Historia e një të reje vullnetareje

You are here

  • 19-08-21 |

Historia e një të reje vullnetareje

Emrin ma kanë vënë Marjena. Në ditën ndërkombëtare humanitare dua t’ju njoh pak me angazhimin tim si vullnetare në një organizatë ndërkombëtare humanitare si World Vision.

Isha një 18-vjeçare e sapo shpërngulur në Tiranë prej studimeve, e panjohur me qytetin, me kulturën dhe me gjithë ritmin kaotik të këtij metropoli. World Vision Albania e pashë si një mundësi shumë të mirë integrimi.

Që në intervistën e parë më bëri përshtypje mikpritja e stafit dhe pozitiviteti që përcillej. Arrita të kaloja të gjitha fazat dhe u bëra pjesë e grupit të vullnetarëve.

Angazhimi nisi menjeherë dhe unë u ndjeva e përfshirë në një vorbull të madhe ngrohtësie dhe krenarie për atë ç'ka ne si të rinj po arrinim çdo ditë e më shumë, veçanërisht me programin "Tungjatjeta…jetë".

Jam inspiruar çdo ditë nga prindër që sillnin vazhdimisht kontribut për fëmijët në nevojë; jam rrënqethur nga fëmijë të cilët lodrat, librat apo qindarkat e kursyera zgjidhnin t'ia jepnin moshatarëve të tyre në pamundësi të shumta.

Ishte kënaqësi e madhe të zgjoheshe çdo ditë me qëllimin për të qenë një ndër ata persona që do të ndihmonin për të ndryshuar jetën e një fëmije...jetë të pafajshme që kishin nevojë për terapi, kujdes...

Përfshirja në këtë program më ka mësuar shumë...më ka mësuar çfarë është humanizmi, më ka mësuar çfarë është empatia, çfarë është fisnikëria që ndjen pasi ndihmon dikë në nevojë, dhe çfarë do të thotë përlotje pasi t'i shikon sytë e fëmijëve të cilët të shikojnë me adhurim qoftë edhe pas një përqafimi apo pas një ndihme sado të vogël.

Vullnetarizëm do të thotë fillimisht të zhvillosh veten dhe më pas këdo në nevojë. Këtë rëndësi do të doja ta kuptojnë sa më shumë fëmijë, prindër dhe adoleshentë.

Nuk është e lehtë, por nëse ndjeni se duhet të bëni diçka për të ndihmuar, mos hezitoni. Janë të shumtë ata që kanë nevojë për ty në shumë fusha të jetës, kudo nëpër botë.

Me dashuri,

Marjena

Tungjatjeta.al

 
Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni