Pas tërmetit, familja e Hekuranit në Bathore gjen mbështetje për rregullimin e shtëpisë

You are here

  • 15-10-20 |

Pas tërmetit, familja e Hekuranit në Bathore gjen mbështetje për rregullimin e shtëpisë

Kur ra tërmeti, mendova se çdo gjë mbaroi me aq. Shtëpia ime ishte e vjetër edhe më përpara, por tërmeti e dëmtoi shumë. Në atë çast mendova: Nga t’ia filloj tani për ta riparuar? Dhe kur dikush të ndihmon dhe të qëndron afër kur je në vështirësi, ndihesh mirë se e di që nuk je vetëm,” – thotë Hekurani nga Kamza.

Vjeshta e ka gjetur familjen e tij në një shtëpi të rregulluar dhe më të sigurtë. Banesa e tij ishte një ndër 11 banesat e dëmtuara nga tërmeti në 26 Nëntor 2019, në Bashkinë Kamëz.

 Shtëpia në të cilën jeton familja është ndërtuar nga vetë Hekurani vite më parë kur ai ishte shpërngulur në Bathore. Me dëmtimet e tërmetit shtëpia kishte nevojë për ndërhyrje në riparimin e tavanit dhe çatisë, forcimin e mureve, suvatime, si edhe lyerje.

Të gjendur në vështirësi ekonomike, ai kërkoi ndihmë tek të afërmit për të bërë disa riparime të vogla në shtëpi, pasi pavarësisht dëmtimeve ata vazhdonin të jetonin aty. Nuk kishin asnjë mundësi tjetër strehimi, dhe çdo ditë luteshin që të siguronin të ardhurat për materialet e të bënin të gjitha rregullimet e nevojshme që shtëpia e tyre të mos rrezikonte të dëmtohej edhe më shumë.

Unë punimet i kryej vetë. Kam nevojë vetëm për të blerë materialet se mezi siguroj bukën e fëmijëve dhe këto shpenzime për shtëpinë shkojnë shumë. Gjithë pjesën e punimeve e bëj vetë,” – thotë Hekurani.

Dhe ashtu ndodhi. Pas vlerësimit të autoriteteve përgjegjëse, ata e vlerësuan godinën të banueshme, por u pa i nevojshëm riparimi i menjëhershëm nga dëmtimi.

World Vision kontaktoi me strukturat vendore për të evidentuar nevojat për riparim që kishte shtëpia dhe i siguroi kësaj familjeje materialet e nevojshme. Sot ata po jetojnë të qetë në shtëpinë e tyre të rregulluar, ku duket sikur jeta për ta ka nisur nga e para.

Fëmijët e mi janë të sigurtë. Ndihemi mirë që arritëm ta rregullojmë këtë shtëpi të cilën e kam

ndërtuar me duart e mia me shumë mund e sakrificë. Ju jam falenderues për ndihmën tuaj, pa të

cilën sot do isha ende duke kërkuar për ndihmë,”- shton Herkurani.

Si familja e tij janë edhe 10 familje të tjera në Kamëz, të cilët World Vision Albania i ka  mbështetur të restaurojnë  shtëpitë e tyre ekzistuese pas dëmeve që shkaktuan goditjet dhe pasgoditjet e tërmeteve të 2019-ës.

Përmes kësaj ndërhyrjeje synohej ndihma për familjet, të cilat kishin dëmtime të shkallës (DS1 ose DS2) të banesave e që nuk ishin shpallur të pabanueshme. Në këtë mënyrë fëmijët do të jetonin në shtëpi më të sigurta dhe nuk do të shihnin më çdo ditë gjurmët që la pas tërmeti shkatërrues.

 

Tungjatjeta.al

 
Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni