edhe si pasojë e përmbytjeve nga rreshjet e mëdha të shiut.   

Këtu jemi mirë, kemi ngrënë, kemi pirë, jemi veshur, kemi patur batanije dhe jorgan për të përballuar të ftohtin”,- na thotë Havija.

World Vision në bashkëpunim me Bashkinë Durrës, ka shpërndarë sete higjienike për familjet që janë strehuar gjatë këtyre ditëve në Kaveleshencë, ndërkohë që në Tiranë ka vijuar shpërndarja e paketave ushqimore dhe batanijeve për familjet e prekuar nga tërmeti, por dhe nga përmbytjet.

 “Nuk kemi shtëpi, as tokë… As unë, as bashkëshorti nuk punojmë, kemi një fëmijë të sëmurë që kërkon kujdes gjithë kohës. Burri është i sëmurë dhe nuk mund të punojë punë të rënda. Nuk e dimë ku do shkojmë, kur do çojmë fëmijët në shkollë…” rrëfen gruaja, e cila është në ankth për të ardhmen e familjes së saj.

Nga të dhënat e komunikuara gjatë konktakti me bashkitë e prekura, rezultojnë se janë rreth 400 familje të prekura në Bashkinë Durrës, 540 familje në Bashkinë Tiranë,  50 familje te prekura në Kurbin dhe 300 familje të prekura nga tërmeti dhe rreth 220 nga përmbytjet në Bashkinë Kamëz.

World Vision po vijon të mbështesë në nevojat emergjente për paketa ushqimore, sete higjenike dhe me batanije në Tiranë dhe në Durrës për familjet e prekura nga tërmeti, ndërkohë që po punohet intensivisht për të mbështetur dhe familjet janë prekur nga përmbytjet në zonën e Bathores.

Tungjatjeta.al

 
Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni