Të rinjtë mbajnë në jetë Arkidën e vogël

You are here

Të rinjtë mbajnë në jetë Arkidën e vogël

Arkida, 7 vjeçe, jeton në Milot, në veri të Shqipërisë. Familja e saj përbëhet nga prindërit dhe vëllai më i madh. Ata jetojnë në kushte shumë të vështira. Babai nuk mund të punojë sepse është i sëmurë. Ai është diagnostikuar me leuçemi. As mamaja nuk punon sepse nuk arrin të gjejë punë.

Vitin e kaluar, Arkida nisi shkollën. Ajo ishte entuziaste që do të takonte shokë e shoqe të reja e i gëzohej mësimeve gjithashtu. Por gëzimi i saj zgjati vetëm një javë.

Ajo filloi të ndjehej e dobët, të ndjente dhimbje në të gjithë trupin dhe të nuk kishte fuqi për asgjë. Ajo u diagnostikua me leuçemi akute. Jeta e saj ndryshoi në çast. Për shkak të sëmundjes, ajo u detyrua të braktiste shkollën dhe të humbiste një vit shkollor. Arkida kishte nevojë për ndihmë të menjëhershme mjekësore por familja nuk mund t’i përballonte të gjitha shpenzimet.

Arkida ishte me fat sepse, nuk ishte vetme. Tek e shihnin se si humbiste peshë dhe dëshirën për jetën copëtoi zemrat e të gjithëve. Një grup të rinjsh të cilët studionin në shkollën e saj vendosën të bënin diçka dhe të mos e linin vajzën e vogël t’i dorëzohej fatit. Samueli, Elizabeta, Vasili, Ambra, Kristjana, Ledjana dhe miqtë e tyre bënë një fushatë për mbledhje fondesh. “Ne shkuam në çdo shtëpi, derë më derë, nga mëngjesi në darkë, te çdo biznes që ne njihnim në qytet dhe kërkuam ndihmën e mësuesve, studentëve dhe prindërve tanë. Shkuam nëpër kisha dhe u kërkuam të dhuronin çfarë të mundnin”,- thotë Samueli 16 vjeç.

Ata treguan historinë e saj dhe kërkuan ndihmë për të shpëtuar jetën e saj. Çdo njeri në qytet kishte dëgjuar për Arkidën e vogël dhe për ta nuk ishte aq e vështirë sa e kishin menduar.

Ledjana mbushet me emocion kur kujton një nga ato momente. “Ne po flisnim me një kalimtare kur një grua që po lypte në rrugë na tha: Ju lutem merrini këto 30 lek që kam”. Të rinjtë kërkuan ndihmën e të rinjve të tjerë gjithashtu. Kështu u bënë rreth 70 të rinj në misionin për të mbajtur Arkidën në jetë.

Ata ja dolën. Në më pak se një javë ata mblodhën rreth 3000 dollarë. Me paratë e mbledhura, Arkida e vogël pati mundësië të merrte kujdesin mjekësor që i nevojitej. Si shumë të tjerë me sëmundjen e saj, ajo iu nënshtrua kimioterapisë. Vogëlushja humbi energji. Madje edhe flokët.

Por sot ajo i është rikthyer jetës me dëshirën për të luftuar dhe jetuar çdo ditë. Ajo filloi përsëri klasën e parë dhe mësuesja thotë se po ecën shumë mirë me mësime. “Unë kam dëshirë të bëhem këngëtare kur të rritem”, - thotë e vogla Arkida.

******

Të rinjtë, janë pjesë e grupeve të Impact Club, krijuar dhe mbështetur nga World Vision, me qëllimin për të fuqizuar të rinjtë në mënyrë që të bëhen agjentë ndryshimi dhe të sjellin ndryshime pozitive në komunitetet ku jetojnë.

Tungjatjeta.al

 
Leonora, 16 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Epilepsi e gjeneralizuar. Ka nevojë për seanca logopedie.

Soni, 11 vjeç
Shqipëri

Arta, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga paraliza cerebrale. Nuk mund të qëndrojë në këmbë për nje kohë të gjatë.

Arjani, 15 vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi fëminor. Ka nevojë për shërbime logopodie.

Marigleni, 9-vjeç
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për seanca logopedie.

Sara, 6 vjeçe
Shqipëri

Sara vuan nga Paraliza Cerebrle
​Me 400 lekë në muaj ajo do të marrë fizioterapi dhe do të ndiejë më pak dhimbje trupi.

Gabriela, 15 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga çrregullimet e spektrit të autizmit.
“Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të mësoj gërmat e alfabetit".

Irena, 10 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Ka nevojë për trajtim të specializuar.

Klajdi, 11 vjeç
Shqipëri

I diagnostifikuar me Paralizë Cerebrale/Paraplegji.  Me 400 lekë në muaj do mund të marrë seanca fizioterapie për të përmirësuar lëvizjet

Alesia, 9 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mundem të shkoj në shkollë me makinë."

Altin, 3 vjeç
Shqipëri

Altini e takojmë në oborrin e shtëpisë… Në muajin Shkurt ai bën 3 vjeç… Ka një buzëqeshje të ëmbël dhe kur qesh sytë e tij të mëdhej i nd

Bruna, 7 vjeçe
Shqipëri

 Diagnostikuar me çrregullime të spektrit të autizmit.

Emiljano, 2 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Paraliza Cerebrale. Me 400 lekë në muaj, ai do të mund të ecë.

Elvani, 8 vjeç
Librazhd

Diagnostikuar me autizëm. Me 400 lekë në muaj, do të bëhet e mundur të marrë shërbimet e nevojshme mjekësore!

Donaldi, 10 vjeç
Shqipëri

Fjorida, 11 vjeçe
Librazhd

Vuan nga ischemia cerebrale e avancuar.
Me 400 lekë në muaj ajo do të mund fillojë të flasë më qartë.

Selma, 4 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Spina bifida/Paraplegji.
Me 400 leke në muaj ajo do të fillojë të lëvizë dhe të artikulojë fjalët e para.

 

Oligerta, 14 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Ajo nuk flet, nuk reagon ndaj asgjëje, nuk lëviz asnjë gjymtyrë.

Emanueli, 4 vjeç
Shqipëri

Vuan nga Sindroma WEST (Encefalopati Epileptogjene). Me 400 lekë në muaj, ai do të mësojë të qëndrojë ulur

Juliani, 12 vjeç
Librazhd

Ai ka probleme me shikimin.
"Me 400 lekë në muaj, unë do të mund të shikoj më mirë".

Jasmina, 7 vjeçe
Shqipëri

Vuan nga Sindroma Rett, një sëmundje e rrallë gjenetike që e bën të sëmurin të humbasë të folurën, oreksin, përdorimin e duarve dhe shumë

Ardiani, 8 vjeç e gjysmë
Shqipëri

Vuan nga autizmi. Me 400 lekë në muaj do të mund të ndjekë një plan individual zhillimi, me ekip të specializuar!

Ana, 15 vjeçe
Shqipëri

Diagnostikuar me Paralizë Cerebrale. Nuk mund te ecë dhe të flasë. Me 400 lekë në muaj do të marrë ndihmë te specializuar!

Twitter Feed

 

Facebook Feed

 

Jetë në plotësi për çdo fëmijë

Ne punojmë në mbi 

220

komunitete

10

zona të Shqipërisë

13

Bashki

32,000

fëmijë janë pjesë e programit të Letërkëmbimit.

Ne punojmë në

10

Komuna

19

Komunitete

Na Kontaktoni

Shqipëri
  • Rruga “Skënderbej”, Ndërtesa Gurten,
    Kati 2, Tirana, Albania
  • Tel: +355 4 2419601
  • Email: tirana@wvi.org
Kosovë
  • Mujo Ulqinaku Nr. 1, Qyteza Pejton
    Prishtina 10000, Prishtinë, Kosovë, 10000
  • Tel: +381 (0)38 221 812

Na Ndiqni