Debora, Tiranë/ Jeta virtuale për pak i shkatërroi atë reale

You are here

  • 04-02-19 |

Debora, Tiranë/ Jeta virtuale për pak i shkatërroi atë reale

Bota është gjithnjë në lëvizje, ndryshim dhe kërkim për përsosje të vazhdueshme. Teknologjia është një ndër mjetet që kanë ndryshuar rrjedhën e historisë së njerëzimit duke lehtësuar jetën e përditshme tonën. Shfrytëzues të teknologjisë bëhen shpesh edhe fëmijët, të cilët e përdorin për mënyra të ndryshme. Si burim të gjërë informacioni, mjet argëtues në të cilin mund të kalosh kohën e lirë etj. Pa harruar së përmenduri se teknologjia, e sidomos për fëmijët është mjaft e rrezikshme, duke sjellë në vëmendje se ata mund të bien pre e informacioneve jo të sakta e të sigurta, pamjeve jo të përshtatshme për moshën e tyre apo profileve fallso të rrjeteve sociale.

Kjo e fundit vlen për t’u përmendur, pasi shumica e fëmijëve nën moshën e duhur kanë profile në rrjete të ndryshme sociale, si “Snapchat”, “Instagram”, “Facebook” ose “ Twitter”, gjë që çon në ekspozimin e padëshiruar të fotove apo të videove të tyre në duart e personave me qëllime dashakeqëse, të njohur ndryshe si “ hacker-a”.

Sot, dua të tregoj historinë e një vajze 15-vjeçare me inicialet J. H në shkollën time. Ajo ishte një vajzë e shkathët, e zgjuar dhe e sjellshme me të gjithë. Plot gjallëri ngado që shkonte; ajo ishte një tip shumë social dhe e shoqërueshme. Ajo kishte një profil publik në “Instagram”, ku fotot e saj mund të shiheshin nga kushdo që kishte një profil të tillë. Fotot e saj u morën dhe u keqpërdorën nga disa nxënës më të rritur të shkollës. Imazhi i saj u përdor në krijimin e një videoje tallëse  dhe ofenduese. J.H ndihej shumë keq për këtë që ndodhi duke mbajtur për sipër ndjenjën e fajit dhe të turpit. Ajo shpesh herë tallej dhe bullohej nga nxënësit e tjerë për imazhet e përpunuara në atë video. Prindërit e saj erdhën në shkollë të shqetësuar dhe biseduan me drejtuesit e shkollës, duke bërë të mundur gjetjen e fëmijëve të cilët kishin krijuar këtë video dhe më në fund fshirjen e saj. Pas disa kohësh, kjo histori ishte harruar pothuajse nga të gjithë nxënësit e shkollës, megjithëse vajza në fjalë ende e vuan keqpërdorimin e imazhit të saj.

Në një nga bisedat e fundit tonat, ajo tregonte se tashmë kishte mbyllur të gjitha rrjetet sociale për të shmangur sërish një histori të tillë. Duke marrë shkas nga kjo histori që unë tregova apo nga shumë të tjera që kanë ndodhur, është mirë që fëmijët të jenë më të kujdesshëm në përdorimin e teknologjisë, kryesisht duke shmangur përdorimin e rrjeteve sociale. Përdorimi i teknologjisë sjell shumë fryte produktive, por paralelisht sjell edhe një sërë rreziqesh, ku fëmijët janë “preja” më e zakonshme e më ulët e njerëzve të papërgjegjshëm.
Shumë nga argumentet e mësipërme dëshmojnë se e ardhmja i takon teknologjisë, pa harruar kurresesi se të tashmes po i lëmë në dorë jetën tonë; duke jetuar një jetë virtuale me mure të mbyllura ndaj “botës së vërtetë e të gjelbër”. Nuk na mbetet gjë, veç të ndjekim ritmin e ndryshimit, por të jemi mirënjohës e të kujdesshëm ndaj themeleve reale të njerëzimit. 
 

#ItTakesAWorld

 

Tungjatjeta.al

 
Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni