Shqipëria në situatë emergjence, qindra familje të evakuara

You are here

  • 10-11-16 |

Shqipëria në situatë emergjence, qindra familje të evakuara

Në orët e para të mëngjesit të së mërkurës, Liljana ka rrëmbyer me shpejtësi dy fëmijët e saj të vegjël, dhe ka dalë në oborr. Brenda pak minutash në shtëpinë e saj pranë bregut të lumit në Tiranë,  vërshoi uji. Të medhenjtë nuk vunë gjumë në sy sepse “ruanin” lumin. Ishte ora 3 e mëngjesit kur uji vërshoi brenda shtëpisë. “U tmerruam. Menduam për fëmijët të parët. Patëm frikë se do na vinte uji për fund”, tregon Liljana.

Kasollja e Lilijanës, e ngritur pranë bregut të lumit nuk ishte e vetmja që u përpi nga uji. Edhe tre banesa të tjera u shkatërruan plotësisht brenda pak orësh. Liljana dhe pjestarët e familjes së saj u vendosën pranë shkollës Kolë Jakova, në njësinë bashkiake nr, 11 në Laprakë. Por, aty nuk ishin vetëm.

Aty ndodheshin edhe 3 familje të tjera, të cilat ishin evakuar gjatë mesnatës. Aty takuam Antonetën. Ajo na tregoi se nipi i vogël, Franko, 4 vjeç  ka rrezikuar jetën mbrëmë.  “Djalin e mori uji. Vrapova ta merrja në krahë dhe e nxorra jashtë. Më pas dolëm të gjithë”, tregon ajo. Këtë të diel vajza ime do të martohet,  por uji ka marrë çdo gjë. Paja e sime bije, dhe e gjithë shtëpia nuk është më. Nuk e di çfarë do të bëhet me ne, thotë Antoneta ndërsa nuk pushon së qari.

Punonjësit e World Vision gjatë ditës së sotme kanë dhënë ndihmën e parë për familjet e evakuara duku u  siguruar dyshekë, jastëkë, batanije, jorganë dhe ushqim. Por jo vetëm kaq. World Vision po punon në këto zona të përmbytura ngushtësisht me strukturat e pushtetit vendor, në mënyrë që të sigurojë ndihmën dhe asistencën e duhur për çdo fëmijë dhe familje në situatë emergjente. Temperaturat kanë nisur të ulen dhe rreshjet e shiut vijojnë.

Situata e pergjithshme

Në të gjithë vendin numërohen dhjetra familje të permbytura. Vetëm në Kurbin,  familjarët e 20 shtëpive janë evakuar. World Vision, si pjesë e Task Forcë po ndihmon  me paketa ushqimore dhe me mjete të tjera të domosdoshme në këto ditë të ftohta. Në këtë situatë emergjence, ku shkollat janë mbyllur dhe në shumë zona ka probleme të mëdha me infrastrukturën, World Vision, po bashkëpunon ngushtë me bashkitë dhe prefekturat. Punonjësit tanë po shkojnë  në zonat e dëmtuara dhe po bisedojnë me njerëzit në Durrës, Tiranë, Shkodër, Lezhë, Dibër dhe Kurbin. Njëkohësisht po punohet me pushtetin lokal për të gjetur zgjidhje afatgjata. 

Përmes një komunikimi të fundit, Minsitria e Bujqësisë ka njoftuar se situata në Lezhë dhe Kurbin paraqitet e rënduar, me qindra hektarë tokë janë nën ujë. Në Shkodër, lumi Buna ka dalë nga shtrati. Kanelet e III-ta janë të mbushura me ujë në nivel baraz me sipërfaqen e tokës. Në Lushnje, deri tani nuk ka sipërfaqe toke të përmbytura, por kanalet janë të mbushura deri në pikën kritike dhe nëse vazhdon të ketë reshje, shumë shpejt situata mund të përkeqësohet.

Tungjatjeta.al

 
Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Ardiani, 8 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

179

komunitete

8

zona të Shqipërisë
përmes programeve

19

Bashki
përmes programeve dhe projekteve

me mbi 60,000

fëmijë

Ne punojmë në

2

Komuna

22

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Rruga "Lorenc Antoni|, Nr.38, 10000 Prishtinë, Kosovë
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni